Obornik zwierzęcy w ogrodzie warzywnym


Na wsi do tej pory obornik zwierzęcy jest jednym z głównych źródeł nawożenia. Ogrodnicy i działkowcy w miastach również go stosują. W sprzedaży dostępny jest także obornik granulowany. Jednak ze świeżym obornikiem trzeba się delikatnie obchodzić, może zawierać bakterie, ważne jest także jego pochodzenie. Obornik nie powinien być zanieczyszczony herbicydami, hormonami, chwastami czy nawet metalami ciężkimi. Zwierzęta hodowane metodami ekologicznymi produkują najlepszy obornik.W ogrodzie idealnie sprawdzi się obornik od drobiu, krów, kóz, koni, owiec lub innych trawożernych. Nie powinno stosować się obornika od zwierząt mięsożernych i świń. Może on zawierać patogeny i pasożyty, które mogą infekować ludzi i nie mogą być kompostowane.
Obornik najlepiej rozrzucać na grządkach na jesień, ponieważ może minąć nawet 120 dni do czasu kiedy się przerobi i można będzie uprawiać rośliny. Świeży nieprzerobiony obornik zawiera dużo azotu i powoduje że rośliny pięknie rosną, są zielone, ale plon jest mizerny. Dotyczy to np. pomidorów, marchwi czy ziemniaków oraz innych okopowych. Często nawet na paczce nasion marchwi jest napisane, aby uprawiać w drugim roku po oborniku.Najlepszym wyjściem jest przekompostowanie obornika. Czyli zrzucamy go na pryzmę i czekamy kilka miesięcy, do czasu, kiedy go użyjemy. Świeży obornik na pryzmie wytwarza wysoka temperaturę, która zabija patogeny, pasożyty i bakterie. Po upływie 3 miesięcy niszczone jest nawet 60 % nasion chwastów w oborniku.
Co do chwastów, niektóre nawozy zawierają więcej ich nasion od innych. Jest to zależne od tego co zwierzęta jedzą i ich zdolności trawiennych. Najlepiej ocenić to patrząc na miejsce na którym są wypasane zwierzęta, czy przeważa tam trawa, czy chwasty.Idealnie w ogrodzie warzywnym sprawdzi się nawóz króliczy. Nie zawiera on dużej ilości azotu, który źle wpływa na korzenie. Obornik od kur z wolnego wybiegu jest prawie pozbawiony nasion chwastów, ponieważ są one rozdrabniane przez żwir i kamyczki w żołądkach ptaków. I właśnie dlatego nawóz granulowany sporządza się najczęściej z obornika kurzego. Poza tym, że nie zawiera chwastów, wysoka temperatura w trakcie suszenia i tworzenia granul, zabija bakterie i patogeny. Jeśli chcemy uniknąć brzydkiego zapachu, nie chcemy się brudzić i nie mamy miejsca na składowanie świeżego obornika, nawóz granulowany jest dla nas idealnym rozwiązaniem.                  

Komentarze

Prześlij komentarz