Jesienne sadzenie drzew



Jeśli chcemy posadzić drzewo, to powinniśmy dla niego zaplanować odpowiednio dużą przestrzeń. Musi rosnąć co najmniej 3 m od domu i granicy posiadłości. Zanim zaczniemy kopać zwróćmy uwagę na uzbrojenie terenu. W sprzedaży są dostępne drzewa i krzewy dostosowane do każdej wielkości ogrodu. Do drzew dużych, osiągających wysokość 20-30 m, należy klon pospolity, brzoza brodawkowata, kasztanowiec, platan, dąb szypułkowy i lipa drobnolistna. Do drzew średnich wysokości 5-20 m, zalicza się klon polny, brzoza czarna, grusza pospolita, leszczyna turecka, wiąz i olsza. Drzewa małe, wysokości do 10 m, to np. wiśnia różowa, jabłoń dzika i jesion mannowy. Drzewa owocowe mogą dorastać do 15 m. Najmniejsze z nich to pigwy i wiśnie.



Wielkość dołu powinna być dwukrotnie większa niż wielkość bryły korzeniowej. Dla młodego drzewka  wystarczy dół o wymiarach 100x100 cm i głębokości 50 cm. Podczas kopania zaleca się oddzielne odkładanie ciemnej , próchnicznej warstwy górnej i jaśniejszej warstwy dolnej. Przy wypełnianiu dołu ziemię próchniczną należy umieścić na wierzchu, gdyż w dole mogłaby niekorzystnie działać na korzenie. Nie trzeba również sypać do dołu świeżego nawozu czy częściowo rozłożonego kompostu. Jedynie górną warstwę gleby można wzbogacić np. ziemią kompostową.
Drzewa i krzewy kupuje się z bryłą korzeniową w kontenerach lub z odkrytym systemem korzeniowym. Bryła korzeniowa musi być zwarta, dobrze uformowana i otoczona związaną mocno tkaniną. Rośliny w kontenerach powinny rosnąć w ziemi dobrze przerośniętej korzeniami sięgającej do brzegu pojemnika. Przy kupnie roślin z odkrytym systemem korzeniowym trzeba sprawdzić, czy korzenie są dobrze rozrośnięte, bez objawów chorób i nieuszkodzone.
Szyjka korzeniowa drzewa ma sięgać powierzchni gruntu, podczas gdy bryła korzeniowa może nawet wystawać nad nią na około 3 cm. tkaninę okrywającą korzenie od góry należy rozciąć. U drzewek szczepionych, miejsce szczepienia powinno leżeć nad powierzchnią ziemi przynajmniej na szerokość dłoni, poza tym powinno być skierowane na południe. Przy zasypywaniu dołu należy wypełnić ziemią wszystkie puste przestrzenie między korzeniami. Wokół pnia formuje się płytkie wgłębienie, w którym będzie gromadziła się woda. Powierzchnię gleby w zasięgu korony drzewa pokrywa się skoszoną trawą, niedojrzałym kompostem lub ściółką kory. Nie należy też zapominać o należytym przywiązaniu pnia do palika.
Zanim młode drzewko rozbuduje swój system korzeniowy, który umocni je w glebie mogą upłynąć całe lata. Dlatego nieodzownym zabiegiem jest przywiązanie pnia. Przed posadzeniem wbija się palik na głębokość 50 cm. Górny jego koniec powinien znajdować się nieco poniżej korony. Pień przywiązuje się do palika sznurkiem lub specjalną taśmą wykonują ósemkę. Od czasu do czasu połączenie to należy sprawdzić, a w razie konieczności rozluźnić.

Komentarze