Krzywe owoce, czyli czego brakuje ogórkom?

Lipiec, sezon ogórkowy w pełni. Choć ze względu na pogodę u mnie zbiory są trochę opóźnione. Jednak nie zawsze plony są obiecujące a owoce nie rosną równomiernie (nie mają takiej samie grubości na całej długości) i proste. Często rosną w nieregularnych kształtach, są krzywe, haczykowate, krótko mówiąc, zdeformowane. Właśnie kształt ogórków wskazuje nam czego roślinie brakuje.
Przyczyny krzywych ogórków, możemy podzielić na dwie grupy:
- brak odżywiania (niedobór azotu i potasu)
- niewłaściwe podlewanie
Poza tym ogórki rosną krzywe z powodu: 
- niewystarczające zapylanie odmian zapylanych przez pszczoły
- zapylanie hybryd partenokarpicznych przez pszczoły
- przedwczesne zbieranie owoców
- złe warunki pogodowe
- cecha odmianowa, szczególnie odmiany sałatkowe potrafią się zawijać
Jednym z głównych powodów, dla których ogórki rosną krzywe jest brak jednego lub więcej składników pokarmowych w glebie.
Niedobór azotu
- stare liście żółkną
- młode liście przestają rosnąć
- owoc ma zmniejszoną średnicę, szczególnie końcówka (miejsce przywiązania kwiatu) jest ostra, ogórek jest podobny kształtem do marchewki
- bardzo często końcówki owoców żółkną
- owoce stają się jaśniejsze i tracą swój ciemnozielony kolor
Aby zniwelować niedobory azotu zasilamy ogórki nawozami azotowymi, np. mocznikiem. Dużo azotu zawiera gnojówka z pokrzyw oraz gnojówka zrobiona z kurzego obornika.
Niedobór potasu
- owoce są zdeformowane odwrotnie niż przy niedoborze azotu. Owoc zwęża się u podstawy (w miejscu szypułki), końcówka zaś wręcz staje się grubsza. Ogórek przybiera kształt gruszki lub żarówki
- stare dolne liście żółkną na krawędziach, w środku pozostają zielone
- młode liście stają się mniejsze, mają matowy kolor i przybierają kształt miseczki
Aby temu zapobiec stosujemy nawozy potasowe: azotan potasu czy siarczan potasu. Dobrym źródłem potasu jest również popiół drzewny. Najlepiej zastosować takie nawozy dolistnie, w formie oprysku. Nawozy potasowe są szybko wymywane z gleby, a ogórki wymagają  częstego podlewania, więc nawożenie należy wykonywać regularnie.
Niedobór fosforu
- kształt owoców nie zmienia się
- owoce nabierają nienaturalnego ciemnego koloru
- często ogórek zrzuca zawiązki owoców
- liście nabierają fioletowego odcienia
Należy pamiętać, że zastosowanie nawozów nie sprawi, że owoce się wyprostują a żółta obwódka zniknie z liści. Te zmiany są nieodwracalne. Nawożenie jednak sprawi, że młode liście urosną normalne a nowe owoce będą miały regularny kształt. Ogórki możemy nawozić dolistnie lub doglebowo. Nawożenie doglebowe zaleca się wykonać po deszczu lub po podlewaniu, najlepiej wieczorem lub w pochmurny dzień. W przeciwnym razie możemy spalić korzenie rośliny. Opryski dolistne stosujemy również wieczorem lub w pochmurny dzień. Najlepiej kiedy temperatura nie jest zbyt wysoka. Promienie słoneczne w połączeniu z nawozem mogą powodować oparzenia. Nie pryskamy przed deszczem, bo nawóz może zostać zmyty z liści.  
Jak już wspomniałem wyżej przyczyną nieregularnych kształtów owoców może być również niewłaściwe podlewanie. Jeśli ogórki stają się haczykowate najprawdopodobniej problemem jest niewystarczające podlewanie. Z powodu braku wilgoci ogórki mogą stać się też gorzkie w smaku. Z powodu niedostatku wody i szybkiego wysychania gleby (np. podczas upałów) owoce mogą również przyjmować formę beczułkowatą. Ogórek potrzebują od 2 do 5 litrów wody na jedną roślinę w zależności od wielkości (mniej na początku sezonu, więcej podczas owocowania). W czasie upalnej pogody podlewamy codziennie, na glebach słabszych piaszczystych nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Przy normalnych temperaturach podlewamy co drugi dzień. Aby ograniczyć częstotliwość podlewania dobrze jest ogórki wyściółkować. Podlewanie zimną wodą może powodować, że owoce będą zwężone w środku. Dzieje się również tak, kiedy podlewamy nieregularnie, raz ogórki mają za mokro a raz za sucho. Ogórki powinno podlewać się tylko ciepłą wodą. Wystarczy, że ogrzeje się cały dzień na słońcu w beczce lub wiaderkach. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 20-25 stopni i nie być niższa niż 16 stopni. (Jak podlewać ogórki?)
Słabe lub niepełne zapylanie odmian zapylanych przez pszczoły może powodować że owoce będą miały kształt gruszkowaty (podobnie jak przy niedoborze potasu). Głównym czynnikiem ograniczającym aktywność pszczół jest pochmurna i deszczowa pogoda. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury również negatywnie wpływają na żywotność pyłku (podobnie jak u pomidorów).
Odmiany partenokarpiczne (najczęściej uprawiane w szklarniach i niewymagające zapylaczy) po zapyleniu przez owady, również mogą być krzywe, brzydkie i z reguły w kształcie gruszki. W przypadku takich odmian owady zapylające tylko szkodzą, ponieważ z powodu zapylania owoce rosną nierównomiernie. Na otwartych terenach lepiej sadzić odmiany zapylane przez pszczoły.
Kształt beczułkowaty może również powodować zbyt długie pozostawienie owoców na roślinie. Na pewno każdy spotkał się z  taki przypadkiem, kiedy podczas zbioru nie zauważył i ominął kilka ogórków i podczas następnego zbioru były już one przerośnięte i beczkowate.
Krzywe owoce mogą być spowodowane nadmiernym zagęszczenie roślin i brakiem światła. Dlatego nie należy sadzić czy siać ogórków zbyt gęsto.
I na koniec czynnik z którym ciężko walczyć czyli pogoda. Zbyt niskie temperatury powodują, ze składniki odżywcze są gorzej pobierane z gleby przez rośliny. Jeśli do tego dodamy zimną wodę podczas podlewania, zdeformowane owoce gwarantowane.

Komentarze