Ogrzewanie inspektu




Inspekty przeznaczone do uprawy roślin zimą i wczesną wiosną wymagają dodatkowego ogrzewania. Metody ogrzewania inspektu możemy podzielić na 2 grupy: biologiczne i techniczne.
Ciepło wykorzystywane w biologicznych metodach ogrzewania powstaje w wyniku rozkładu substancji organicznej, powodowanego przez bakterie.
Materiałami stanowiącymi dobre podłoże do rozwoju drobnoustrojów są przede wszystkim obornik,  poza tym słoma, liście drzew i różne organiczne odpadki. Materiały do ogrzewania inspektów powinny mieć odpowiednią wilgotność. Optymalna do rozwoju bakterii zawartość wody wynosi 65-70%.

Do ogrzewania inspektów najczęściej używa się nawozu końskiego, zwłaszcza słomiastego. Zawartość wody wynosi w nim 65-70%, jest więc optymalna dla rozwoju bakterii. Dostateczna jest tu również ilość azotu, wynosząca średnio 0,5%. Nawóz koński zagrzewa się szybko i do wysokiej temperatury.
Dobrym materiałem grzejnym jest również nawóz owczy, zawierający około 0,9% azotu, zwykle jednak nawóz ten bywa nieco za suchy, wymaga więc zwilżenia wodą.
Obornik bydlęcy grzeje się słabiej, gdyż zawartość wody wynosi w nim powyżej 80%. Wartość grzejną tego obornika można podnieść, zmniejszając jego wilgotność przez dodanie słomy lub suchych trocin, w ilości 15-20% ciężaru obornika. Obornik ten jest niechętnie używany z tego powodu, że w inspekcie na nim założonym wyrastają często czarne grzyby kapeluszowe. Zapobiega temu przykrycie udeptanego podkładu warstwą liści, a najlepiej 1 cm warstwą wapna.
Nawóz świński zawiera jeszcze więcej wody niż bydlęcy. Mieszając ten nawóz z suchym materiałem (podobnie jak bydlęcy), można poprawić jego wartość grzejną, zwłaszcza mieszając go z nawozem końskim.
W inspekcie zakładanym na późniejszy okres wiosenny, zwykle robi się podkład, nie z samego obornika, ale z obornika zmieszanego z liśćmi, które zagrzewają się słabiej niż obornik.
Materiałem grzejnym może być również cięta słoma. Zawartość wody w sieczce trzeba zwiększyć do 70%, co wymaga dodania około 200 l wody na 100 kg sieczki. Połowę tej ilości wody daje się podczas sypania sieczki do skrzyni, a następnie po ¼ w jedno- lub dwudniowych odstępach czasu. Do słomy należy dodać nawozy azotowe, fosforowe i potasowe. Zakładając wczesne inspekty, kiedy temperatura spada poniżej 0oC, sieczkę należy zalać podgrzaną wodą.
Stara słoma z kopców, plewy, resztki roślinne również mogą być wykorzystane na podkład w inspekcie. Materiały te mają różną wartość grzejną, zawsze jednak mniejszą niż wartość grzejna nawozu końskiego, nadają się wiec do zakładania późniejszych inspektów, w marcu-kwietniu. W przypadku tych materiałów również jest konieczne dodanie nawozów mineralnych i dodanie wody, aby wilgotność wynosiła 70%.
Do bezpośredniego zakładania inspektu nadaje się tylko obornik świeży.

Metody techniczne ogrzewania inspektów, są dość kosztowne, ale mają swoje zalety:
-można łatwiej utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz
-inspekt ogrzewany technicznie można łatwiej uruchomić niż obornikowy
-w każdej chwili można go zamienić na zimny
-warunki pracy w takim inspekcie są bardziej higieniczne

Gdy wybudujemy inspekt przy domu możemy pokusić się o zamontowanie w nim centralnego ogrzewania, podłączając się do sieci domowej. Rury z ciepłą wodą można umieścić w inspekcie nad ziemią- jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, uzyskujemy wtedy stałą temperaturę powietrza. Rury można umieścić w ziemi, w naszych warunkach jest to raczej nieodpowiednie, ponieważ nie pozwala na dogrzanie powietrza pod oknami, bez przegrzewania ziemi w inspekcie. Rury mogą być rozmieszczone zarówno w ziemi jak i pod ziemią, pozwala to na zróżnicowanie temperatury w inspekcie , kiedy można uruchomić tylko ogrzewanie powietrza, albo tylko ogrzewanie ziemi, albo to i to równocześnie.
Możemy również umieścić w inspekcie urządzenia grzewcze na prąd. Podłączamy je do sieci elektrycznej, dołączamy zegar sterujący i dogrzewamy o odpowiednich godzinach (np. w nocy).
Prostszym rozwiązaniem jest umieszczenie w inspekcie żarówki grzejnej lub lampy promiennikowej.
Koszt energii elektrycznej jest jednak duży i inspekty ogrzewane elektrycznością powinno uruchamiać się w późniejszym terminie, wtedy wystarczy je ogrzewać tylko nocą.
Przy stosowaniu metod technicznych musimy pamiętać, aby temperatura w inspekcie nie była za wysoka.              

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł! Wielu z nas zapewne nie miało pojęcia o takiej metodzie ogrzewania inspektu. Pozdrowienia dla autora i oby więcej porad tego typu. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak naprawdę ja raczej takich rozwiązań u siebie pewnie nie będę mieć, ale dla mnie sam ogród jest bardzo magicznym miejscem. Jestem przekonana, że także przyda mi się kilka nowych mebli ogrodowych. Jak już widziałam to w sklepie https://ogrodolandia.pl/ mają ich całkiem spory wybór.

    OdpowiedzUsuń
  5. Duże dzięki, tej informacji szukałem, odnośnie nawzu końskiego, stopnia wilgotności , nawozów z innych zwierzat itp.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy pomysł na ogrzewanie roślin.

    OdpowiedzUsuń
  7. W tym roku sam wybudowałem szklarnie i o wiele lepiej rośliny rosły.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz