Zimowanie roślin pojemnikowych



Nadszedł już czas, by rozejrzeć się za odpowiednim miejscem zimowania naszych roślin pojemnikowych. Musi być zabezpieczone przed mrozem, ale niezbyt ciepłe, najlepiej jasne.
Większość roślin uprawianych w pojemnikach pochodzi z regionów tropikalnych i subtropikalnych, dlatego trzeba je chronić przed dużym mrozem. Do przechowywania przez zimę idealnie nadaje się pomieszczenie dobrze oświetlone, o temperaturze 5-10oC. rośliny powinny być przenoszone do nich możliwie jak najpóźniej i wiosną możliwie jak najwcześniej wynoszone.
Rośliny zimozielone wymagają do zimowania jasnego pomieszczenia, zaś rośliny o liściach sezonowych, jak bieluń, znoszą w stanie bezlistnym półmrok. Żadna roślina nie przetrwa w dobrej kondycji w całkowitej ciemności.
 
grewillia

  • Przed pierwszymi przymrozkami przynosimy do domu: banan, grewillię, jakarandę, papirus, strelicję.

bugenwilla
  • Po pierwszych przymrozkach przenosimy do pomieszczeń: bieluń, bugenwillę, cytrusy, strączyniec, kuflik, kaktus królowej nocy, psiankę i żelazowiec. Rośliny te już przy niewielkim mrozie gubią liście, których jednak nie potrzebują do zimowania.

oleander
  • Lekkie mrozy znoszą: oleander, złocień krzewiasty, zaślaz, ołownik, rozmaryn, mirt i opuncja.

aukuba
  • Temperatury do -10oC wytrzymują: kamelia, granat, wawrzyn, aukuba, pospornica, nieśplik, jaśmin, oliwka, drzewo poziomkowe, araukaria, szorstkowiec.

pelargonia
  • Zimować w pomieszczeniu muszą także fuksje i pelargonie. Przed przeniesieniem pod dach należy je skontrolować i usunąć ostatnie kwiaty. Fuksje lekko przycinamy, pelargonie tnie się dopiero na wiosnę.


Rośliny odporne na mróz mogą być pozostawione na zewnątrz zacisznym miejscu. Pojemnik powinien być dobrze otulony np. workami jutowymi, włókniną, czy obłożony styropianem. Pod samą donicę również zaleca się podłożenie styropianu w celu lepszej izolacji od podłoża.  

Komentarze