Zbiór i przechowywanie cebuli

Polska cebulą stoi. To łatwe w uprawie i bardzo przydatne w kuchni warzywo. Przechowuje też się łatwo, jeśli będziemy trzymali się kilku prostych zasad.
Cebula jest gotowa do zbioru, kiedy osiąga wielkość użytkową. Jednakże do przechowywania nadaje się wtedy, gdy liście zaczynają więdnąć, usychać i brązowieć. Najczęściej dzieje się to w sierpniu. Cebule wykopujemy delikatnie, najlepiej widłami, aby ich nie uszkodzić, nie obcinamy liści. Robimy to przy słonecznej pogodzie. Cebule zostawiamy na zagonie przez kilka dni, aby dobrze obeschła. Jeśli jest deszczowo, cebule zbieramy i suszymy ją w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przy przenoszeniu unikajmy obijania cebul, aby później nie gniły.
Aby cebula dobrze się przechowywała, musimy całkowicie wysuszyć zewnętrzne łuski. Aby to zrobić cebule z zagonów przenosimy do wentylowanych pomieszczeń – na strych, do szklarni. Cebule układamy na gazetach, albo rozwieszonych siatkach, aby nie miała kontaktu z podłożem. Rozkładamy ją tak bardzo jak tylko jest to możliwe, upewniamy się przy tym że jest dobry przepływ powietrza, dzięki czemu nie będzie później gniła. Cebule suszymy przez około 2 tygodnie. Będzie gotowa do przechowywania, kiedy łuski staną się „papierowe” i kruche, liście całkiem uschną a korzenie będą żylaste i suche. Na tym etapie należy usunąć luźne łuski, skrócić korzenie i lekko przyciąć nadmiar liści (zostawiając 5-7 cm).
Cebula powinna być przechowywana w suchym, chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Garaż lub nieogrzewany pokój, będą idealne. Na tym etapie sprawdzamy twardość cebul. Wszystkie miękkie, natychmiast zużywamy, jeśli się nadają, lub wyrzucamy. Cebule można przechowywać w workach siatkowych, takich w jakich kupuje się warzywa lub pomarańcze. Taki worek zawieszamy, aby była dobra cyrkulacja powietrza. Co jakiś czas sprawdzamy, czy cebule nie robią się miękkie i nie gniją. Wykazujące takie oznaki wyrzucamy. Dobrym pomysłem jest zwieszenie cebuli na sznurku. W tym celu będziemy potrzebowali około metra sznurka, który związujemy i otrzymujemy pętle. Liście cebuli owijamy wokół sznurka, raz z jednej strony, raz z drugiej i spuszczamy na dół. Cebule pod swoim własnym ciężarem nie będą wypadać. Kiedy będziemy potrzebować cebuli, należy ją wziąć z góry, nie z dołu.

Komentarze