Nie tylko kiełki, czyli microgreens (mikroliście)


Zimą brakuje nam świeżych warzyw, dlatego często siejemy kiełki. Równie dobrym pomysłem jest wysianie nasion microgreens. Czym są microgreens? Młode siewki warzyw, ziół i kwiatów można spożywać, kiedy są w fazie liścienia i wykształciły dopiero dwa liście właściwe. W porównaniu do roślin starszych, młode siewki zawierają więcej witamin i składników odżywczych. Do produkcji microgreens można używać wszystkich nasion, o ile nie są one zaprawione w celu ochrony przed chorobami i szkodnikami. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zakup wyselekcjonowanych, odpowiednich nasion od sprawdzonych producentów. Na rynku dostępne są już gotowe mieszanki.
Microgreens można uprawiać hydroponicznie na piance, albo innym tkanym materiale. Jednak najprostszym sposobem jest wysiewanie nasion w zwykłej ziemi ogrodniczej. Naczynie do wysiewu nie powinno być zbyt głębokie. Nasypujemy do niego tylko kilka cm ziemi i wysiewamy nasiona, gęsto a nawet bardzo gęsto. Później wszystko przykrywamy kilku milimetrową warstwą ziemi i obficie podlewamy, najlepiej spryskiwaczem, aby nie wypłukiwać nasion. Innym sposobem jest przykrycie wysianych nasion wilgotnymi, papierowymi ręcznikami. Ręczniki i podłoże utrzymujemy stale wilgotne, nie dopuszczamy do rozmoczenia ręczników. Ręczniki usuwamy kiedy rośliny zaczynają kiełkować. Po około 7-14 dniach, w zależności od nasion, powinniśmy się doczekać pierwszych zbirów. Pojemniki ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu i przykrywamy np. folią. Aby przyspieszyć wschody, przed wysianiem należy nasiona moczyć w wodzie około 24 godziny.
Najszybciej kiełkują: gorczyca, rzodkiewka i rzeżucha. Zioła jak bazylia, koperek, pietruszka, kolendra, ogórecznik, kiełkują wolniej, podobnie jak buraki, boćwina, rukola i portulaka. W podobny sposób można uprawiać także pszenicę, grykę, słoneczniki i nasturcję. Kiedy tworzymy swoją własną mieszankę, zaleca się aby grupować nasiona z jednakową szybkością wzrostu.
Microgreens zbieramy w miarę potrzeb. Najwięcej składników odżywczych mają tuż po zerwaniu. Jednak można je także przechowywać krótki czas w lodówce. Siewki do zjedzenia wyrywamy lub obcinamy nożyczkami. Oczywiście przed spożyciem należy je umyć. Po usunięciu wszystkich microgreens, możemy ponownie użyć podłoża do następnego wysiewu.
I tak w prosty i szybki sposób możemy poczuć trochę wiosny w środku zimy.  

Komentarze