Choroby pomidorów - septorioza

Septorioza to choroba grzybowa, podobna do alternariozy, ponieważ również powoduje zamieranie liści i w konsekwencji znacznie zmniejszenie plonów. Na szczęście bardzo rzadko zmiany chorobowe pojawiają się na owocach.
Grzyb zaraża najczęściej pomidory w gruncie, szczególnie uprawiane na glebach lekkich. Choroba zaczyna najpierw atakować dolne, najstarsze liście. Tworzą się na nich liczne żółte plamki (do 0,6 mm), które z czasem stają się brązowe lub brunatno-szare z ciemniejszą obwódką. Wraz z rozwojem choroby plamy zaczynają się zlewać i całe liście opadają, powodując zmniejszenie plonów. Plamki mogą również pojawić się na ogonkach liściowych i szypułkach owoców.
Choroba zimuje na resztkach pomidorów, chwastów i innych roślin z rodziny psiankowatych . ale także na palikach czy narzędziach ogrodniczych. Rozwojowi grzyba sprzyja długo utrzymujące się okresy wilgoci i temperatura powietrza 20-25oC. Patogen rozprzestrzenia się przez rozpryskiwany deszcz, ale także na rękach, ubraniach roboczych, narzędziach i co ciekawe przez owady. Pomidory bardzo często zarażają się od chwastów, które rosną w pobliżu.
Pierwszą czynnością wykonaną w celu zapobieżeniu rozwojowi choroby jest usunięcie dolnych liści, kiedy tylko pojawią się na nich pierwsze zmiany. Liście powinno się zniszczyć, najlepiej spalić. Po sezonie resztki roślin również palimy, pod żadnym pozorem nie wyrzucamy ich na kompost.
Bardzo ważny jest obieg powietrza wokół roślin, aby mogły szybko wysychać. Sadzimy pomidory w odpowiednich odstępach, tak aby można było swobodnie wykonywać wokół nich prace pielęgnacyjne. Nie dopuszczamy aby liście dotykały ziemi.
Dobrym sposobem jest również ściółkowanie gleby wokół pomidorów, zmniejszy to rozpryskiwanie się wody podczas deszczu.
Podczas podlewania staramy się nie moczyć liści.
Eliminujemy chwasty, które są siedliskiem choroby: bieluń dziędzierzawa, psianka karolińska, miechunka, psianka czarna.
Należy stosować płodozmian. Następne pomidory sadzimy w tym samym miejscu po upływie co najmniej 2 lat, najlepiej dopiero po 3-4 latach.
Jeśli wyżej wymienione metody ekologiczne zawiodą należy użyć środków grzybobójczych. Niestety środki te nie wyleczą zakażonych liści, ale uchronią kolejne. Do zwalczanie septoriozy nadają się : Dhitane, Flowbrix, Indofil, Polyram i Sancozeb.

Sprawdź co dolega twoim pomidorom

Komentarze

  1. Często właśnie przyczyną jest niestosowanie płodozmianu, aż dziw, że tak wielu ogrodników o tym zapomina (lub nie wie)?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz