Zbiór i przechowywanie owoców



Owoce odmian zimowych powinny dobrze dojrzeć na drzewach, dlatego nie powinno się ich zrywać przed połową października. Owoce zerwane za wcześnie kurczą się , stają się mniej soczyste, a co za tym idzie pogarszają się ich walory smakowe. Nie należy się obawiać lekkich przygruntowych przymrozków, gdyż nie szkodzą one owocom na drzewach.

Pierwszym objawem dojrzałości jest opadanie zdrowych, nierobaczywych owoców. Owoce zbieramy wtedy gdy przy lekkim unoszeniu w bok można je łatwo oderwać. Dojrzałe owoce wytwarzają u podstawy ogonka warstwę korka, która podczas zrywania zapobiega uszkodzeniu zarówno owocu jak i drzewa. Należy pamiętać, aby każdy owoc miał ogonek, bez niego szybciej owoc jest uszkodzony i szybciej się psuje. Przy zbiorze musimy unikać wszelkich odgnieceń, uszkodzeń skórki (np. paznokciami), obijania. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać w rękawiczkach. Bardzo przydatne przy zbiorach są pojemniki otwarte od dołu (np. wiaderko bez dna), z kawałka materiału robimy otwierane dno, które po otwarciu umożliwia delikatne wysypanie zawartości do skrzynek. Taki pojemnik można zaopatrzyć w haczyk i zawiesić na gałęzi. Kiedy używamy specjalnego zbieracza na tyczce do wysoko rosnących owoców, trzeba pamiętać aby zrywać je pojedynczo. Gdy zrywamy po kilka sztuk do woreczka, owoce łatwo się obijają. Chorych owoców nie zostawiamy na drzewie, ale również zbieramy. Najlepiej wrzucać je od razu do osobnego pojemnika a później zniszczyć.
Pomieszczenie do przechowywania owoców przygotowujemy i czyścimy już pod koniec sierpnia. Wszystkie otwory wentylacyjne powinny się lekko otwierać, a przede wszystkim szczelnie zamykać. Półki i skrzynki dezynfekujemy, najlepiej bezzapachowym środkiem. Ściany bielimy, o po skończonej czynności dobrze wietrzymy. Na przechowalnie owoców nadaje się każde chłodne pomieszczenie, zabezpieczone przed mrozem, ale mające możliwość wietrzenia. Najczęściej do przechowywania przeznacza się piwnicę, ponieważ tutaj łatwiej uzyskać odpowiednio wysoką wilgotność powietrza (85-90%).  Najlepszy zakres temperatur do przechowywania owoców wynosi 1-6 oC.  Wyższe temperatury przyspieszają dojrzewanie, że nie utrzymamy ich nawet do  początku zimy. Owoców nie powinno się przechowywać w tym samym pomieszczeniu co ziemniaki i inne warzywa. Owoce łatwo nabierają obcego zapachu, przez co pogarszają się ich wartości smakowe.
Owoce w przechowalni umieszczamy  w jednej warstwie na regałach drewnianych, półkach lub niskich skrzynkach (tzw. platonikach). W ten sposób zapewniamy sobie możliwość koniecznego wglądu i sprawdzenia stanu owoców bez ich dotykania i przewracania. Dzięki temu w łatwy sposób możemy odrzucić chore owoce. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem do przechowywania możemy umieścić owoce w skrzynkach wypełnionych torfem. Torf musi być gruby i suchy. Każdą warstwę owoców przesypujemy warstwą torfu o grubości 2-3cm. owoce nie powinny się wzajemnie dotykać. Odstęp pomiędzy owocami a dnem i ściankami pojemnika powinien wynosić 5 cm. Tak opakowane owoce możemy umieścić nawet w pomieszczeniu w którym temperatura czasami spada poniżej 0.
Na koniec należy pamiętać, że okres przydatności do spożycia owoców zależy nie tylko od terminu zbioru czy gatunku owocu, ale również od warunków klimatycznych, warunków pogodowych oraz samej przechowalni. Jeśli tylko jeden z tych czynników kształtuje się niekorzystnie, okres przydatności konsumpcyjnej owoców może ulec skróceniu  

Jabłonie o długim okresie przechowywania owoców
Auralia
Do końca III
Boskoop czerwony
Do końca III
Bruhahn
Do połowy IV
Golden Delicious
Do połowy II
Idared
Do końca IV
Jonagold
Do końca III
Jonathan
Do końca III
Juno
Do końca IV
Koksa pomarańczowa
Do połowy II
Ontario
Do końca V
Roba
Do końca II
Rogo
Do połowy II
Spartan
Do końca III
Starkrimson
Do końca III
Undine
Do końca III

Grusze o długim okresie przechowywania owoców
Joanna d’Arc
Do końca I
Madame Verte
Do końca XII
Lukasówka
do połowy XII
Paryżanka
Do połowy I
Pstrągówka
Do końca III

Komentarze

Prześlij komentarz