Działanie księżyca na rośliny





Istnieje pogląd, że podczas Księżyca wstępującego soki roślin intensywniej przemieszczają się od korzeni w górę i jest to czas korzystny dla zbioru owoców i szczepienia. Przy Księżycu zstępującym soki przechodzą w dół korzeni i organów spichrzowych i jest to okres korzystny do pikowania, sadzenia i cięcia.

Nocą Księżyc jest głównym źródłem światła, a podczas pełni zapewnia wystarczającą ilość światła, aby pobudzić aktywność życiową wielu organizmów. W czasie pełni, do której zalicza się także dzień przed i dzień po dacie pełni, jest najlepsza pora na nawożenie i podlewanie roślin. Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pilenia zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin, nie zagrażają korzeniom. W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięcia drzew i krzewów oraz szczepień.

W fazie nowiu woda odpływa do części podziemnych rośliny. Korzenie są wtedy wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, za to części nadziemne są mało wrażliwe. Jest to odpowiednia pora na usuwanie chorych pędów i przycinanie pędów zdrowych. W tym czasie można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz zagrażające im szkodniki. Nie zaleca się natomiast wysiewania, wysadzania, pikowania, przesadzania roślin oraz wykonywania wszelkich prac które mogłyby uszkodzić korzenie.


Opisane wpływy nie dają się co prawda zmierzyć fizycznie, ale wielu ogrodników kierując się kalendarzem księżycowym, osiąga w swojej pracy sukcesy. Potwierdza to fakt, że działanie księżyca daje się odczuć w wielu dziedzinach życia na Ziemi. Kalendarz księżycowy zgodnie z fazami Księżyca określa dni sprzyjające określonym pracom ogrodowym. Istnieją więc dni korzystne dla kwiatów, korzeni, siewów i zbiorów. Uwzględnione są przy tym takie czynniki, jak odległość Księżyca od Ziemi i układ planet. Z określonych w danym dniu powyższych czynników wynikają zalecenia dla ogrodnika. 

Komentarze

Prześlij komentarz