Dlaczego żółkną liście ogórków


 Ogórki uwielbiają wilgoć i ciepło. Ważne, aby stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy. Jednym z nich jest żółknięcie liści.

Liście ogórków żółkną nie tylko pod koniec sezonu, co wiąże się z naturalnym starzeniem rośliny, ale mogą żółknąć również na początku sezonu wegetacyjnego. Dzieje się tak zwłaszcza kiedy uprawimy ogórki z rozsady. Po posadzeniu sadzonki doznają stresu i słabo wchłaniają składnik pokarmowe z gleby. Na szczęście po ukorzenieniu, zaczynają szybko rosnąć, oczywiście jeśli stworzyliśmy im odpowiednie warunki. I właśnie taki stres jest jedną z przyczyn żółknięcia liści, lecz nie jedyną.

Ogórki lubią wilgoć i bardzo szybko reagują na brak wody. Dlatego konieczne jest ich regularne podlewanie. Gleba w strefie korzeniowej powinna być zawsze lekko wilgotna, szczególnie w okresie owocowania. Przy braku wilgoci liście nie tylko mogą żółknąć, ale również mogą opadać zawiązki owoców, przez co plon będzie mniejszy. Ważne jest również, aby podlewać ciepłą wodą. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy woda przez cały dzień ogrzeje się na słońcu i ma powyżej 23ºC. W przypadku upraw w tunelach i szklarniach należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza: 80-90%. Należy więc obficie podlewać ogórki, tak aby gleba była wilgotna na 20 cm. Korzystnie wpływa również ściółkowanie różnymi materiałami (siano, słoma), ograniczające parowanie wody. (Jak podlewać ogórki)

Ogórki są bardzo wymagające pod względem pobierania pokarmu z gleby. Rozwijają się intensywnie, szybko w stosunkowo krótkim czasie i pobierają dużą ilość składników odżywczych. Należy zadbać o ich regularne dokarmianie, praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Liście żółkną, a częściej stają się po prostu blade z powodu braku azotu. Jeśli na krawędziach liści pojawią się zażółcenia, to znak że brakuje im potasu. Natomiast przy braku magnezu, liście żółkną między żyłami. Glebę przed sadzeniem czy siewem ogórków należy przygotować. Możemy ją zasilić kompostem, obornikiem (najlepiej kurzym, bo zawiera więcej azotu), lub można włożyć w dołki czy rzędy świeżą pokrzywę. W trakcie sezonu można stosować do nawożenia różne gnojówki: z pokrzyw, z mniszka, z obornika.
Jeśli posadziliśmy rozsadę produkowaną w warunkach szklarniowych do gruntu, często na liściach pojawiają się plamy, spowodowane oparzeniem słonecznym. Plamy mają kolor jasnożółty lub białawy. Mogą pojawiać się także po niewłaściwym podlewaniu. Nie lejemy wody po liściach, zwłaszcza kiedy świeci słońce. Lepiej podlewać wieczorem, kiedy słońce już zachodzi, ewentualnie wcześnie rano - zanim słońce będzie wysoko liście zdążą obeschnąć. Rośliny przed intensywnym słońcem możemy również zabezpieczyć rozciągając nad nimi białą agrowłókninę, która trochę zacieniuje ogórki i odbiję nadmiar światła słonecznego.

Przy nadmiernej wilgotności gleby, szczególnie w chłodne dni, ogórki mogą chorować na zgniliznę korzeni. Choroba jest spowodowana grzybami żyjącymi w glebie. W sprzyjających warunkach (chłód, długotrwałe opady, słaba cyrkulacja powietrza), grzyby zaczynają się szybko rozmnażać i atakować korzenie. Aby temu zaradzić ograniczamy podlewanie w chłodne dni. Używamy ciepłej wody, powinna być cieplejsza niż temperatura gleby. Kiedy zauważymy zmiany na łodydze, tuż przy ziemi, a roślina zacznie żółknąć i obumierać możemy zdrowy pęd odciąć i umieścić w naczyniu z wodą. Po około 7-10 dniach ogórek wypuści korzenie i możemy go posadzić do gleby. Aby zapobiegać zakażeniu, glebę możemy polewać środkami przeciwgrzybowymi.

Ostatnią przyczyną jest nadmierne zagęszczenie roślin. Ogórki posadzone czy wysiane zbyt blisko siebie, zaczynają się łodygami przeplatać i cieniować. Pędy stają się żółte z powodu braku światła i niedoboru składników odżywczych. Poza tym pędy stają się cienki, słabe, co skutkuje obniżeniem plonu. Ponadto nadmierne zgęszczenie skutkuje słabą wentylacją co prowadzi do pojawienia się chorób. Zaleca się sadzić nie więcej niż 4 ogórki na jeden metr kwadratowy. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie ogórków przy siatkach, sznurkach, pergolach, aby ogórki mogły się po nich wspinać. Dzięki temu będą lepiej doświetlone i zapewnimy im lepszą cyrkulację powietrza. Nadmiernie zagęszczone siewy przerywamy, lub rozsadzamy. Ewentualnie można usuwać pędy, które są słabe, lub nie ma na nich zawiązków.

Uprawiając ogórki starajmy się przestrzegać podstawowych zasad agrotechnicznych i chronić rośliny przed chorobami a na pewno odwdzięczą się nam dobrymi plonami.


Komentarze

  1. Ważne, że opowiadasz o takich rzeczach. Jeżeli ktoś ma swój ogródek, z pewnością przydadzą mu się tego typu poradniki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz