Co należy wykopać przed zimą?



Cebulki, bulwy i kłącza niektórych roślin muszą spędzać zimę w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Do takich roślin należą mieczyki, dalie, pacioreczniki, begonie bulwiaste, błonczatki, tygrysówki, cynobrówki i galtonie. Cebule i bulwy tych roślin sadzi się wiosną do gruntu a we wrześniu lub październiku wykopuje. Czynności tej nie należy opóźniać, ponieważ w wilgotnej i zimnej ziemi, podziemne części tych roślin łatwo gniją.

 
begonia

Co wykopujemy we wrześniu
Co wykopujemy w październiku
Błonczatka
Sprekelia
Śniadek wiechowaty
Jaskier
Iksja
Sparaksis
Zawilec wieńcowaty
Dalia
Frezja
Glorioza
Cynobrówka
Galtonia
Nerina
Paciorecznik

mieczyki
Dobrym przykładem jak wykopywać i postępować z tymi roślinami są mieczyki. Z ich wykopaniem nie czekamy aż części nadziemne obumrą. Dzięki wczesnemu wyjęciu z ziemi unikamy i przerywamy rozwój chorób. Bulwy mieczyków wykopujemy widłami szerokozębnymi, staramy się nic nie uszkodzić, gdyż każde najmniejsze otarcie może być źródłem infekcji. Zazwyczaj wszystkie uszkodzone bulwy podczas przechowywania ulegają zepsuciu. Usuwamy starannie ziemię z korzeni. Po wykopaniu mieczyków obcinamy części nadziemne, pozostawiając jedynie 10 centymetrowe pędy. Obłamywanie ich u nasady powoduje uszkodzenie bulw.
dalia
Odcięte części natychmiast palimy, gdyż są źródłem chorób i szkodników. Wykopane bulwy umieszczamy początkowo w suchym i przewiewnym pomieszczeniu w celu ich wysuszenia. Do momentu wysuszenia często je przewracamy. Po wyschnięciu oczyszcza się bulwy z ziemi, martwych resztek i umieszcza w skrzynkach lub koszach w temperaturze od 2o do 15o C. Karpę gloriozy przechowujemy w temperaturze 20o C. Karpę paciorecznika po wykopaniu nie oczyszczamy z ziemi tylko od razu umieszczamy w przechowalni, bez suszenia.
paciorecznik
Bulwy krokosmi możemy pozostawić w gruncie na zimę, jeśli okryjemy je 25 centymetrową warstwą suchych liści lub torfu. Po przezimowaniu w ziemi kwitną one najlepiej.
Cebule błonczatki, karpy dalii i bulwy gloriozy czy begonii powinno się przechowywać w trocinach lub piasku.

Komentarze