Zakładamy ogród skalny. Rośliny na skalniak



Ogrody skalne są doskonałym miejscem dla wielu gatunków roślin, które dostosowały się w swoim środowisku do czasem ekstremalnych warunków. W takim otoczeniu doskonale czują się owady, a także jaszczurki. Ogród skalny nie zabiera dużo powierzchni.
Do ogrodów skalnych używa się kamieni nieoszlifowanych , aby wyglądały naturalnie. Trzeba wzorować się na przyrodzie i czerpać natchnienie z każdego spaceru. Ogród skalny pozwala na odtworzenie naturalnych zbiorowisk roślinnych o specyficznych wymaganiach siedliskowych. Można wyróżnić gatunki wapniolubne, oraz preferujące podłoże kwaśne.

Na ogród skalny idealnie nadaje się miejsce przy brzegu tarasu o wystawie południowej, ale mogą być również stanowiska południowo-zachodnie i południowo-wschodnie. Interesujący ogród można również założyć w miejscu cienistym i półcienistym. Ogród skalny jest elementem niezasłaniającym dalszego widoku, gdyż sadzi się w nim głównie rośliny niskie.

Rośliny na skalniak odznaczają się specyficznymi wymaganiami dotyczącymi pH podłoża, a tym samym otaczających je skał. Jeśli np. chcemy mieć zbiorowisko roślin właściwych górom wapiennym, to na ogród skalny nadają się najlepiej kawałki wapienia (pH 6,5-8). Rośliny skalne wymagające kwaśnego podłoża (pH 3,5-5) rosną najlepiej na skałach krzemianowych, czyli granicie, gnejsie i kwarcycie. Dla rośli niemających specjalnych wymagań glebowych skład chemiczny kamieni nie ma specjalnego znaczenia. Do ogrodu skalnego nie nadają się łupki, tufy, miękkie piaskowce, które zbyt szybko wietrzeją.

Budowa ogrodu
1.Na przewidzianej pod ogród powierzchni usuwamy wszystkie rośliny wraz z korzeniami
2.Wykopujemy ziemię na głębokość 20cm, a na glebach podmokłych na 40 cm. Wykop wypełniamy mieszaniną ziemi, żwiru i piasku, dobrze przepuszczającą wodę.
3.Na wierzchu rozsypujemy ziemię z wykopu i mocno ją ubijamy.
4.Teraz układamy kamienie w przygotowanych szufelką zagłębieniach, powinny leżeć płasko.
5.Przestrzeń pomiędzy kamieniami wypełniamy warstwą luźnej, przepuszczalnej ziemi. Podstawowa mieszanina składa się z ziemi ogrodowej, kompostu i żwirku w stosunku 3:2:1. Gotowy substrat powinien mieć wartość pH od 6,8 do 8. Dla roślin wapniolubnych ziemię wzbogaca się wapnem nawozowym lub mielonym wapieniem. Dla rośli nietolerujących wapnia dodaje się piasku lub odłamków skały krzemianowej. Dla roślin lubiących podłoże kwaśne  stosuje się mieszaninę ziemi ogrodowej, piasku lub żwiru kwarcowego, torfu i kompostu z igieł w stosunku 2:2:1:1. Niską wartość pH uzyskuje się z kompostu igieł świerkowych lub sosnowych. Wartość pH takiego podłoża powinna wynosić od 4,5 do 5,5.
6.Powierzchnię ziemi przykrywa się warstwą ściółki mineralnej. Utrzymuje ona wilgotność ziemi i zapobiega wymywaniu jej przez deszcz. Dla roślin wapiennych nadaje się do tego celu żwir wapienny o wielkości ziaren od 2 do 16 mm, dla roślin lubiących podłoże kwaśne – żwir zawierający kwarc.
7.Kamienie układamy według zasady, że każdy element dąży do przybrania pozycji stabilnej. Kamienie układa się więc największą powierzchnią do dołu. Uzupełnieniem są małe i szczególnie dekoracyjne okruch skalne. W przestrzeni pomiędzy kamieniami sadzi się rośliny.


Rośliny na skalniak

Rośliny na gleby wapienne
Nazwa
Wysokość w cm
Barwa kwiatów
Kwitnienie
Stanowisko
Jaskier alpejski
5-15
Białe
VI-IX
Półcieniste
Stokrotnica górska
5-30
Białe
VI-IX
Półcieniste
Goździk alpejski
5-25
Czerwone
VI-VIII
Słoneczne
Czyścica alpejska
10-30
Czerwono fioletowe
V-VIII
Półcieniste
Powojnik alpejski
100-300
Niebieski
V-VII
Półcieniste
Mydlnica bazylio wata
10-20
Różowe
V-VII
Słoneczne
Smagliczka skalna
20-30
Żółte
V-VI
Słoneczne
 
smagliczka skalna
jaskier alpejski
czyścica alpejska



Rośliny na gleby kwaśne
Nazwa
Wysokość w cm
Barwa kwiatów
Kwitnienie
Stanowisko
Fyllodoce
15-25
Liliowo czerwone
V-VII
Półcieniste
Galaks
15-20
Białe
V-VII
Słoneczne
Naradka
Do 2,5
Białe
V
Słoneczne
Goździk zaniedbany
Do 5
Różowe
V-VII
Słoneczne
Goryczka Kocha
5-10
Niebieskie
V-VIII
Słoneczne
 
fyllodoce

goryczka kocha

naradka

  
Rośliny na gleby ubogie w wapń i piaszczyste
Nazwa
Wysokość w cm
Barwa kwiatów
Kwitnienie
Stanowisko
Rozwar wielokwiatowy
20-30
Niebieskie
VII-VIII
Półcieniste
Cebulica
10-20
Niebieskie
III-IV
Półcieniste
Płomyk
5-15
Różowe
IV-VI
Słoneczne
Janowiec skrzydlaty
5-30
Żółte
V-VI
Słoneczne
Jastrzębiec alpejski
5-30
Żółte
VI-IX
Słoneczne
Skalnica Arendsa
8-15
Białe, różowe, czerwone
IV-VI
Półcieniste
Goździk karłowy
1-2
Różowe, białe
V-VII
Słoneczne
 
skalnica arendsa

cebulica

płomyk skrzydlasty

Komentarze