Budowa inspektu



Na inspekt idealnie nadaje się miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Skrzynie inspektowe ustawia się na osi wschód-zachód (jednospadowe), lub północ-południe (dwuspadowe). W przypadku inspektów jednospadowych okna powinny się odznaczać lekkim spadkiem w kierunku południowym. Skrzynie wolnostojące wymagają osłony od wiatru. W razie mrozu okna przykrywa się słomianymi matami, zaś pomalowanie szyb wapnem chroni młode rośliny przed silnym promieniowaniem słonecznym.

Ze względu na sposób zakładania wyróżnia się inspekty niezagłębione, ustawione na powierzchni gruntu, i zagłębione, wpuszczane poniżej powierzchni gruntu. Te drugie są mniej narażone na straty ciepła. Inspekty mogą być użytkowane w jednym miejscu-inspekty stałe,  lub też mogą być przenoszone z jednego miejsca w drugie (wykonane są z lekkich materiałów). Ważnym kryterium podziału jest źródło ciepła. Inspekty uzyskujące ciepło tylko z energii słonecznej są nazywane zimnymi, korzystające zaś z dodatkowego źródła ciepła-ogrzewanymi.

Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi materiałami możemy wykonać bardzo prosty inspekt jak na schemacie poniżej.
prosty inspekt
Ściany inspektu usypujemy z ziemi, pamiętając o spadzie w kierunku południowym. Wymiary takiej budowy to około 120 cm długości i około 2 m szerokości. Jeśli nie dysponujemy szybami do przykrycia można użyć folii. Możemy ją rozpiąć na ramie, lub też po prostu nakryć inspekt- końcówki folii przysypujemy ziemią i dajemy wzdłuż inspektu listwy, aby folia się nie zapadała.

Jeśli dysponujemy odpowiednim materiałem i czasem, możemy zbudować bardziej profesjonalny inspekt. Jego wielkość będzie zależała od dostępnego miejsca i liczby okien.

Materiały:
-deski świerkowe, jodłowe lub modrzewiowe grubości co najmniej 2 cm
-listwy świerkowe do ram okiennych o wymiarze 3x8 cm
-okna wymontowane z budynków, samodzielnie wykonane lub ramy obciągnięte folią
-śruby, gwoździe lub wkręty
-kantówki o przekroju poprzecznym co najmniej 8x8 cm
-zawiasy do umocowania ramy okiennej
Drewno należy zaimpregnować środkiem nietoksycznym dla roślin. Ściana tylna musi być o 20-25 cm wyższa niż ściana przednia. Ściany boczne ukośnie przycinamy. Ściany łączymy śrubami, gwoździami lub wkrętami z czterema narożnymi słupkami, które muszą być co najmniej o 30 cm dłuższe od wysokości ścian, by można je było osadzić w podłożu. Końce ich wyrównuje się dokładnie z górną krawędzią desek. Jeśli nie mamy okien, robimy z listew ramy, które układa się na krawędziach skrzyni. Stabilność konstrukcji zwiększa zastosowanie poprzecznych żeberek i metalowych kątowników. Ramy obciąga się folią ogrodniczą. Idealne jest umocowanie folię listwami kryjącymi, gdyż wówczas jest ona napięta i odporna na działanie wiatru. Na końcu montuje się okna do skrzyni.Jeśli mamy odpowiednie okna, możemy z nich zrobić również przednią ścianę.

Po ustawieniu skrzyni wybieramy ziemię na głębokość ok. 50 cm. Na spód kładziemy warstwę suchych liści, następnie 40 cm warstwę nawozu końskiego i silnie ubijamy. Nawóz przykrywamy liśćmi i zostawiamy na kilka dni. Po tym czasie rozsypujemy na wierzchu 20 cm warstwę ziemi. Inspekt okładamy słomą i przykrywamy. Po 5 dniach można sadzić i wysiewać rośliny.

Wykorzystanie ciepłego inspektu w ciągu roku:
-od połowy lutego- sałata głowiasta, rzodkiewka
-od końca kwietnia- kalarepa, rzeżuch ogrodowa, marchew, sałata liściowa
-od maja do września- ogórki, pomidory karłowe, papryka
-od września- endywia zimowa, szpinak, rzodkiew
-do połowy grudnia- sałata głowiasta, rzodkiewka, kalarepa.     

Komentarze

Prześlij komentarz