Dlaczego ogórki słabo owocują a zawiązki żółkną


 Bez zdrowych i dobrze uformowanych zawiązków ogórków nie ma obfitych plonów. Często zdarza jednak się, że zawiązki żółkną i opadają. Najczęściej dzieje się tak z uprawami pod osłonami. Jakie są tego przyczyny?

Ogórki to jedna z najbardziej wymagających upraw pod względem światła, w fazie kwitnienia potrzebują go 10-12 godzin na dobę. Często sadzi się ogórki w tunelu z innymi roślinami i szczególnie te wysoko rosnące (np. pomidory), mogą zacieniać ogórki i zakłócać dostęp naturalnego światła. W uprawie pod osłonami ważne jest również odpowiednie prowadzenie ogórków tzn. ich formowanie i usuwanie pędów. Inaczej przez nadmierną ilość pędów ogórki będą się same zacieniać (Cięcie ogórków pod osłonami).

 • w tunelu warto posadzić ogórki od południowej strony, aby nic ich nie zacieniało
 • należy zachować prawidłowe odstępy przy sadzeniu i dać im więcej przestrzeni. Ogórki samopylne sadzimy 1-2 rośliny na metr kwadratowy, ogórki zapylane przez pszczoły 2-3 rośliny na metr kwadratowy
 • najlepiej uszczykiwać pędy, aby miały 20-25 cm długości, wtedy roślina nie będzie sama się zacieniać
 • usuwamy również nadmiar liści i zawiązków owoców, aby roślina mogła bez problemu wyżywić resztę
W uprawie pod osłonami ważna jest temperatura w pomieszczeniu. W temperaturze powyżej 27-28 stopni lub poniżej 13-14 pyłek w kwiatach zasycha lub przestaje być wytwarzany przez co nie dochodzi do zapylenia, przez co zawiązki żółkną i opadają. Negatywnie na ogórki wpływa również różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą. W dzień w tunelu czy szklarni może wzrosnąć do prawie 40ºC a w nocy szybko się wychłodzić. Podczas upałów można temperaturę w tunelu obniżyć:

 • zapewnić dobrą wentylację
 • porozstawiać naczynia z wodą
 • stosować cieniowanie przez bielenie tunelu, lub zakładanie białej włókniny
Natomiast kiedy temperatura w tunelu spada przez dłuższy czas poniżej 14ºC , należy ogórki dogrzać, przez założenie dodatkowej folii (np. bąbelkowej) lub instalacje źródła ciepła. 


Ogórki negatywnie reagują również na niedobór jak i nadmiar składników pokarmowych. Ogórki należy często podlewać, co może skutkować wypłukiwaniem z gleby cennych pierwiastków, zwłaszcza potasu i fosforu (istotnych w  tworzeniu owoców). Dobrze jest odpowiednio glebę nawieźć przed siewem czy sadzeniem. Na początku istotne jest nawożenie azotem, aby zbudować masę zieloną. Można stosować obornik, gnojówkę z obornika, lub z pokrzywy. Podczas intensywnego wiązania owoców należy ogórki nawozić nawozami potasowymi. Brak potasu można poznać po tym, że krawędzie liści żółkną a owoce przybierają kształt gruszki/żarówki. Naturalnym źródłem potasu jest popiół drzewny. Szklankę popiołu rozpuszczamy w 10 litrach wody, mieszamy i odstawimy na dobę. Potem podlewamy rośliny w ilości 0,5 litra nawozu na jedną roślinę. Dobrze działa również podlewanie ogórków drożdżami, które są naturalnym stymulatorem wzrostu i pomagają roślinie efektywniej pobierać składniki pokarmowe z gleby. (Czego brakuje ogórkom?

Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze w uprawie ogórków jest podlewanie. Ogórki w ponad 90% składają się z wody, dlatego należy je obficie podlewać. Gleba wokół ogórków powinna być stale wilgotna. Brak, ale też nadmiar wody, może prowadzić do żółknięcia zawiązków

 • podlewanie zimną wodą może prowadzić do opadania zawiązków
 • należy podlewać ciepłą wodą, powinna mieć powyżej 14ºC a najlepiej między 20 a 25ºC
 • podczas upalnej i suchej pogody należy podlewać nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Podczas normalnej pogody najlepiej podlewać wieczorem co 2-3 dni (zależy od gleby)
 • w okresie kwitnienia i owocowania należy zwiększyć ilość wody przy podlewaniu (nawet do 6-12 litrów na metr kwadratowy) 
Opadanie zawiązków może być również spowodowane przez choroby. Ostatnio groźna stała się bakteryjna kanciasta plamistość liści. Choroba objawia się niewielkimi plamami na liściach, które z czasem zasychają i wykruszają się tworząc dziury. choroba powoduje zmniejszenie plonu, poza tym owoce są marnej jakości i nie nadają się do dalszego przetwarzania. Ryzyko porażenia wzrasta podczas wysokiej wilgotności powietrza oraz przenawożenia azotem.

Kolejny problem to zapylanie. Pod osłonami warto sadzić odmiany samopylne (mają więcej kwiatów żeńskich), gdyż takie pomieszczenia są niechętnie odwiedzane przez owady, szczególnie podczas upałów, gdzie w tunelu jest jeszcze cieplej. Tutaj istotna jest wentylacja, aby przepływ powietrza przenosił pyłek. Problem rzadko występuje w uprawach gruntowych, choć podczas długotrwałych deszczy (owady nie latają), również może się objawić.

 • można przyciągnąć owady zapylające, opryskując ogórki wodą cukrem, lub miodem
 • pomaga również ręczne zapylanie ogórków (Jak zapylać ogórki?)

I na koniec należy regularnie zbierać ogórki. Pozostawione na roślinie, przejrzałe i duże owoce zabierają dużo składników pokarmowych, przez co roślina zrzuca nowe zawiązki, bo nie może ich wykarmić.

Komentarze