Jak zachować smak ziół?

Zioła, szczególnie te z własnego ogródka, są doskonałym sposobem na doprawianie domowych potraw. Oczywiście najlepsze są zioła świeże, jednak w naszym klimacie, świeże zioła są dostępne tylko w sezonie. Zachowanie ziół nie jest trudne. Dzięki kilku poniższym sposobom, będziemy się cieszyć ich smakiem przez całą zimę.


tymianek
Prawdopodobnie najprostszym sposobem zachowania ziół jest suszenie powietrzem. Metoda ta nie wymaga wysiłku, dużej ilości miejsca i specjalnych urządzeń. Najlepiej w ten sposób przechowywać oregano, tymianek, majeranek, pietruszkę, estragon i rozmaryn. Zioła zbieramy przed kwitnieniem, wiążemy je w pęczki po 5 łodyżek. Związać można sznurkiem, nitką lub gumką. Następnie wieszamy wiązki ziół w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wieszamy tak, aby wiązki nie dotykały siebie i był wokół nich obieg powietrza, staramy się też żeby nie padały na nie promienie słońca. Większość świeżych ziół wysycha w ciągu 3-4 tygodni. Poznamy, że są dobrze ususzone, kiedy liście łatwo się łamią. Po wysuszeniu staramy się oddzielić liście od łodygi i umieszczamy je w papierowej paczce.
mięta
Kolejnym sposobem jest użycie suszarki do grzybów i warzyw. Dla wielu taki sposób suszenia pozwala zachować bardziej intensywny smak ziół. Może dlatego, że proces suszenia odbywa się w ciągu kilku godzin. Zebrane zioła rozkładamy cienką warstwą na tackach i umieszczamy w suszarce na 1-3 godziny. Jeśli mamy zioła o dużych liściach, lub zioła z łodygami może to potrwać dłużej. Będą suche gdy łatwo rozpadają się między palcami. Tym sposobem można suszyć melisę, miętę, oraz bazylię.
szałwia
Jeśli nie mamy suszarki, możemy skorzystać z pomocy piekarnika. Zioła rozkładamy na pergaminie i umieszczamy na blachach, wkładamy wszystko do piekarnika nagrzanego do 170oC. Aby poprawić obieg powietrza powinniśmy uchylić drzwiczki. Suszymy w piekarniku 1-4 godziny, wszystko zależy od wielkości i grubości ziół. Po upływie jednej godziny sprawdzamy zioła, czynność powtarzamy co pół godziny, aby czasami zioła się nie spaliły. Suchość ziół sprawdzamy podobnie jak opisałem wyżej. Najlepiej do takiego suszenia nadają się liście laurowe i odmiany szałwii.
oregano
Mniej oczywistym sposobem jest suszenie w kuchence mikrofalowej. Jednak wysuszamy tym sposobem jednorazowo mniejszą ilość, jak i tylko niektóre zioła. Najlepiej do tego nadaje się mięta i oregano, raczej nie powinniśmy suszyć koperku, szczypiorku i bazylii. Liście umieszczamy cienką warstwą na papierowym ręczniku, przykrywamy drugim ręcznikiem, całość kładziemy na talerz i wkładamy do mikrofalówki. Ustawiamy kuchenkę na wysoki poziom na 20-30 sekund. Wilgoć z ziół będzie wchłaniana przez ręczniki. Jeśli zioła po upływie czasu nie kruszą się, trzeba je włożyć na kolejne 20 sekund, można też przekręcić całość na druga stronę, aby zioła wyschły równomiernie.
woreczek strunowy
Ostatnim sposobem jest zamrażanie. Idealnie do tego nadaje się koperek, pietruszka, liście selera, pokrojony drobno por, szczypiorek i kolendra. Zioła zrywamy myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Liście wkładamy do woreczków strunowych i umieszczamy w zamrażarce. Takie woreczki są dobrym sposobem, ponieważ po użyciu niewielkiej ilości ziół, woreczek możemy zamknąć z powrotem. Najlepiej je zużyć w ciągu 3-6 miesięcy od zamrożenia.
mrożona pietruszka
Ciekawym sposobem jest zamrażanie ziół w tackach na kostki lodu. Kroimy drobno zioła wkładamy do tacek, zalewamy wodą i zamrażamy. Można w ten sposób tworzyć rożne ziołowe mieszanki i używać np. do zup.

Jak widać przechowywanie świeżych ziół nie jest skomplikowanym procesem, a pozwala się cieszyć smakiem ziół kilka miesięcy po zbiorach. Polecam eksperymentować z różnymi ziołami i technikami ich przechowywania, aby odkryć które z nich działają najlepiej.     

Komentarze