Najczęściej popełniane błędy podczas planowania ogrodu


Wcześniej zamieściłem kilka wskazówek odnośnie planowania ogrodu. Dziś pora na najczęściej popełniane błędy. Błędy, które nie tylko zdarzają się początkującym, ale także tym doświadczonym ogrodnikom.

Pierwszym błędem jest zbyt gęste sianie i sadzenie roślin. Nawet doświadczony ogrodnik, czasami ulega pokusie, aby w jednym miejscu posadzić więcej roślin. Może to wynikać z tego, że często w paczce jest mnóstwo nasion, a my zamiast wysiać tylko trochę siejemy wszystko. Podobnie jest z sadzeniem rozsady, kiedy jest jeszcze mała, przy zbyt gęstym posadzeniu nie wygląda źle. Dopiero kiedy rośliny urosną zaczynają się problemy. Korzenie roślin zaczynają konkurować o wodę, składniki odżywcze i dostęp do światła. Dlatego warto czytać opis na paczce z nasionami, gdzie zawsze jest opisana minimalna odległość między roślinami przy siewie i sadzeniu.
Innym błędem jest ignorowanie natury. Często próbujemy zrobić w ogrodzie monokulturę. Sadzimy w jednym miejscu dużo roślin tego samego gatunku, co sprzyja atakowi szkodników. W naturalnym środowisku takie zjawiska nie występują. Rośliny aby przetrwać, rosną w  sąsiedztwie takich roślin, które są ich dobrymi sąsiadami i zapewniają im ochronę. Podobnie jest i w uprawie roślin warzywnych. Aby zminimalizować chemiczne opryski, powinno sadzić się warzywa w dobrym towarzystwie. Dobre i złe sąsiedztwo jest opisane tutaj. Równie dobrym sposobem jest sadzenie między warzywami kwiatów. Kwiaty przyciągają do ogrodu pożyteczne owady, które często zjadają szkodniki warzyw. Innym przykładem jest posadzenie aksamitki wśród marchwi, kwiat ten odstrasza szkodniki, które niszczą korzenie marchwi. Podobnie aksamitkę powinno się sadzić wśród pomidorów, aby odstraszyć nicienie, żerujące na korzeniach pomidorów.
Równie częstym błędem jest sadzenie wszystkiego w tym samym czasie. Dla przykładu wysadzając wszystkie rośliny w tym samym czasie często zdarza się tak, że zostaną one zniszczone przez późne przymrozki, czy szkodniki. Dlatego lepiej wysiewać i sadzić roślin partiami, co 2-3 tygodnie. W razie jakiejkolwiek klęski, mamy zapas roślin, aby posadzić nowe. Sadzenie partiami wydłuża także długość zbiorów.
Oczywiście jest wiele innych błędów, ale dla początkujących to powinno wystarczyć. Stosując się do powyższych wytycznych, zaoszczędzimy sobie ciężkiej pracy i zaczniemy tworzyć piękny ogród.   

Komentarze

Prześlij komentarz