Zastosowanie popiołu z drewna w domu i ogrodzie

Sezon grzewczy w pełni. Paląc w piecu czy w kominku drewnem opałowym, mamy dużo popiołu. Najczęściej wyrzucamy go do śmieci. Taki popiół jest jednak bardzo przydatny zarówno w domu jak i w ogrodzie. Musimy jednak pamiętać, że do opisanych niżej celów nadaje się popiół tylko i wyłącznie z drewna.
Ilość popiołu zależy od rodzaju drewna, urządzenia grzewczego i umiejętności wypalania drewna. Popiół powinno się przechowywać w zamkniętym, niepalnym pojemniku, który ustawiamy najlepiej na betonowej powierzchni. Choć popiół może wydawać się z wierzchu zimny, żar w środku może się tlić jeszcze przez kilka dni.

Już nasi praprzodkowie znali zastosowanie popiołu. Przepuszczając wodę przez popiół umieli wytworzyć ług, żrący środek czyszczący. Łączyli popiół z tłuszczami zwierzęcymi i wodą, dzięki czemu otrzymywali mydło. Także w garncarstwie używano popiołu do tworzenia ceramiki. Również i my w dzisiejszych czasach możemy znaleźć kilka zastosowań dla popiołu.
Popioły drzewne zawierają dużo wapnia, potasu i innych pierwiastków śladowych, które są niezbędne dla roślin w ogrodzie. Działają one również jako substytut wapnia dla podniesienia pH kwaśnych gleb. Wapno zmienia odczyn gleby nawet dopiero po pół roku od rozrzucenia, dlatego lepszym sposobem jest popiół, który rozpuszcza się w wodzie i szybciej zmienia odczyn pH. Tutaj mała uwaga. Nie powinno się stosować popiołu w ogrodzie, jeśli nie wiemy jaką mamy glebę (zasadową czy kwaśną). Przy rozrzucaniu popiołu musimy go wziąć dwa razy więcej niż wapna podczas wapnowania. Nie należy nanosić popiołu pod rośliny kwasolubne: jagody, rododendrony, azalie… W innych przypadkach 9-10 kg popiołu wystarcza na 300 metrów kwadratowych powierzchni bez ryzyka nadmiernego podniesienia pH gleby. Zabieg taki przeprowadzamy raz w roku. Kiedy sadzimy rośliny które nie lubią kwaśnej gleby, warto pod nie dać trochę popiołu i wymieszać go z ziemią. Podczas rozsypywania popiołu powinno się nosić okulary ochronne i maskę. Czynność wykonujemy w suchy i bezwietrzny dzień.
Popiół odstrasza ślimaki, ponieważ podrażnia ich wilgotne ciała. Wystarczy rozsypać go wokół roślin. Efekt zniknie po deszczu, kiedy popiół się rozpuści.
Zimą warto rozsypywać popiół na zaśnieżonych i oblodzonych ścieżkach. Jest bezpieczniejszy niż sól, szczególnie w ogrodzie, bo nie zasala gleby i nie niszczy roślin. Także jeśli mamy zwierzęta w domu, lepiej używać popiołu, bo podczas spacerów w ogrodzie nie będzie podrażniał ich łap.
Popiół zmniejsza i usuwa palmy olejowe na kostce brukowej, betonie i kamieniu. Sypiemy popiół na plamę i wycieramy szmatką. W razie konieczności czynność powtarzamy.

Popiół szybko oczyszcza z tłuszczu, brudu i innych nalotów szkło, sztućce, naczynia i grill. Dobrze usuwa pozostałości po oderwanych naklejkach i etykietach. Wystarczy na zbrudzone powierzchnie nanieść wilgotną ściereczką trochę popiołu i wyszorować, później spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Przy tej czynności należy nosić rękawice.   

Komentarze