Większość jednorocznych kwiatów
potrzebuje około 95 dni od wysiania do zakwitnięcia. Te, które są opisane
poniżej, potrzebują tylko 60-70 dni i tolerują lekki mróz. Aby jeszcze
przyspieszyć ten proces, można je wysiewać pod osłonami i później przesadzić na
miejsce stałe.
- Smagliczka – jest rośliną miododajną, zwabia wiele pożytecznych owadów. Rośliny są niskie i idealnie nadają się do pojemników i na obwódki. Zapach zmienia się w zależności od odmiany i najsilniejszy jest wieczorem.
- Nagietek – często stosowany w ziołolecznictwie i także w gotowaniu. Szybko rosnące kwiaty mają duże liście, które szybko wypełniają wolne przestrzenie.
- Bratki – idealne kwiaty do skrzynek i na rabaty, szczególnie na początku wiosny, ponieważ wytrzymują nawet znaczne spadki temperatur. Bogactwo kolorów sprawia, że znakomicie ożywiają ogród, kiedy jeszcze nic w nim nie rośnie.
- Chabry – podobnie jak bratki nic sobie nie robią ze zmiennej wiosennej pogody. Ich kwiaty, kwitnące wczesnym latem, są uwielbiane przez pszczoły. Płatki kwiatów są jadalne, używane także są w pielęgnacji skóry.
- Czarnuszka – ma pastelowe kwiaty i ozdobne listki. Kwiatom nie przeszkadza chłodna wiosenna pogoda i zakwitają na początku lata. Czarnuszka idealnie nadaje się jako sąsiedztwo dla wyższych kwiatów.
- Nasturcja – kwiaty są jadalne a ponadto przyciągają do ogrodu pożyteczne owady. Można je sadzić pomiędzy ogórkami i pomidorami w celu odstraszenia szkodników. Liście i kwiaty zawierają dużo witaminy C i składników odżywczych. Torebki nasienne po zamarynowaniu w solance, smakują jak kapary.
- Floks Drummonda – bardzo odporna roślina, idealnie nadająca się na kwiat cięty. Niestraszne są jej upały i susza.
- Petunia – prosta w uprawie, łatwo się przyjmuje po posadzeniu. Mnogość kolorów i duże kwiaty sprawiają, że są ozdobą każdego ogrodu. Niektóre gatunki uprawiane są także dla pięknego zapachu.
- Maki – najszybciej rosnąca odmiana (mak kalifornijski), od wysiania do kwitnienia potrzebuje tylko 60 dni. Może być siany w jeszcze zimną ziemię. Maki łatwo same się wysiewają, dlatego w następnym roku nie trzeba ich ponownie wysiewać. Kwitną na początku lata, stając się wabikiem dla pożytecznych owadów.
- Słoneczniki – wybieramy odmiany szybko rosnące, które zakwitają w pełni lata. O dziwo jest to roślina odporna, która często przezywa wiosenne przymrozki. Młode sadzonki łatwo znoszą przesadzanie. Nasiona potrafią przezimować w glebie i na wiosnę same kiełkują, dostarczając w prosty sposób nowych roślin. Zebrane nasiona są idealnym, zimowym pokarmem dla ptaków.
Bardzo fajny wpis. Ułatwi mi ukwiecenie ogrodu w przyszłym roku. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietny post! Dobrze się czytało!
OdpowiedzUsuń