Popiół drzewny w ogrodzie


Sezon grzewczy w pełni, często palimy w piecu czy kominku, dzięki czemu mamy sporo popiołu, który można z pożytkiem wykorzystać w ogrodzie. Musimy pamiętać, aby używać tylko i wyłącznie popiołu drzewnego, popiół z węgla rozsypany w ogrodzie może uszkodzić nasze rośliny.
Popiół drzewny ma naturalnie wysoką zawartość potasu, co sprzyja kwitnieniu czy owocowaniu. Zawiera także fosfor i inne mikroelementy, w tym mangan, żelazo, cynk i wapń.
Młodsze drewno, jak np. gałązki przycinane podczas jesiennego cięcia drzew owocowych, produkuje popiół o wyższej koncentracji składników odżywczych niż starsze drewno. Podobnie jak popiół ze spalonego twardego drewna np. dąb, klon, czy buk, zawiera więcej składników niż popiół z drzew iglastych. W ogrodzie możemy również używać popiołu z węgla drzewnego np. kiedy zostanie nam po grillowaniu.
Popiół z powodzeniem można dodawać do kompostu. Jest on alkaliczny, więc zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu pryzmy kompostowej. Jest to bardzo przydatne, ponieważ kompost ma tendencję, aby być kwaśnym. Taki niezakwaszony kompost nadaje się znakomicie jako ściółka pomiędzy roślinami. Popiół stwarza lepsze warunki do rozwoju dżdżownic w pryzmie, dzięki czemu przyspieszymy rozkład resztek roślinnych. Popiół dodajemy do pryzmy cienkimi warstwami w małej ilości (wystarczy garść) co 15 cm kompostu.
Popiół drzewny odgrywa przydatną rolę w korygowaniu zbyt kwaśnej gleby. Większość warzyw wymaga pH gleby od 6,5 do 7,0, więc jeśli mamy glebę z pH poniżej 6,5 to popiół zmniejszy jej kwasowość. Rozsypujemy go po powierzchni w ilości 50-70g na metr kwadratowy. Później wystarczy go przegrabić, aby wymieszał się z ziemią, nie trzeba przekopywać. Taką czynność możemy wykonać w zimowy dzień. Zawsze lepiej jest się upewnić i zbadać pH naszej gleby, aby nie pogorszyć sprawy. Popiół drzewny jest zwłaszcza przydatny, kiedy w naszym ogrodzie używamy dużo krowiego obornika, który bywa kwaśny. Jeśli używamy wapna w ogrodzie, nie musimy już używać popiołu. Jest on o połowę mniej skuteczny w działaniu neutralizującym kwasowość.
Popiół świetnie nadaję się do nawożenia roślin kapustnych. Zapobiega kile kapusty, częstej chorobie kapusty, występującej kiedy gleba jest zbyt kwaśna. Stosujemy go zimą, przed sadzeniem, a nawet można rozsypać pomiędzy już rosnącymi kapustami.
Wysoka zawartość potasu oznacza, ze popiół jest idealny do zasilania krzewów owocowych, np. porzeczek czy agrestu. Poprawia ich odporność i produktywność.
Dzięki zawartym składnikom, popiół świetnie nadaje się do zasilania pomidorów. Szczególnie dobrze wpływa na wielkość owoców i ich prawidłowe wybarwienie.
Ze względu na swoją zasadowość popiół nie może być używany wokół roślin kwasolubnych. Możemy tu wymienić jagody, w mniejszym stopniu maliny, z roślin ozdobnych np. rododendrony. Popiół nie może być również stosowany w miejscu, w którym planujemy posadzić ziemniaki. Zasadowa gleba często wpływa na pojawienie się parcha ziemniaka.
Na koniec jeszcze o przechowywaniu popiołu. Składniki w nim zawarte są rozpuszczalne, dlatego nie powinien być narażony na wilgoć i deszcz. Przechowujemy go w zamkniętych plastikowych pojemnikach, np. wiaderkach z dopasowaną przykrywką.




Komentarze

Prześlij komentarz