Szkodniki roślin doniczkowych

Przędziorek chmielowiec
Występuje przede wszystkim na roślinach o ozdobnych liściach. Wysoka temperatura i suche powietrze sprzyjają jego rozprzestrzenianiu. Łatwe do zauważenia szkodniki ssące na spodzie młodych liści i wierzchołkach pędów powodują punktowe przejaśnienia i cętki. Przy licznym występowaniu części roślin są pokryte cienką pajęczyną.
W celu usunięci szkodników zwiększamy wilgotność powietrza i usuwamy silnie opanowane pędy. Rośliny opryskujemy kwasami tłuszczowymi lub preparatem piretrum, stosujemy drapieżne roztocze.
Roztocz truskawkowiec
Występuje głównie na cyklamenie, również na bluszczu, szeflerze, sępolii, kalanchoe, balkonowych pelargoniach. Sprzyja mu wysoka wilgotność powietrza. Szkodnik gołym okiem jest prawie niewidoczny, kwiaty są zniekształcone, liście pomarszczone i skarłowaciałe, na wierzchołkach pędów mało młodych liści.
Zapobiegawczo nie trzymamy roślin w wilgotnym i za ciepłym pokoju. Opanowane rośliny najlepiej zniszczyć.

Rozkruszek korzeniowy
Występuje przede wszystkim na roślinach cebulowych i bulwiastych oraz na storczykach. Szkodnikom sprzyja wilgotne podłoże. Roztocza długości do 1mm są białe do żółtawych. W opanowanych organach roślin znajdują się chodniki wypełnione brunatną mazią.
Przechowujemy podłoże w suchych warunkach. Opanowane cebule i bulwy niszczymy.
Mszyce
Najczęściej występują późną wiosną i latem. Mogą zaatakować prawie każdą roślinę pokojową. Mszyce uskrzydlone i nieuskrzydlone długości 1-3 mm, wysysają soki, siedzą przeważnie na młodych pędach i pąkach. Młodsze liście marszczą się, zwijają i jaśnieją. Mszyce wydalają tzw. rosę miodową, na której mogą rozwijać się grzyby sadzaki, które tworzą sadzowaty nalot szpecący roślinę i powodujący zahamowanie fotosyntezy.
Unikamy przenawożenia azotem, rośliny kontrolujemy regularnie. Natryskiem można spłukiwać szkodniki. Stosujemy organizmy pożyteczne, opryskujemy kwasami tłuszczowymi i preparatem piretrum.
Mączlik szklarniowy
Jest to pluskwiak lubiący wysoką temperaturę. Występuje na wielu popularnych roślinach pokojowych. Miejsce żerowanie i objawy są podobne jak w przypadku wystąpienia mszyc. Po poruszeniu silnie opanowaną rośliną wzlatuje nad nią rój białych, drobnych owadów.
W celu zwalczenia wystawiamy roślinę na zewnątrz podczas chłodnych dni. Odławiamy owady dorosłe za pomocą żółtych tabliczek. Opryskujemy kwasami tłuszczowymi i preparatem piretrum.
Tarczniki
Występują przede wszystkim w pokoju o suchym i gorącym powietrzu. Z wyjątkiem młodych stadiów larwalnych szkodniki siedzą nieruchomo, przykryte tarczkami białawymi lub brunatnymi i wysysają soki. Występują na górnej i dolnej stronie liści oraz na zdrewniałych pędach. Podobnie jak mszyce wydalają rosę miodową.
Zapobiegawczo dbamy o wysoką wilgotność powietrza. Tarczki można usuwać delikatną szczoteczką. Opryskujemy środkiem olejowym lub nabłyszczającym.
Wełnowce
Ich występowaniu sprzyja wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Można je spotkać na kaktusach, storczykach, poinsecji, abutilonie, krotonie, stefanotisie. Owalne owady, długości 1mm, wysysają soki siedząc głównie w kątach i pod spodem liści lub na szyjce korzeniowej. Łatwo je poznać po białawym połysku lub puchu woskowym pokrywającym ciało.
Szkodniki niszczymy patyczkiem owiniętym watą, opryskujemy preparatami zawierającymi olej parafinowy lub smarujemy roztworem spirytusowo-mydlanym.
Wciornastki
Występują głównie w suchym klimacie na większości znanych roślin pokojowych. Szkodniki ssące mają 1mm długości i są łatwo dostrzegalne gołym okiem. Najbardziej znany wciornastek cieplarek ma jasne skrzydła z 3 brunatnymi pasami. Na opanowanych liściach i kwiatach obserwujemy srebrzyste miejsca po ukłuciu i czarne punkty- odchody. Kwiaty są zniekształcone.
Zapobiegawczo dbamy o wysoką wilgotność powietrza. Szkodniki odławiamy za pomocą niebieskich tabliczek, opryskujemy preparatem piretrum.
Miniarki
Występują na złocieniach doniczkowych, fuksjach, pelargoniach i pierwiosnkach. Beznogie larwy żyją w liściach i drążą chodniki.
Zgniatamy larwy, uważając aby nie uszkodzić liści, zrywamy i niszczymy opanowane liście.
Lycoria i sciara
Larwy w próchnicznej i lekkiej ziemi uszkadzają młode korzonki sadzonek i siewek, choć w zasadzie są pożyteczne, gdyż rozkładają materiał organiczny. Małe, czarne muchówki wzlatują wysoko, gdy podniesie się doniczkę. Na korzeniach i podstawie łodygi występują białawe larwy.
Odławiamy muchówki za pomocą żółtych tabliczek.
Nicienie
Szkodniki są mikroskopijne, nitkowate i niedostrzegalne gołym okiem. Przemieszczają się głównie od podstawy do wierzchołka rośliny w warstwie wody pokrywającej zraszane  rośliny i wnikają do liści oraz łodyg złocieni, begonii, paproci, pierwiosnków a także do cebuli i bulw różnych roślin ozdobnych. Duża wilgotność sprzyja rozprzestrzenianiu się szkodników. Na liściach obserwujemy najpierw jasne plamy, potem brunatne do czarnych. Zniekształcone są także wierzchołki pędów.

Gdy zaobserwujemy objawy szkodnika, powinniśmy na dłuższy czas zaprzestać zwilżania roślin.

Komentarze

Prześlij komentarz