Jak dbać o żywą choinkę w domu

Jeśli uwielbiacie zapach prawdziwej, wiecznie zielonej choinki, musicie zadbać o nią od samego początku. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać drzewko i o nie dbać, aby cieszyło przez cały okres świąt Bożego Narodzenia. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak kupić dobre drzewko i jak je później pielęgnować.

Jeśli to możliwe kupcie świeżo ścięte drzewko z renomowanej szkółki. Można również ściąć swoje, jeśli się taką choinkę posiada. W handlu często są dostępne odpowiednie gatunki, które są bardziej wytrzymałe na warunki w pomieszczeniach. Bardzo dobrze w pomieszczeniach radzi sobie np. jodła kaukaska, która w małym stopniu gubi igły. Możemy również kupić choinkę w doniczce i później ją przesadzić do ogrodu. Jednak tylko niewielka ilość takich drzewek  dobrze się przyjmuje. W dużym stopniu zależy to od tego, że stoją one w ogrzewanych pomieszczeniach, a później trafiają do zimnego gruntu.
jodła kaukaska w szkółce


Aby sprawdzić świeżość choinki, należy przeciągnąć ręką wzdłuż gałęzi do siebie, jeśli choinka gubi igły, lepiej poszukać innej. Na stoisku z choinkami warto patrzeć pod nogi, jeśli leży na ziemi dużo igieł, lepiej poszukać gdzie indziej.
Jeśli po przyniesieniu drzewka do domu, nie zamierzamy go od razu ustawiać, włóżmy je do wiadra z wodą. Przed ustawieniem należy odciąć kilka centymetrów z dolnego pnia. Drzewko, które było ścięte już jakiś czas temu zdążyło zalepić ściętą końcówkę żywicą. Nie będzie wtedy mogło wchłaniać wody. Końcówkę należy odciąć najlepiej piłą ręczną. Używając pił mechanicznych, możemy spowodować przegrzanie i przypalenie pnia, co uniemożliwi pobieranie wody. Po przycięciu mamy 8 godzin na włożenie do wody, zanim końcówka ponownie się zalepi.
Pierwsze podlewanie jest bardzo ważne. Spragnione drzewko może wypić nawet 4 litry wody w ciągu pierwszych 24 godzin. Dlatego należy napełnić podstawkę wodą i uzupełniać jej braki, aby końcówka pnia była ciągle zamoczona. Niektórzy do wody dodają aspirynę (podobnie jak do ciętych kwiatów) lub cukier, czy to pomaga, ciężko powiedzieć, na pewno nie zaszkodzi.
Drzewko umieszczamy z dala od przewodów grzewczych i innych źródeł ciepła. Najlepiej ustawić je w rogu pomieszczenia, będzie tam miało chłodniej i nie będzie przeszkadzać. Pod stojak powinno się coś rozłożyć (może być kolorowy, świąteczny papier), aby w razie przelania lub wypływania żywicy z pnia nie zniszczyć podłogi.
Jeszcze inną metodą jest posadzenie drzewa w doniczce z dobrze nawodnią glebą. Ziemia musi być ciągle wilgotna, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Komentarze