Uprawa ogórków w szklarni

Uprawa ogórków pod osłonami wymaga stworzenia im odpowiednich warunków wzrostu. Należy starannie przygotować glebę. Ogórki szczególnie silnie reagują na nadmiar wilgoci, lubią natomiast ciepłą, przepuszczalną glebę. Nie zaleca się sadzenia pod jedną folią ogórków razem z pomidorami, ponieważ pomidory nie znoszą zbyt wilgotnego powietrza, za to ogórki odwrotnie. Chcąc mieć ogórki i pomidory, musimy je niestety uprawiać w osobnych pomieszczeniach.

Przed posadzeniem czy ogórków wzbogacamy glebę obornikiem lub innym stosownym materiałem organicznym jak liście czy kompost. Odstęp między rzędami powinien wynosić 100 cm, a pomiędzy roślinami w rzędzie 40 cm. Ogórki najlepiej prowadzić na jeden pęd. Robimy proste rusztowanie. Po obu stronach rzędu wbijamy paliki, których długość dostosowujemy do wysokości szklarni (do dachu powinno jednak zostać 15 cm). Na palikach rozpinamy drut, naciągamy go i mocujemy do podłoża, aby się nie obwieszał. Następnie bierzemy sznurek, przywiązujemy go do łodygi rośliny i wiążemy do drutu, zostawiając kilkadziesiąt centymetrów zapasu, który będziemy popuszczać wraz ze wzrostem ogórków. Roślina będzie sama wspinała się po tym sznurku. Droższym sposobem jest rozpięcie pomiędzy palikami siatki, po której będą się wspinały ogórki.
Przy uprawie ogórków w pomieszczeniach ograniczamy do minimum wietrzenie. Jest ono potrzebne dopiero wówczas, kiedy temperatura przekracza 28 oC. Należy pamiętać, że każde wietrzenie zmniejsza poziom wilgotności, a mała wilgotność stwarza doskonałe warunki do występowania przędziorka chmielowca. Straty wilgoci możemy uzupełnić przez rozpylanie wody. Zapotrzebowanie ogórków na wodę jest zależne od stadium rozwoju rośliny, temperatury i oświetlenia. Gdy jest ciepło dawka wody powinna wynosić nie mniej niż 2-3 litry wody na jedną roślinę. Najlepiej jest podlewać ogórki przed południem, aby mogły obeschnąć do wieczora. W żadnym wypadku nie podlewamy rośliny po liściach, wilgotne liście sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych (Jak podlewać ogórki?). Maksymalną dopuszczalną temperaturą dla ogórków są 32 oC, minimalna w nocy powinna się wahać pomiędzy 16 a 18 oC. Zbyt mocne nagrzanie się pomieszczenia może prowadzić do uszkodzenia liści i zahamowania wzrostu. Aby sobie z tym problemem radzić można zastosować cieniowanie szklarni (siatki cieniujące, wapno..) i wietrzenie.


Kiedy ogórki zaczynają wiązać owoce, należy je raz w tygodniu dokarmiać. Brak potrzebnych składników pokarmowych poznajemy po liściach, kiedy zaczynają tracić swoje ciemnozielone zabarwienie. Najczęściej świadczy to braku azotu, a najbardziej ekologicznym sposobem dostarczenia roślinom azotu jest sporządzenie gnojówki z pokrzyw. Gnojówkę rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:10 i podlewamy. Aby dostarczyć wszystkim niezbędnych składników należy stosować nawozy wieloskładnikowe.
Ogórki zrywamy w miarę ich dorastania i potrzeb, pamiętamy aby nie zostawiać na krzaku owoców przerośniętych ani zbyt dojrzałych. Hamuje to wiązanie nowych owoców. 

Komentarze

  1. Fajny, ciekawy wpis - myślę, że to wiedza, która przyda się każdemu początkującemu w uprawie ogórków :) Według mnie dość ważnym elementem jest także, aby do upraw używać dobrych folii ogrodniczych - żeby nagle nie zmienić warunków roślinom. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Inwestycja w rusztowania elewacyjne Plettac gwarantuje nie tylko niezawodność i trwałość, ale także bezpieczeństwo na wysokości. Zapewniają one solidne podparcie dla pracowników oraz materiałów, co jest kluczowe przy realizacji wszelkich prac elewacyjnych i remontowych. Ich modułowa budowa umożliwia łatwą adaptację do rozmaitych projektów budowlanych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla zapewnienia efektywności i bezpieczeństwa pracy w magazynie, drabiny magazynowe są niezbędnym narzędziem. Umożliwiają one łatwy dostęp do wysoko umieszczonych towarów, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Drabiny magazynowe od Drabex, dostępne w różnych wysokościach, są idealnym rozwiązaniem do każdego magazynu, niezależnie od jego wielkości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Podest roboczy to kluczowe narzędzie dla wielu sektorów przemysłu, umożliwiające wygodną i bezpieczną pracę na różnych poziomach wysokości. Podesty te są wykorzystywane w szerokim zakresie działań, od prac montażowych, przez obsługę maszyn, aż po realizację zadań konserwacyjnych. Ich modułowa konstrukcja pozwala na szybkie dostosowanie do konkretnego miejsca pracy, a solidne materiały gwarantują długotrwałe i stabilne użytkowanie. Dzięki podestom roboczym, praca na wysokości staje się nie tylko efektywniejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza.

    OdpowiedzUsuń
  5. Rusztowanie jezdne to wszechstronne narzędzie, które zapewnia pracownikom bezpieczny i stabilny dostęp do prac na wysokości. Jego mobilność umożliwia łatwą zmianę lokalizacji pracy, co jest nieocenione w dynamicznie zmieniających się warunkach na placu budowy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Własne ogórki? Przepyszne, i tak do jedzenia i na przetwory. Takie na pewno się nie psują tak szybko jak te niektóre które kupuje się w sklepach. Nie znaczy to jednak, że nie można do własnych ogórków stosować różnych nawozów, są takie odpowiednie do ogórków, zobaczcie na https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze z tej marki są zdecydowanie najlepsze. A można je kupić w większości sklepów ogrodniczych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz