Schlumbergera – co zrobić, aby zakwitła na Święta?



W czasie późnej jesieni i zimy mało kwiatów doniczkowych kwitnie w naszych domach. Jednym z wyjątków jest Schlumbergera, zwana także bożonarodzeniowym kaktusem, ponieważ zakwita w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. W listopadzie jest już dostępny w sprzedaży, najczęściej z pączkami, z których rozwiną się kwiaty. Jednak co zrobić, jeśli kaktusa mamy już od kilku lat i nie kwitnie.
Najlepiej zacząć od początku i poznać skąd roślina pochodzi i w jakich warunkach rośnie w naturze. Schlumbergery pochodzą z tropikalnych lasów Brazylii, z ciepłem, dużą wilgotnością i pośrednim światłem. Mają korzenie powietrzne i rosną przyczepione do drzew. To już mówi nam, że nie powinny mieć korzeni w wodzie (zbyt wilgotnej glebie).
W naszych domach powinniśmy ustawić kaktusa na jasnym parapecie z pośrednim światłem. Gleba w doniczce powinna wyschnąć między podlewaniami. Nadmierne podlewanie obciąża roślinę i powoduje opadanie pąków. W większości domów podlewanie jest potrzebne co 1-3 tygodnie. Wilgotność otoczenia powinna wynosić 50-60% - nie sprawdzi się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera, gdzie będzie suche powietrze. Optymalna temperatura uprawy to 18-23oC. Młode rośliny najlepiej sadzić do gotowej mieszanki glebowej do kaktusów. Kilka miesięcy po kwitnieniu przez około pół roku zasilamy odżywkami i nawozami do kaktusów.
A teraz do rzeczy. Jak zmusić Schlumbergerę do kwitnienia? Dwa miesiące przed pożądanym czasem kwitnienia, należy przenieść roślinę i zapewnić jej odpowiednie warunki:
- 12-14 godzin ciemności na dobę, umiarkowane światło przez resztę czasu (odpada południowy parapet). Należy też uważać na latarnie uliczne i inne źródła światła.
- chłodne pomieszczenie z temperaturą w granicach 10-15oC. Jeśli nie mamy wystarczająco chłodnego pomieszczenia, należy zwiększyć czas ciemności, aby to zrekompensować.
- podlewamy rzadziej niż zwykle
Dzięki tym warunkom, wprowadzimy roślinę w stan uśpienia, wymagany do późniejszego kwitnięcia. Po jakimś czasie na kaktusie zaczną pojawiać się pąki. Na tym etapie powinniśmy stopniowo zwiększać światło i temperaturę aż do powrotu do normlanych warunków uprawy opisanych wyżej.
Niestety kiedy już roślina zakwitnie nie bardzo można przedłużyć czas jej kwitnienia, ponad to co ma zapisane w genach. Możemy jednak spróbować choć trochę wydłużyć ten czas:
- podlewając ostrożnie, nigdy nie przelewając
- trzymając roślinę z dala od wahań temperatury (otwarte okna, nawiew ciepłego powietrza)
- kaktus nie powinien stać na bezpośrednim świetle
- nie nawozić w czasie kwitnienia




Komentarze