Najlepsze kwiaty do wazonów

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wysiewanie kwiatów, które będziemy cięli, na osobnych rabatach. W ten sposób miejsca, z którego będziemy brali kwiaty do bukietów nie stracą swojego uroku. Jeśli jednak tylko niewielką ilości kwiatów przeznaczamy do wazonów, zakładanie nowej grządki jest bezcelowe.

stokrotka
O tym czy kwiaty będą nadawały się do wazonu, decydujemy już na etapie zakupu nasion czy sadzonek. Rośliny takie powinny charakteryzować się dużymi kwiatami lub okazałymi kwiatostanami osadzonymi na mocnych łodygach, bogatą kolorystyką i oczywiście długim okresem świeżości w wazonie.
Na późniejszą wytrzymałość kwiatów w wazonie można już wpłynąć podczas ich wzrostu na rabacie. Zbyt gęsto rosnące siewki lub sadzonki, przenawożona lub nadmiernie wilgotna gleba, mało słoneczne miejsca, wszystkie te czynniki mają niekorzystny wpływ na późniejszą wytrzymałość już ściętego kwiatu.
Również istotny jest moment ścinania kwiatów. Najkorzystniejsza pora to wczesny ranek, kiedy rośliny są skąpane w porannej rosie. O tej porze tkanki roślin są najmocniejsze dzięki naturalnemu poborowi wody i niskiemu parowaniu.
płomyk Drummonda
Przed ścięciem należy zwrócić uwagę na stadium rozwoju kwiatów. I tak dla przykładu kwiaty astrów chińskich, aksamitek, cynii, słoneczników czy płomyków Drummonda, powinny być mocno rozwinięte.
Kwiaty goździków, driakwi, wyki, wyżlinu, ścinamy kiedy są jeszcze w pąkach. Zasada ta obowiązuje także w stosunku do wszystkich odmian maków. Dzięki temu kwiaty utrzymają się nawet dłużej, niż gdyby miały rosnąć na rabacie.
cynia
Kwiatostany kłosowate lub wiechowate zwykle dojrzewają do ścięcia w momencie, kiedy otwierają się ich dolne kwiaty. Po ścięciu pozostałe powoli rozwiną się w wazonie.
Żeby zmniejszyć powierzchnie parowanie ściętej rośliny , usuwamy wszystkie zbędne liście. Wytrzymałość kwiatów zwiększa ukośne ścięcie łodygi tych o twardej łodydze, te o miękkiej tniemy prosto. 
driakiew
Wodę wymieniamy codziennie, najlepiej użyć przegotowanej i jeszcze ciepłej (40oC), ponieważ taka zawiera mniej tlenu. Aby kwiaty dłużej zachowały swoją świeżość można wrzucić do wody aspirynę lub węgiel drzewny, najprościej jest jednak kupić w kwiaciarni specjalne odżywki do kwiatów w wazonach. Preparaty te odżywiają roślinę, hamują więdnięcie i procesy gnilne. Wazonów nie powinno stawiać się obok tacy z owocami ani też w miejscach gdzie pali się papierosy. Unikajmy też  miejsc nasłonecznionych i przeciągów.
gipsówka
Różne kwiaty do wazonów:

Wyżlin, stokrotka, nagietek, aster, dzwonek, złocień, godecja, klarkia, nachyłek, kosmos podwójnie pierzasty, goździki, dimorfoteka, lak, wilczomlecz, gipsówka, słonecznik, groszek pachnący, łubin, lewkonia, niezapominajka, czarnuszka, mak, rudbekia, driakiew, aksamitki, cynia.

Komentarze