Letnie cięcie drzew i krzewów owocowych



Cięcie letnie drzew owocowych wykonuje się po zbiorze. Zabieg ten pozwala na znaczne zredukowanie cięcia zimowego. Jego zaletą jest odciążenie drzewa, które wówczas nie musi niepotrzebnie zużywać energii na wykształcenie gałęzi i konarów. Cięcie po zbiorze ma na celu stymulację wzrostu przyszłych pędów owoconośnych. Wyjątkiem są drzewa, które obficie owocowały lub drzewa o osłabionym wzroście. Na cięcie wybieramy dzień suchy i słoneczny, dzięki czemu rany po cięciu łatwiej się goją (najlepiej posmarować je maścią ogrodniczą).

Na początku wycina się u podstawy zbyt gęste „wilki”, a następnie usuwa 1/3 wszystkich pionowych pędów. ”Wilkami” nazywamy silne pędy, pionowo rosnące na grubych konarach. Drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze i śliwy wytwarzają owoce na tzw. krótkopędach, więc takie odrosty nie są im do niczego potrzebne. Zbyt duże nagromadzenie „wilków” powoduje zacienienie owoców, przez co są one mniejsze i słabiej wybarwione. Powinniśmy wyciąć także pędy wyrastające ukośnie od pnia, ponieważ po kilku latach obciążone owocami będą się łatwo wyłamywały. Najlepiej zostawiać pędy wyrastające od pnia pod kątem prostym. Podczas letniego cięcia wycinamy także pędy krzyżujące się ze sobą oraz porażone przez choroby.
U wiśni konieczne jest tzw. cięcie odmładzające, gdyż owocują one na gałęziach rocznych i dwuletnich. Skracamy zatem najstarsze pędy i dzięki czemu zachęcamy drzewo do wytworzenia nowych odrostów. Należy pamiętać, aby skrócić tylko część starych pędów, aby nadmiernie nie osłabiać drzewa. Stare gałęzie skracamy o około 1-1,5 m.
Czereśnie przycinamy usuwają pędy rosnące zbyt blisko ziemi, prześwietlamy koronę drzewa, usuwamy gałęzie krzyżujące się. Bez obaw można także przycinać sam czubek drzewa, aby czereśnia nie rosła zbyt wysoko (a potrafi dorosnąć do 10 m). Ze względu na to, że czereśnia dobrze reaguje na przycinanie, podczas jednego cięcia możemy obniżyć drzewo nawet o 2-4 m.

Cięcie krzewów jagodowych

Jeżyny owocują na pędach dwuletnich. Po zbiorze takie pędy wycina się tuż przy ziemi.
Porzeczki czerwone i białe najlepiej owocują na pędach 2-5 letnich, porzeczki czarne na pędach jednorocznych. Stare pędy przycinamy przy ziemi, krzewy ściółkujemy.
Agrest po zbiorze pozbawiamy wszystkich starych pędów pokładających się po ziemi.
Maliny owocują na pędach dwuletnich. Natychmiast po zbiorze wycinamy je tuż przy ziemi.
Porzeczkoagrest po zbiorze należy prześwietlić, usunąć pędy poziome i pokładające się po ziemi.
Borówka owocuje na pędach rocznych i dwuletnich. Wycinamy więc pędy stare i prześwietlamy koronę.
Jagoda kamczacka przez pierwszych 5-6 lat nie wymaga cięcia. Później wycinamy pędy najstarsze.
porzeczkoagrest

Komentarze