Przechowywanie warzyw zimą



Warzywa przechowuje się przez dłuższy okres w kopcach lub dołach, z pomieszczeń gospodarskich wykorzystywane są do tego celu piwnice i strychy.
Teren na którym zamierzamy dołować warzywa, powinien mieć niski poziom wody gruntowej, oraz musi być zabezpieczony przed zalaniem wodą. Powinno wybierać się teren równy o przepuszczalnej, piaszczystej glebie. Wysokość strat podczas przechowywania w glebie gliniastej jest zawsze większa niż na piaszczystej. Pod kopce należy przeznaczać co roku nowy teren, żeby pozostałe z ubiegłego roku zgniłe resztki warzyw nie powodowały przenoszenia się chorób.

Dołowanie polega na posadzeniu warzyw płytkich lub głębokich dołach, korzenie i ich dolna część są zasypywane ziemią, natomiast górna część wystaje ponad ziemię. W czasie dużych mrozów oraz dla ochrony przed opadami, nakrywa się rośliny żerdziami a na nich kładzie maty, słomę lub okna inspektowe. Zależnie od temperatury zwiększa się lub zmniejsza warstwę izolującą.
dołowanie pora
Kopcowanie jest najkorzystniejszym sposobem długiego przechowywania warzyw korzeniowych i kapustnych. Wyróżnia się dwa rodzaje kopców: kopce napowierzchniowe i kopce zagłębione. W kopcach napowierzchniowych przechowuje się warzywa ułożone w postaci pryzmy na powierzchni ziemi. Warunki termiczne w takich kopcach są dość zmienne.
Lepszym rozwiązanie są kopce zagłębione, stopień zagłębienia zależy od rodzaju gleby i gatunku warzyw. Zakładając kopiec odkłada się górną próchniczną warstwę gleby, a do przykrycia lub przesypywania bierze się ziemię piaszczystą z dolnych warstw. Kiedy kopcujemy marchew lub pietruszkę, trzeba pamiętać o przesypaniu ich piaskiem, aby korzenie były częściowo oddzielone od siebie, co zmniejsza ryzyko gnicia i wysychania warzyw. Pierwsza warstwa ziemi powinna mieć około 5 cm, dopiero później po pierwszych mrozach okłada się kopiec słomą a następnie znów ziemią. Jeśli grożą długotrwałe mrozy należy jeszcze raz nakryć kopiec słomą.
kopiec

Niedojrzałe kalafiory przechowujemy w głębokim inspekcie lub w jasnej piwnicy. Rośliny muszą mieć zawiązki róż. Wykopane kalafiory sadzimy pionowo, tak aby się ze sobą stykały, liści nie obrywamy. Podlewamy tak, aby nie zmoczyć róż ani liści.

Podczas zbioru kalarepy usuwamy wszystkie liście z wyjątkiem młodych listków sercowych. Korzeń obcinamy krótko pod zgrubieniem łodygi. Taką kalarepę można przechowywać w kopcu z warzywami. Jeśli przechowujemy kalarepę w piwnicy zostawiamy korzeń palowy wraz z bocznymi korzeniami i wkładamy ją do wilgotnego piasku lub ziemi.

Marchew wykopujemy w połowie października, uszkodzoną należy odrzucić bo będzie gniła. Naci nie obcinamy lecz ukręcamy, ponieważ po jej obcięciu główki korzeni łatwo gniją. Kopcujemy w kopcu zagłębionym, przesypują korzenie piaskiem. W piwnicy najlepiej przechowywać marchew w wilgotnym piasku.

Pory przechowujemy w wilgotnym piasku w piwnicy, skracamy tylko korzenie i liście. Gdy mamy taką możliwość możemy zostawić pory w gruncie, większość odmian jest zimotrwała. Gdy przykryjemy międzyrzędzia obornikiem lub torfem, ziemia nie stwardnieje szybko na wskutek mrozu i będziemy mogli je łatwo wyrywać. Najlepsze dla porów jest dołowanie.

Buraków ćwikłowych podczas wykopywania nie należy skaleczyć, nie można także obcinać liści, najlepiej jest je ukręcić. Następstwem każdego uszkodzenia jest wyciek soku i późniejsze gnicie. Najlepiej przechowywać buraki w kopcu.

Podczas zbioru selera nie należy uszkodzić ani korzenia spichrzowego, ani liści sercowych. Najlepiej kopać widłami szeroko zębnymi. Liście, z wyjątkiem liści sercowych, wyłamujemy ręką. Korzenie boczne skracamy ostrym nożem. W piwnicy selery układamy ściśle jeden przy drugim w mokrym piasku, powinny wystawać tylko czubki i liście sercowe.

Do przechowywania w piwnicy wyjmujemy kapustę z ziemi wraz z korzeniami. Liście zewnętrzne usuwamy. Kapustę wraz z korzeniami wsadzamy w mieszankę pisku, torfu i ziemi. Kapusta powinna stać prosto, główki powinny się lekko stykać. W celu kopcowania głąby ucinamy aż do dolnych liści, układamy miejscami cięci do góry.


Dobrze wysuszoną cebulę przechowujemy w suchym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu. Aby zabezpieczyć od mrozu, układamy ja na cienkim warstwie słomy i przykrywamy od góry również słomą. Jeśli cebula przemarznie nie należy się martwić, po odtajeniu będzie nadal nadawała się do użytku.

Nać pietruszki ukręcamy nie ucinamy.  Przechowujemy korzenie w piwnicy lub kopcu jak marchew, pamiętając o przesypaniu piaskiem. Z posadzonej w doniczce możemy zimą obrywać nać.
Więcej o warunkach w jakich powinny być przechowywane warzywa tutaj.

Komentarze

  1. W końcu dowiedziałem się, co zrobić z tymi wszystkimi ziemniakami, które zgromadziłem w spiżarni!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz