Kilka sposobów na dojrzewanie zielonych pomidorów

Bez dwóch zdań najlepszy smak pomidory osiągają dojrzewając na krzakach. Jednak wraz z nadejściem końca sezonu i spadkami temperatury poniżej zera, na roślinie pozostaje sporo zielonych, niedojrzałych owoców. Zamiast pozwolić im zmarnieć, można spróbować kilku technik na dojrzewanie pomidorów.

Najprostszym sposobem jest wniesienie pomidorów do pomieszczenia. Sprawdza się to tylko wtedy, kiedy uprawiamy pomidory w pojemnikach. Jeśli dysponujemy odpowiednimi warunkami, możemy cieszyć się dłużej smakiem pomidorów.
Wbrew pozorem parapet nie jest najlepszym miejscem na dojrzewanie. Oczywiście można na nim położyć pomidory, ale są inne sposoby. Okazuje się, że do dojrzewania zielonych pomidorów nie jest potrzebna wielka ilość światła. Istotniejszym czynnikiem jest odpowiednia temperatura. Im cieplej ma owoc, tym szybciej dojrzeje. Kolejnym czynnikiem jest gaz etylen. Stosuje się go w profesjonalnych uprawach, pomidory się gazuje i wszystkie mają równy kolor. Szczególnie dobrze widać to kiedy kupujemy pomidor na gałązce. Chociaż brzmi to bardzo sztucznie, to etylen jest naturalnie uwalniany przez dojrzewające banany czy jabłka. Idąc tym tropem, umieszczenie zielonych pomidorów w torbie z jabłkami czy bananami przyspieszy ich dojrzewanie. Torbę zamykamy, umieszczamy w ciepłym miejscu i co jakiś czas sprawdzamy, czy nic nie gnije i nie pleśnieje.
Innym sposobem jest umieszczenie pomidorów w kartonowym pudełku. Na spód pudełka kładziemy gazetę, układamy pomidory aby się nie dotykały i na nie kładziemy następną gazetę. Odstawiamy w ciepłe miejsce i sprawdzamy regularnie.
Jeśli dysponujemy miejscem, w którym temperatura nie spad poniżej zera, jak garaż czy piwnica, możemy wyrwać cały krzak pomidora i powiesić go tam do góry nogami. Ta metoda dojrzewania pozwoli uzyskać najlepszy smak.
W przypadku wszystkich tych metod, najlepsze rezultaty uzyskujemy z pomidorami, które maja już oznaki dojrzewania. Można odnieść sukces z całkowicie zielonymi owocami, ale potrwa to dłużej i nie będą takie smaczne.
W temperaturze 10-15oC dojrzewanie trwa 3-4 tygodnie. Kiedy temperatura jest wyższa i wynosi 18-21oC, czas dojrzewania skraca się do 2 tygodni. Tym sposobem przechowywanie pomidorów w różnych temperaturach pozwoli rozłożyć czas dojrzewania.
Największym problemem w przechowywaniu i dojrzewaniu pomidorów w pomieszczeniach, są chore lub uszkodzone owoce. Należy je chronić przed zgnieceniem lub obiciem i nie umieszczać jeden na drugim. Ważne aby owoce miały trochę przestrzeni wokół siebie, co zmniejsza ryzyko pleśni. Rozsądne jest przeprowadzanie kontroli co drugi dzień i eliminacja źle wyglądających owoców.

Bardzo ważne jest, aby zrywać owoce z krzaków, które nie wykazywały oznak chorób. Nawet dobrze wyglądający pomidor, zerwany z rośliny, zarażonej np. zarazą ziemniaczaną, może się zepsuć i zarazić inne owoce.

Komentarze

Prześlij komentarz