Sposoby na mączlika warzywnego


Upalna pogoda sprzyja występowaniu mączlika i to w dużych ilościach. Atakuje głównie rośliny kapustne, ale nie pogardzi truskawkami, ogórkami, papryką, czy dynią. Najczęściej atakuje rośliny o pokarbowanych liściach np. jarmuż. Owady są podobne do mszycy (jest spokrewniony), ale koloru białego. Największą różnicą pomiędzy mszycami a mączlikiem jest to, że wystarczy zbliżyć się do rośliny a już wzbija się chmara białych muszek, wielkości 1-2 mm. Podobnie jak mszyce mączlik produkuje spadź (są to ich odchody), które oblepiają liście i na której później rozwijają się choroby grzybowe. Owad najczęściej siedzi po spodniej stronie liści, więc z daleka jest niezauważalny. Każdy osobnik dorosły może złożyć setki jaj, z których wylęgną się żarłoczne larwy. Porażone przez te owady rośliny żółkną, więdną i zamierają, w najlepszym przypadku słabo rosną.
Mączlik pojawia się na początku lata i może żerować na roślinach nawet do pierwszych przymrozków. W ogrzewanych szklarniach może występować cały rok.
Zwalczanie mączlika domowymi metodami zaczynamy jak tylko pojawią się pierwsze osobniki, później wraz z wzrostem ich liczby może być już ciężko.
Pierwszą metodą jest mechaniczne usuwanie szkodników podczas podlewania. Najlepiej użyć silnego strumienia z ogrodowego węża i spłukać owady. Szczególnie zwracamy uwagę na spodnią stronę liści. Musimy jednak uważać, aby nie poniszczyć roślin, szczególnie tych jeszcze młodych.
Później możemy zastosować domowe mydła owadobójcze. Tutaj przepisów jest kilka. Możemy użyć szarego mydła rozpuszczonego w wodzie, możemy użyć wody z płynem do naczyń i odrobiną soku z cytryny. Możemy do tych mydlanych specyfików dodać olej roślinny. Opryskujemy nimi rośliny, szczególnie spodnie strony liści. Działa to na tej zasadzie, że oprysk skleja owadom skrzydła i zalepia aparaty gębowe. Problem jest taki, że skuteczność takich środków jest bardzo zróżnicowana. U jednego pomoże, u drugiego nie. Próbować warto, szczególnie, kiedy mączlik jest jeszcze nieliczny.
Może dziwnym, ale działającym sposobem jest odkurzanie liści. I to nie szmatką tylko odkurzaczem. Najlepszy będzie bezprzewodowy. Zbieramy nim mączlika z liści, uważają aby nie poniszczyć roślin.
W sprzedaży są dostępne żółte tabliczki lepowe, które wyłapują owady. Nie zawierają one żadnych substancji zabijających szkodniki, tylko sam klej. Mączliki są wabione przez żółty kolor, przylepiają się do tabliczki i już nie potrafią odlecieć. Działa tak samo jak lep na muchy. Takie tabliczki możemy zrobić sami. Potrzebujemy żółtego tworzywa (można pomalować), które nie chłonie wilgoci, smarujemy je wazeliną lub możemy kupić w sklepie ogrodniczym specjalny klej na owady. Klej musi być odporny na warunki atmosferyczne. Tabliczki umieszczamy nisko przy ziemi pomiędzy zaatakowanym roślinami. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy przejdziemy się pomiędzy roślinami i lekko poruszymy ich liście. Chmary mączlików natychmiast się wzbiją i przyciągane przez żółty kolor przykleją się do tabliczek.
Na koniec warto spróbować przyciągnąć do naszego ogrodu owady, które zjadają mączliki. Dobrym przykładem jest dobrotnica szklarniowa, owad, który jest pasożytem mączlika. Składa ona jaja wewnątrz larw mączlika, z jaj wykluwają się młode owady, które go zjadają. Ten sposób najlepiej sprawdza się jednak w szklarniach. Można nawet kupić karteczki na których znajdują się poczwarki dobrotnicy. Innymi wrogami mączlika są bzygowate i biedronki. Aby przyciągnąć je do ogrodu sadźmy kwiaty i zioła kwitnące takie jak nagietki, oregano, osty, koper włoski, pietruszkę czy grykę. Owady nie dość, że zajmą się mączlikiem to jeszcze zrobią porządek z mszycami.
Kiedy jednak mączlików jest plaga pozostają chemiczne środki, jednak one słabo sobie radzą ze zwalczaniem tych owadów. Podobno najlepszy jest Mospilan. Profesjonalny plantator warzyw powiedział, że opryskując rośliny zwiększają kilkukrotnie zalecana dawkę środka chemicznego, aby pozbyć się szkodnika (chemia po prostu zostanie dłużej w roślinie). Także smacznego, nie mam więcej pytań.
A może wy znacie jakieś inne domowe sposoby na mączlika?




Komentarze

Prześlij komentarz