Planowanie ogrodu dla początkujących

Zima to dobry czas na planowanie prac w ogrodzie. Kupno nasion, nowych drzewek i krzewów. To także dobry czas dla początkujących ogrodników na założenie swojego pierwszego ogrodu. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących planowania ogrodu, które należy wziąć pod uwagę zanim przystąpimy do pracy.

Najważniejsza jest lokalizacja. Najlepiej wybrać jak najbardziej słoneczne miejsce. Większość warzyw potrzebuje co najmniej 6 godzin światła słonecznego dziennie. Niektóre rośliny, jak sałata, szpinak brokuły, dobrze rosną w mniej nasłonecznionych miejscach.
Ogród powinien być umiejscowiony jak najbliżej domu. Taka lokalizacja ułatwi możliwość regularnego doglądania, pielęgnacji, podlewania, zbiorów. Dla przykładu, w momencie zapowiadanych przymrozków, możemy bardzo szybko okryć uprawy wieczorem, a rano zdjąć okrycia.


Zawsze powinno się uprawiać to co się lubi. Nic tak nie sprawia przyjemności jak ulubione, a przede wszystkim świeże warzywa i owoce zebrane z własnego ogrodu.
Woda w ogrodzie powinna być łatwo dostępna. Tutaj też zaletą jest lokalizacja w pobliżu domu, gdzie możemy podłączyć wąż nawadniający do kranu. Dobrym rozwiązaniem jest gromadzenie wody deszczowej w beczkach. Najlepiej ustawić je po rynnami.
Oprócz wody, istotnym czynnikiem jest dobra gleba. Na założenie ogrodu wybieramy takie miejsce gdzie jest ona najlepsza. Ważne żeby nie była piaszczysta i zasolona. Stosują kompost, obornik, gnojówki roślinne, kwasy humusowe, możemy w łatwy sposób poprawić jakość gleby. Nie zrażajmy się słabą glebą. Czasami wystarczy zakupić kilka worków ziemi ogrodniczej, rozsypać ją w wybranym miejscu i zasadzić lub posiać rośliny.
Jeśli mamy problem z szybko przesychająca glebą, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ściółki. Możemy użyć kompostu, zrębków drzewnych, słomy, albo zakupić agrowłókninę.
Większość warzyw może być siana bezpośrednio do gruntu, sałata, marchew, buraczki…. Warzywa ciepłolubne wymagają więcej czasu na wyprodukowanie jadalnych owoców. Dlatego łatwiej jest w połowie maja kupić gotowa rozsadę pomidorów, ogórków, cukinii, papryki…. Trochę bardziej zaawansowani ogrodnicy mogą wyprodukować swoja własną rozsadę warzyw w domu.
Wybierając warzywa powinniśmy pamiętać o naszym lokalnym klimacie, który ma wpływ na sezon wegetacyjny. Warzywa i owoce powinny spokojnie dojrzeć i nie być narażone na przymrozki.


W ogrodzie powinno być jak najmniej wolnego miejsca. Kiedy siejemy szybko rosnące warzywa jak np. rzodkiewka, najlepiej siać je w odstępach kilku tygodniowych, aby wydłużyć czas zbiorów. Kiedy już coś zbierzemy, warto w to miejsce zasiać coś nowego, albo zasiać poplon.

Jeśli nie mamy wiele dobrego miejsca na ogród ze względu na np. kamienistą glebę, warto zbudować grządki podwyższone, które wypełniamy dobrą glebą. Warzywa, owoce i zioła można też uprawiać w pojemnikach. Można nawet położyć płasko worek ziemi ogrodniczej, wyciąć otwory, w dnie zrobić otworki drenażowe i zasadzić rozsadę warzyw.

Komentarze

  1. Ciekawy blog i wpis :)

    Dla zainteresowanych osób polecam zapoznać się z ofertą https://www.folmi.pl/

    Worki ogrodnicze są niezbędne przy porządkach terenu :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz