Warzywa N-Z



Ogórek odmiany konserwowe

Siew: od drugiej połowy maja do czerwca
Okres kiełkowania: 6 dni
Zbiór: od lipca do września
Plony: na roczne zaopatrzenie wystarczy 10-12 roślin
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: antraknoza, mączniak rzekomy i prawdziwy, mszyce, przędziorki

Odmiany przeznaczone do kwaszenia i konserwowania są roślinami wybitnie ciepłolubnymi. Wymagają żyznej, dobrze uprawionej, wystarczająco wilgotnej gleby. Powinny rosnąć w miejscu ciepłym, osłoniętym i nasłonecznionym.
Zbiory należy przeprowadzać często, w upały nawet dwa razy dziennie, aby owoce nie przerosły, gdyż stają się wtedy niesmaczne.
Przez całe lato obficie podlewamy rośliny.
Podłoże ściółkujemy jakimkolwiek materiałem, który mamy do dyspozycji, aby po podlewani dłużej zachować wilgotność gleby i owoce ogórków przed pobrudzeniem ziemią.



Ogórek odmiany sałatkowe
 
Siew: od połowy maja do czerwca
Okres kiełkowania: 6 dni
Zbiór: od lipca do września
Plony: 8 owoców z jednej rośliny
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: antraknoza, mączniak rzekomy i prawdziwy, przędziorki, mszyce

Jak wszystkie dyniowate ogórek lubi gleby żyzne i dobrze uprawione, bardzo dobrze reaguje na nawożenie obornikiem. Jest wrażliwy na chłody i wiatr. Wymaga ciepłego, osłoniętego i nasłonecznionego miejsca. Należy go regularnie podlewać latem.
Młode ogórki na początku uprawy przywiązujemy do siatki. Po pewnym czasie same będą się po niej pięły, przytrzymując się wąsami.
Przez całe lato rośliny obficie podlewamy, okrywamy podłoże ściółką, aby dłużej zachowało wilgotność po podlaniu i aby uchronić ogórki przed pobrudzeniem ziemią. W razie chłodnej i deszczowej pogody warto roślin czasowo okryć folią.
Ogórek ma bardzo duże wymagania co do temperatury i wilgotności. W naszym klimacie najlepiej udaje się w szklarni i tunelu foliowym.



Papryka
 
Siew: w marcu
Okres kiełkowania: 8-15 dni
Zbiór: od lipca do września
Plony: 5-10 owoców z jednej rośliny
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: mączniak rzekomy

Papryka jest bardzo wrażliwa na zimno. Do gruntu wysadza się ją pod koniec maja, a najlepiej uprawiać ją pod osłonami. Roślina wymaga gleby bogatej w substancję organiczną, lekkiej i zawsze nieco wilgotnej latem. Należy zarezerwować dla niej nasłonecznione stanowisko.
Produkcja rozsady papryki, od wysiewu do wysadzenia na miejsce stałe trwa 10-11 tygodni. Przed sadzeniem trzeba rozsadę zahartować.
Można również kupić rozwinięte rośliny w pojemnikach. Wysadzamy je na miejsce stałe podobnie jak rozsadę przygotowaną samodzielnie.
Latem regularnie podlewamy rośliny u podstawy, unikając moczenia liści. Na wzrost roślin dobrze też wpływa ściółkowanie.
W trakcie lata gdy na roślinie jest już 8-10 zawiązanych owoców, obcinamy pędy powyżej pierwszego liścia ponad każdym owocem. Dzięki temu cała energia rośliny jest skierowana na dojrzewanie owoców, a nie na tworzenie nowych kwiatów.



Pomidor
 
Siew: w marcu-kwietniu
Okres kiełkowania: 7 dni
Zbiór: od lipca do września
Plony: od 3 do 5 kg z rośliny
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: zaraza ziemniaczana, alternarioza, mszyce

Pomidor lubi ciepło i słońce, najlepiej rośnie na glebie żyznej, zasobnej w próchnicę i dobrze utrzymującej wilgoć. Na zagonie warto jesienią przekopać obornik lub wiosną rozrzucić kompost, a rośliny zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
Jeśli brak czasu lub miejsca do przygotowania własnej rozsady, można kupić rozwinięte rośliny w pojemnikach. Sadzimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu.
W razie chłodnej i deszczowej pogody, należ rośliny opryskiwać zapobiegawczo fungicydem chroniącym przed rozwoje zarazy ziemniaczanej.
Pomidory nie lubią podlewania z góry. Przez całe lato podlewamy obficie i regularnie u podnóża rośliny, unikając moczenia liści. Aby oszczędzić wodę glebę między roślinami należy ściółkować jakimś organicznym materiałem (warstwa co najmniej 5-6 cm).



Por
 
Siew: od połowy stycznia do połowy kwietnia
Okres kiełkowania: 15-20 dni
Zbiór: cały rok zależnie od terminu siewu
Plony: 6-10 porów metra bieżącego
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: mączniak rzekomy rdza, wgryzka szczypiorka, poskrzypka cebulowa, niszczyk zjadliwy

Por wymaga gleby żyznej, próchnicznej, zatrzymującej wodę, o odczynie obojętnym oraz słonecznego stanowiska. Zagon trzeba zasilić jesienią obornikiem lub wiosną dużą dawką kompostu.
Nie należy mieć „lekkiej ręki” do siewu: 10 gramów nasion pozwoli uzyskać aż 600-700 roślin. Łatwo więc o nadmiar siewek.
Rozsadę porów łatwo też kupić każdej wiosny. Zwykle jest oferowana w pęczkach. Rośliny sadzi się podobnie jak te uzyskane samodzielnie. Przed posadzeniem warto oberwać końcówki liści.
Pod koniec października obsypujemy pory warstwą suchych liści do wysokości 15-20 cm, dzięki czemu będziemy mogli je wyrywać nawet w czasie mrozów. Zbiór prowadzimy przez całą zimę w miarę potrzeb.



Rabarbar
 
Sadzenie: na przełomie września i października lub w marcu
Zbiór: maj-czerwiec
Plony:  jedna roślina wystarczy na potrzeby 4 osobowej rodziny
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: ślimaki

Rabarbar jest rośliną wieloletnią o jadalnych ogonkach liściowych, odznaczających się kwaśnym smakiem. Robi się z niego kompoty, wina i soki oraz dodaje do ciast. Najlepiej rozwija się w miejscu nasłonecznionym, na glebach niezbyt wapiennych, żyznych i latem nieco wilgotnych.
Należy wybierać już dobrze rozwinięte sadzonki, rosnące w doniczkach o średnicy 12-15 cm. Zbyt małe rośliny będą się bardzo wolna rozwijały.
Rabarbar nie ma co prawda zbyt wielu wartości odżywczych, jest jednak ceniony jako jedno z pierwszych wiosennych warzyw.



Roszponka
 
Siew: od połowy lipca do końca września
Okres kiełkowania: 8 dni
Zbiór: od września do marca
Plony: torebka nasion wystarczy dla 4 osobowej rodziny
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: mączniak rzekomy (duże upały), ślimaki

Roszponka to sałata „brzydkiej pory roku”, wysiewa się ją w lecie na zbiór jesienny oraz jesienią na zbiór zimą i wiosną. Jest odporna na przymrozki, najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i dostatecznie wilgotnych.
Rośliny po wzejściu wymagają ochrony przed ślimakami. W tym celu wokół zagonu rozsypuje się wapno palone lub trujący  granulat. Zabieg należy powtarzać po każdym deszczu.
Latem rośliny obficie podlewamy. Aby gleba nie przesychała warto je wyściółkować np. ściętą trawą lub słomą.
Następnej wiosny zbiera się roszponkę, która dobrze przezimowała, rośliny przemarznięte i uszkodzone należy przekopać, w glebie ulegną rozkładowi, wzbogacając ją w próchnicę.



Rzodkiewka
 
Siew: od marca i od lipca do września
Okres kiełkowania: 3-4dni
Zbiór: od kwietnia do października z letnią przerwą w zależności od odmiany i daty siewu
Plony: 3-4 pęczki z torebki nasion
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: bielik krzyżowych, śmietka kapuściana, pchełki ziemne

Są to najłatwiejsze do uprawy i najszybciej rosnące warzywa. Wymagają gleby przeciętnej, ale zawsze wilgotnej i nienagrzewającej się.
Przez cały okres uprawy, zwłaszcza gdy jest ciepło, rzodkiewka wymaga bardzo obfitego podlewania, dzięki czemu nie ma zbyt ostrego smaku, nie parcieje a także jest słabiej atakowana przez pchełki ziemne.
Młode, delikatne liście rzodkiewki można wykorzystać do sałatek.



Sałata
 
Siew: od lutego do początku września ( przy temp. powyżej 10˚C)
Okres kiełkowania: 6-8 dni
Zbiór: od marca do października
Plony: 5 główek sałaty z metra bieżącego
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: szara pleśń, mączniak rzekomy, przędziorki, mszyce

Odmiany sałaty możemy podzielić na głowiaste, których liście są bardzo zwarte i tworzą główkę, oraz liściowe, mające rozetę liści. Wszystkie lubią gleby żyzne, próchniczne, niezbyt ciężkie, ale zatrzymujące wilgoć.
Sałatę można zbierać przez cały rok, trzeba tylko dostosować wybór odmiany do pory roku. Od lutego do kwietnia wysiewamy odmiany wiosenne, lubiące chłód i wilgoć. Począwszy od maja wybieramy odmiany letnie, które dobrze znoszą upał i nie wybijają w pędy nasienne. Od połowy lipca do początku września siejemy sałaty zimowe, odporne na zimno.
Młoda sałata jest często atakowana przez ślimaki, przed którymi trzeba ją chronić.
Należy regularnie i obficie podlewać sałatę, aby zapobiec więdnięciu liści oraz powstrzymać przedwczesne wytwarzanie kwiatostanów.



Seler
 
Siew: na początku marca
Okres kiełkowania: 10-20 dni
Zbiór: od końca września do października (ok. 5 miesięcy po wysianiu)
Plony: 3-4 selery z metra bieżącego
Podlewanie: obficie
Choroby i szkodniki: septorioza selera, liściolubka selerowa

Seler korzeniowy jest bliskim kuzynem selera naciowego. Uprawia się go dla mięsistego, zaokrąglonego korzenia, który jada się jesienią i przez całą zimę. Ma on dużą wartość odżywczą i właściwości lecznicze. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby.
Na wiosnę można kupić gotową rozsadę selera. Sadzi się go podobnie jak rośliny uzyskane samodzielnie.
Seler trzeba starannie podlewać przez całe lato.
Selery doskonale się przechowują przez wiele miesięcy (do lutego-marca).



Szalotka
 
Sadzenie: koniec marca-kwiecień
Zbiór: lipiec-sierpień
Plony: 1,5 do 2 kg z 1m2
Podlewanie: w czasie suszy
Choroby i szkodniki: szara pleśń, mączniak rzekomy, śmietka cebulanka

Szalotka tworzy gniazda cebul jajowatego kształtu połączonych wspólną piętką. Łuski zewnętrzne są ciemnoszare, fioletowe, brązowe lub żółte. Dobrze rośnie na glebie żyznej, dobrze uprawionej, dość wilgotnej, ale nie podmokłej.
Na ciężkich glebach szalotkę można sadzić na wałach ziemi.
Przez cały czas uprawy należy starannie usuwać chwasty wokół szalotek.
Szczypior szalotek łatwo się obłamuje. Czasem więc trudno jest przechowywać je w pęczkach



Szparag
 
Siew:
Okres kiełkowania: w kwietniu
Zbiór: od maja do czerwca
Plony: 10 wypustek z rośliny
Podlewanie: zbędne
Choroby i szkodniki: zgnilizna fioletowa, ryzoktonioza, poskrzypka szparagowa

Szparagi uprawia się w jednym miejscu przez 10-15 lat. Wymagają gleby lekkiej, piaszczystej i bogatej w składniki pokarmowe, nie udaje się na glebach zbyt wilgotnych i kwaśnych. Spożywa się młode pędy szparagów, zwane wypustkami, wkrótce po ich wyrośnięciu nad powierzchnię ziemi.
Szparagi będziemy zbierać w pierwszym lub drugim roku po posadzeniu, zależnie od tego, czy sadzone karpy były jednoroczne czy dwuletnie. Używając karp dwuletnich, zbiorów można się spodziewać już w następnym roku po posadzeniu.
Istnieją odmiany mające tylko męskie lub męskie i żeńskie. Na roślinach pojawiają się szkarłatnoczerwone jagody. Rośliny męskie dają wypustki mniejsze niż osobniki żeńskie, ale w większej ilości (prawie 1/3 więcej).



Szpinak
 
Siew: marzec do połowy kwietnia, od początku do końca sierpnia, w połowie września
Okres kiełkowania: 10 dni
Zbiór: od maja do czerwca (siew wiosenny), od września do mrozów (siew letni), od listopada do marca (siew jesienny)
Plony: 2 kg z 1 m3
Podlewanie: słabo (siew wiosenny i letni)
Choroby i szkodniki: mączniak rzekomy, mozaika, śmietka ćwiklinka, mszyca burakowa

Szpinak uprawia się często jako przedplon lub poplon. Najlepiej rośnie na raczej lekkiej, ale zasobnej w próchnicę i zatrzymującej wilgoć glebie, która nie może być kwaśna.
Szpinak jest odporny na chłód, dlatego można go wysiewać jak najwcześniej wiosną. W uprawie jesiennej zbiory przedłuż Asię nawet na okres zimowy, trzeba tylko okryć rośliny gałązkami roślin iglastych, aby nie uszkodził ich mroźny wiatr.
Jeśli usuwane rośliny w trakcie przerywania są już wystarczająco rozwinięte, nie należy ich wyrzucać, tylko wykorzystać do przyrządzania sałatki.  Młode liście są smaczne i wartościowe.
Szpinak nie powinien być uprawiany w tym samym miejscu przed upływem 3-4 lat.



Truskawka i poziomka
 
Sadzenie: wiosną lub w lipcu-sierpniu
Zbiór: od maja do października (poziomki), w czerwcu i czasami we wrześniu (truskawki)
Plony: 20 roślin wystarczy dla 4 osób
Podlewanie: słabo
Choroby i szkodniki: mączniak prawdziwy, szara pleśń, opuchlak truskawkowiec, roztocz truskawkowiec, kwieciak malinowiec

Truskawki i poziomki uprawia się w jednym miejscu przez wiele lat. Trzeba dla nich przygotować bardzo staranie glebę, która powinna być żyzna, zatrzymująca wilgoć, przepuszczalna i niezbyt wapienna.
Truskawki i poziomki można sadzić wiosną lub pod koniec lipca i na początku sierpnia. Nie należy czekać sadzeniem do jesieni, gdyż rośliny wprawdzie się przyjmą, ale plony z nich  będą mniejsze niż z truskawek sadzonych latem.
 Latem podlewamy tylko wówczas, gdy jest bardzo sucho. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi szarej pleśni.
Zwykle truskawki uprawia się w tym samym miejscu najwyżej przez 3 lata, chociaż zalecana jest też uprawa jednoroczna i dwuletnia. Po ostatnim zbiorze należy wyrwać rośliny, a nowe
Truskawki posadzić w innym miejscu. Na to samo stanowisko truskawki mogą wrócić po 3-4 latach.
W zależności od wybranej odmiany truskawki można zbierać jednorazowo czerwcu-lipcu lub dwukrotnie – na początku  i pod koniec lata. Poziomki natomiast owocują od czerwca aż do mrozów.



Ziemniak
 
Sadzenie: w końcu kwietnia
Zbiór: od końca lipca do września
Plony: 1-2 kg bulw z jednej rośliny
Podlewanie: obfite w razie suszy
Choroby i szkodniki: zaraza ziemniaka, rizoktorioza, stonka ziemniaczana

Ziemniaki możemy uprawiać na glebach ciepłych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Jesienią warto na zagonie przekopać obornik lub wiosną rozsypać duż dawkę kompostu. Bulwy sadzi się najwcześniej w drugiej połowie kwietnia, gdyż roślina jest wrażliwa na przymrozki.
W niedużych ogrodach warto uprawiać tylko wczesne ziemniaki, na letni zbiór, i sadzić pokiełkowane bulwy.
Przy każdym okopywaniu trzeba zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym, w razie suszy podlać.

Komentarze

  1. Tyle wiedzy w jednym wpisie, super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wysokiej jakości zbiorniki stalowe możesz bez problemu zamówić tutaj https://www.ekonstal.pl/ Zapoznaj się z ofertą. My właśnie zastanawiamy się nad zamówieniem stamtąd zbiornika na nawozy oraz LPG. Mamy gospodarstwo i to rozwiązanie na pewno się u nas sprawdzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zbiorniki LPG podziemne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają skutecznego i efektywnego sposobu przechowywania gazu LPG. Nasze zbiorniki LPG podziemne są projektowane z myślą o bezpieczeństwie i wydajności. Dzięki ich podziemnej lokalizacji, nie tylko oszczędzasz miejsce na powierzchni, ale także masz pewność, że Twój gaz LPG jest przechowywany w bezpiecznym środowisku. Wybierz nasze zbiorniki LPG podziemne i ciesz się niezawodnym źródłem energii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz