Bez zdrowych i dobrze uformowanych zawiązków ogórków nie ma obfitych plonów. Często zdarza jednak się, że zawiązki żółkną i opadają. Najczęściej dzieje się tak z uprawami pod osłonami. Jakie są tego przyczyny?
Ogórki to jedna z najbardziej wymagających upraw pod względem światła, w fazie kwitnienia potrzebują go 10-12 godzin na dobę. Często sadzi się ogórki w tunelu z innymi roślinami i szczególnie te wysoko rosnące (np. pomidory), mogą zacieniać ogórki i zakłócać dostęp naturalnego światła. W uprawie pod osłonami ważne jest również odpowiednie prowadzenie ogórków tzn. ich formowanie i usuwanie pędów. Inaczej przez nadmierną ilość pędów ogórki będą się same zacieniać (Cięcie ogórków pod osłonami).
- w tunelu warto posadzić ogórki od południowej strony, aby nic ich nie zacieniało
- należy zachować prawidłowe odstępy przy sadzeniu i dać im więcej przestrzeni. Ogórki samopylne sadzimy 1-2 rośliny na metr kwadratowy, ogórki zapylane przez pszczoły 2-3 rośliny na metr kwadratowy
- najlepiej uszczykiwać pędy, aby miały 20-25 cm długości, wtedy roślina nie będzie sama się zacieniać
- usuwamy również nadmiar liści i zawiązków owoców, aby roślina mogła bez problemu wyżywić resztę
- zapewnić dobrą wentylację
- porozstawiać naczynia z wodą
- stosować cieniowanie przez bielenie tunelu, lub zakładanie białej włókniny
Ogórki negatywnie reagują również na niedobór jak i nadmiar składników pokarmowych. Ogórki należy często podlewać, co może skutkować wypłukiwaniem z gleby cennych pierwiastków, zwłaszcza potasu i fosforu (istotnych w tworzeniu owoców). Dobrze jest odpowiednio glebę nawieźć przed siewem czy sadzeniem. Na początku istotne jest nawożenie azotem, aby zbudować masę zieloną. Można stosować obornik, gnojówkę z obornika, lub z pokrzywy. Podczas intensywnego wiązania owoców należy ogórki nawozić nawozami potasowymi. Brak potasu można poznać po tym, że krawędzie liści żółkną a owoce przybierają kształt gruszki/żarówki. Naturalnym źródłem potasu jest popiół drzewny. Szklankę popiołu rozpuszczamy w 10 litrach wody, mieszamy i odstawimy na dobę. Potem podlewamy rośliny w ilości 0,5 litra nawozu na jedną roślinę. Dobrze działa również podlewanie ogórków drożdżami, które są naturalnym stymulatorem wzrostu i pomagają roślinie efektywniej pobierać składniki pokarmowe z gleby. (Czego brakuje ogórkom?)
Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze w uprawie ogórków jest podlewanie. Ogórki w ponad 90% składają się z wody, dlatego należy je obficie podlewać. Gleba wokół ogórków powinna być stale wilgotna. Brak, ale też nadmiar wody, może prowadzić do żółknięcia zawiązków
- podlewanie zimną wodą może prowadzić do opadania zawiązków
- należy podlewać ciepłą wodą, powinna mieć powyżej 14ºC a najlepiej między 20 a 25ºC
- podczas upalnej i suchej pogody należy podlewać nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Podczas normalnej pogody najlepiej podlewać wieczorem co 2-3 dni (zależy od gleby)
- w okresie kwitnienia i owocowania należy zwiększyć ilość wody przy podlewaniu (nawet do 6-12 litrów na metr kwadratowy)
Kolejny problem to zapylanie. Pod osłonami warto sadzić odmiany samopylne (mają więcej kwiatów żeńskich), gdyż takie pomieszczenia są niechętnie odwiedzane przez owady, szczególnie podczas upałów, gdzie w tunelu jest jeszcze cieplej. Tutaj istotna jest wentylacja, aby przepływ powietrza przenosił pyłek. Problem rzadko występuje w uprawach gruntowych, choć podczas długotrwałych deszczy (owady nie latają), również może się objawić.
- można przyciągnąć owady zapylające, opryskując ogórki wodą cukrem, lub miodem
- pomaga również ręczne zapylanie ogórków (Jak zapylać ogórki?)
I na koniec należy regularnie zbierać ogórki. Pozostawione na roślinie, przejrzałe i duże owoce zabierają dużo składników pokarmowych, przez co roślina zrzuca nowe zawiązki, bo nie może ich wykarmić.
Komentarze
Prześlij komentarz