Piwonie (peonie)



Kwitnienie piwonii jest bezsprzecznie punktem kulminacyjnym sezonu ogrodowego. Piwonia kojarzy się z wiejskim ogrodem. Wspaniałe kwiaty barwy czerwonej, różowej lub białej mogą być pojedyncze (japońskie z jednym okółkiem kwiatów), anemonowe (z 2-4 okółkami) i gęsto wypełnione.
Piwonie należy sadzić jesienią, na początku września. Rośliny te lubią słońce i wapienne podłoże, nie tolerują natomiast gleb podmokłych i zbitych. Przed posadzeniem glebę należy wzbogacić kompostem ( 1 wiadro na roślinę). Następnie wykopuje się płytki dołek w którym umieszcza się karpę na takiej głębokości, aby pąki pędowe znajdowały się mniej więcej 3 cm pod ziemią.
Świeżo posadzone piwonie kwitną zazwyczaj zadowalająco dopiero po 2-3 latach. Dotyczy to również roślin przesadzanych. Lepiej więc pozostawiać je przez wiele lat na tym samym miejscu, gdyż są bardzo trwałe. Peonie przesadzamy w prosty sposób. Przed wykopaniem rośliny należy przyciąć jej liście na około 2/3 ich długości. Następnie należy okopać całą roślinę i  ostrożnie wydobyć karpę uważając by nie uszkodzić korzeni. Karpę dzieli się ostrym i zdezynfekowanym nożem na kilka części. Każda z części powinna mieć 2–3 pąki, przy czym należy usunąć wszystkie części uszkodzone, chore bądź zgniłe. Sadzimy w wykopany dołek, w którym mamy wymieszaną ziemię z kompostem i obficie podlewamy. Najlepszy termin na przesadzanie to druga połowa sierpnia-początek września.
Na początku wegetacji i aż do kwitnienia piwonie zasila się nawozem potasowym, który płytko miesza się z ziemią. Do okresu kwitnienia i czasie suszy rośliny należy obficie podlewać. Nie wolno przy tym moczyć liści, które łatwo są porażane przez szarą pleśń. Jeśli rośliny mają zbyt sucho, to z pąków nie rozwijają się kwiaty. W wilgotne lata na piwonii może wystąpić choroba grzybowa objawiająca się więdnięciem i zamieraniem pędów. Takie pędy należy natychmiast usunąć, a w razie silnego porażenie, roślinę radykalnie przycina się przy ziemi. W następnym roku wypuści ponownie pędy. Jeśli wolimy mieć mniej, ale większych kwiatów, to odetnijmy kilka pędów bocznych, gdy są jeszcze małe.
Piwonie należą do roślin bardzo dekoracyjnych. W dużych ogrodach mogą być sadzone grupowo, ale wyglądają również doskonale jako rośliny soliterowe. Do pełnych wdzięku partnerów piwonii należy kosaciec bródkowy, czosnek ozdobny i ostróżka. Jesienią ciemne ulistnienie piwonii pięknie kontrastuje z żywymi barwami astrów lub chryzantem.
Najbardziej popularne odmiany piwonii to mieszańce zachwycające ogromnymi i pełnymi kwiatami. Należą do nich np. „Chalice” kredowobiała i „Claire de Lune” żółta. Szczególnie okazałe kwiaty mają odmiany piwonii chińskiej np. „Jan van Leeuwen” biała, „Coral Fay” karminowoczerwona, „Fancy Nancy” różowa, „Red Giant” czerwona, „Noemy Demay” lekko różowa. Odmiany piwonii lekarskiej mają kwiaty czerwone, delikatnie różowe i białe.

Komentarze

Prześlij komentarz