Wiosenne cięcie róż

Róże przycinamy na wiosnę przed zawiązaniem się pąków. Cięcie przed zimowym spoczynkiem nie jest wskazane, ponieważ przycięte pędy są bardziej narażone na przymrozki podczas srogich zim. Prowadzi to z kolei do ponownego cięcia na wiosnę.
Róże kwitną szczególnie na pędach wyrosłych z pędów zeszłorocznych. W celu uzyskania silnych, młodych pędów o pięknych, dużych kwiatach, należy wykonać stosunkowo silne cięcie redukujące. Zakres tego cięcia zależy od siły wzrostu poszczególnych odmian. Ogólnie słabo przyrastające odmiany przycinamy zostawiając do 3 silnych, dobrze rozwiniętych oczek, a odmiany silnie przyrastające do 5-6 oczek. Usuwamy przy tym całkowicie wszystkie słabe pędy zeszłoroczne, gdyż one już nie wykształcą ładnych kwiatów. Oprócz tego zwracamy uwagę, aby wnętrze krzewu róż nie stało się w środku zbyt gęste. Miejsce cięcia powinno być około 3-5 mm nad oczkiem, gdyż sam pęd bardzo szybko wysycha. Jeśli ktoś nie jest obeznany z liczeniem oczek, może skrócić całą roślinę do 15 cm.

Zasady cięcia poszczególnych odmian róż
Róże rabatowe
Podczas corocznego cięcia pozostawia się od 3 do 4 najsilniejszych pędów z taką samą liczbą oczek. Rośliny o słabym wzroście można pobudzić do lepszej produkcji nowych pędów, skracając je znacznie mocniej. Pozostawimy wtedy zaledwie 20 cm pędy. Oczywiście usuwamy wszystkie suche części rośliny.
 Bonica
Róże szlachetne
Aby uzyskać duże i piękne kwiaty konieczne jest mocne przycięcie rośliny. Bez przycinania tylko w pierwszym roku będziemy cieszyli się większą ilością kwiatów. Z każdej rośliny najpierw usuwamy wszystkie cienkie oraz zbyt gęsto rosnące pędy. Pędy zeszłoroczne przycinamy zostawiając od 3 do 5 najniższych oczek. Zabieg powtarzamy co roku. Liczymy tylko te całkowicie wykształcone oczka, z których na pewno rozwiną się silne pędy. Podczas cięcia zwracamy uwagę, aby roślina zachowała ładny pokrój.
Gloria Dei
Róże krzaczaste
Są szczególnie odporne na mróz. Róże te w przeciwieństwie do innych kwitną na krótkopędach, które pojawiają się wzdłuż długich, zeszłorocznych pędów. Stałe skracanie może prowadzić do wykształcenia się długopędów, ale nie pobudza krzewu do obfitego kwitnienia. Zwykle jako cięcie wystarczy prześwietlenie starszych roślin. Usuwamy wtedy wszystkie starsze pędy tuż przy ziemi. Co 4-5 lat zaleca się przeprowadzenia bardziej radykalnego cięcia.
Mozart
Róże pnące
Krzewy przycinamy nieznacznie. Dążymy przy tym do zachowania wielu długich, silnych pędów, z których w przyszłym roku powstaną krótkopędy z obfitym kwitnieniem. Na gałęziach starszych, które już raz zakwitły można skrócić krótkopędy do 3-4 oczek. Powstawaniu nowych, mocno kwitnących krótkopędów sprzyja łukowate lub poziome rozpostarcie długich pędów na kratce podpierającej pnącze.
Sympathie
Róże miniaturowe i okrywowe
Wobec tych krzewów nie stosujemy takiego jak cięcia jak u róż rabatowych i szlachetnych. Co 4-5 lat należy stosować cięcie odmładzające. Po skróceniu do 20 cm następuje szybka regeneracja roślin, przy odpowiednim nawożeniu. Co roku usuwamy jedynie pędy chore i uschnięte.
Red Meidiland
Róże karłowe
Krzewy co roku lekko przycinamy, a całkowicie usuwamy jedynie stare i zbyt cienkie pędy.
Dorola
Róże pienne i płaczące
Zanim podejmiemy zabiegi związane z cięciem tych krzewów, musimy poczekać, aż rozwinie się wystarczająca forma korony, z której powstaną nowe, kwitnące pędy. Kształt korony tworzy zwykle od 6 do 8 równomiernie rozłożonych pędów, które co roku na wiosnę nieco skracamy. Długość cięcia zależy od siły wzrostu danej odmiany. Słabe możemy skrócić o wiele mocniej niż te o silnym wzroście. Przy usuwaniu pamiętajmy, aby róża zachowała swój pokrój. Pędy wyrastające w poprzek, skierowane do środka lub w dół usuwamy w miejscu ich wyrastania, podobnie jak pędy suche i sękate.
Raubritter

    

Komentarze