Niezbędne narzędzia ogrodnicze – szpadel

Jest wiele możliwości wykorzystania szpadla w ogrodzie. Używa się go do nie tylko przekopywania, ale też do sadzenia i przesadzania drzew i krzewów, wkopywania słupków ogrodzeniowych, przekopywania roślin na nawóz zielony, oraz do wielu innych prac.
Jaki szpadel wybrać? Jaką powinien mieć wielkość, jaki ciężar? Z jakiego materiału powinien być zrobiony?

Szpadel jest często stosowany, dlatego powinien być stabilny i niezbyt ciężki- nie cięższy niż 2 kg. Lekko wygięta blachownica (głowica) powinna być zakończeniem trzonka-styliska, które przy lżejszych modelach ma kształt łabędziej szyi. Najlepsze są trzonki jesionowe lub bukowe. Miejsce umocowanie blachownicy do styliska jest najbardziej narażone na pęknięcia, dlatego nie powinno być trójkątne.
Dolna część głowicy powinna mieć lekko spiczasty kształt, tak aby łatwo wchodziła w grunt. Na rynku dostępne są szpadle o różnej wielkości blachownic, można zatem dobrać narzędzie odpowiednie do sprawności i siły użytkownika. Dla zwykłych warunków glebowych idealnie nadają się szpadle ogrodnicze o długości głowicy 29 cm i szerokości 20 cm. długość trzonka powinna się zawierać w przedziale 85-95 cm (krótsze dla niższych, dłuższe dla wyższych osób). Oprócz nich jest także cała gama szpadli do zadań specjalnych, jak np. szpadle drenarskie o wydłużonej, wąskiej blachownicy, gdańskie z prostym zakończeniem głowicy czy specjalne szpadle dla kobiet.

Proste szpadle wytwarza się z utwardzanej, hartowanej w oleju stali. Najtrwalsze są wykonane ze stali nierdzewnej. Choć są droższe, ich waga jest znacznie mniejsza i przez to praca nimi łatwiejsza. Zimą nie wymagają specjalnej ochrony przed rdzą, wystarczy je spłukać wodą. Godne polecenia są również szpadle z osłonami na obuwie, których metalowe krawędzie nie uszkadzają butów i ułatwiają wbijanie w glebę. 

Komentarze

Prześlij komentarz