Sadzenie winorośli, własne sadzonki, polecane odmiany

Uprawa winorośli zalecana jest na obszarach o ciepłych, słonecznych latach, ale w sprzedaży są dostępne odmiany, które dobrze znoszą kaprysy pogody. Winorośl dojrzewa najszybciej rosnąc pod południową ścianą, która jest całkowicie nasłoneczniona. Najlepiej gdyby było to miejsce zaciszne, osłonięte od wschodnich wiatrów. W miejscach przeznaczonych do uprawy winorośli po raz pierwszy trzeba przeprowadzić głęboką uprawę gleby. Winorośl sadzimy w marcu.

Przygotowanie gleby rozpoczynamy już w pierwszych dniach marca, jak tylko rozmarznie ziemia. Podobnie jak przy sadzeniu drzew kopie się dół. Wymiary dołu dla jednej rośliny wynoszą:
-długość-100 cm
-szerokość-50 cm
-głębokość-50 cm
Dno dołu dodatkowo przekopujemy, ponieważ winorośl potrzebuje gleby o dobrej przepuszczalności. Wybraną ziemię z górnej 25- do 30 – centymetrowej warstwy wzbogacamy ziemią kompostową, torfem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Taką mieszanką wypełniamy dół.
Najlepsze do sadzenie są sadzonki w doniczkach, zaleca się by były szczepione, zakupione w szkółce. Winorośl sadzimy w odstępie 40 cm od rusztowania szpalerowego. Odstęp w rzędzie zależy od wzrostu danej odmiany i wynosi od 2,5 do 3 metrów. Sadząc winorośl bez bryły korzeniowej przed posadzeniem nieznacznie skracamy korzenie. Jeżeli jest kilka pędów, pozostawiamy tylko najsilniejsze. Dotyczy to również doniczkowanych sadzonek . sadzimy ukośnie na głębokość około 30 cm, przy czym wierzchołek zwrócony jest w kierunku szpaleru. Na wystającej z ziemi części pędu pozostawiamy tylko dwa oczka. Resztę odcinamy w ten sposób, że miejsce cięcia przypada pomiędzy 2 i 3 oczkiem. Uszlachetnione sadzonki sadzimy tak głęboko, aby miejsce szczepienia znajdowało się 6 do 8 cm powyżej powierzchni ziemi. W przeciwnym razie rozwiną się korzenie, które spowodują usamowolnienie się zraza. Po posadzeniu winorośl podlewamy. Całe miejsce sadzenia pokrywamy warstwą torfu, rozłożonego obornika ;lub krótko pociętej słomy. Warstwa ta chroni przed ewentualnymi przymrozkami, zmniejsza parowanie wody i poprawia warunki do przyjęcia się rośliny.
Nieszczepione sadzonki możemy sami ukorzenić z wartościowych odmian własnych lub sąsiada. W marcu można przygiąć i zakopać w ziemi któryś z dolnych, silnych i długich pędów jednorocznych. Pęd zakopujemy w ziemi, w taki sposób, aby przynajmniej dwa dojrzałe oczka były widoczne. Wszystkie znajdujące się powyżej należy odciąć. Zakopana w ziemi część pędu ukorzeni się w ciągu roku. Do następnej wiosny można uzyskać w ten sposób dobrze ukorzenione sadzonki. Jeżeli ziemię otaczającą zakopany pęd obficie wzbogacimy torfem, powstanie mocna bryła korzeniowa, która zwiększa szansę przyjęcia się rośliny. W marcu sadzonki oddzielamy od rośliny macierzystej i ostrożnie wykopujemy. Żeby bryła korzeniowa była bardziej spoista, należy miejsce zakopania obficie podlewać i utrzymywać ciągłą wilgotność podłoża. Podlewanie rozpoczynamy na dzień lub dwa przed wykopaniem. Sadzonki sadzimy natychmiast po wykopaniu.
Polecane odmiany:
- deserowe - Alden, Arkadia, Einset Seedless, Kristaly, Nero, Prim, Wostorg
-przerobowe (do produkcji soków i win) – Aurora, Muskat Odeski, Regent, Cascade       
-altanowe (bardziej odporne na mróz) – Alwood, Fredonia, Concorde, Ontario

Komentarze