Poplon w tunelu foliowym i szklarni

Poplon to nawozy zielone, które przekopujemy na grządkach. Takie rośliny stają się znakomitym źródłem próchnicy i składników mineralnych. Przede wszystkim poplon jest dobrym uzupełnieniem azotu w glebie.

Poplon możemy stosować na każdym rodzaju gleby, nie ważne czy jest ona bardzo urodzajna, czy słaba. Najlepiej nadają się rośliny, które mają krótki okres kiełkowania i szybko wytwarzają dużo masy zielonej.
żyto

Na gleby lekkie nadaje się: facelia, gorczyca, łubin, seradela, wyka.
Na gleby średnie stosujemy: łubin, peluszkę i wykę.
Zaś na gleby ciężkie: bobik, peluszkę, rzepak i wykę.
Oprócz dostarczenia glebie składników odżywczych, poplon:
-chroni glebę przed zimową, mroźną pogodą
-wspiera wszystkie pożyteczne organizmy w glebie
-tłumi i eliminuje chwasty
-chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem jak i zbyt intensywną wilgocią
-poprawia strukturę gleby i ją spulchnia
najpierw wapno
już kiełkuje

Więc teraz przejdźmy do sedna. Jaki poplon stosować w tunelu, czy szklarni?
Ja w swoich tunelach uprawiam pomidory. Wiadomo, że są to rośliny bardzo żarłoczne, więc potrzebują dużo składników pokarmowych. Oprócz obornika, czy roślinnych gnojówek, dobrym wzbogaceniem gleby jest właśnie poplon.
Idealnym poplonem pod pomidory byłaby gorczyca, która oprócz użyźnienia gleby, ma także właściwości odkażające. Tu pojawia się problem. Pomidory kończę zbierać koniec października-początek listopada, w zależności kiedy przyjdzie większy mróz. Gdybym w listopadzie wysiał gorczycę, mogłaby ona nie wykiełkować (za zimno), a później nie wytworzyłaby odpowiedniej ilości masy zielonej (nie jest mrozoodporna). Dlatego jako poplon wysiewam żyto, które ma mniejsze wymagania temperaturowe.
Żyto ozime jest jednym z najtańszych nawozów zielonych. Jeśli mieszkamy na wsi, na pewno w łatwy sposób zakupimy je od rolników. Możemy również żyto zamówić przez Internet. Potrzebujemy tylko kilka kilogramów, a są to groszowe sprawy. Żyto ma małe wymagania glebowe i wodne, dlatego może być uprawiane na najsłabszych glebach. Co istotne dla mnie jest mrozoodporne. W tunelu tym bardziej, ponieważ temperatura jest tam zawsze o kilka stopni wyższa i poplon nie jest narażony na mroźny wiatr. Idealną porą na wysiew żyta jest okres od 10 do 30 września. Wysiane w tunelu w listopadzie również daje radę.
Na początek należy usunąć wszelkie resztki roślinne z gleby oraz chwasty. Później rozsypałem wapno, aby zminimalizować ryzyko suchej zgnilizny wierzchołkowej u pomidorów. Wapno wymieszałem z glebą, można to zrobić graczką, można widłami.


i przekopane

Chodzi o to, aby ziemia była spulchniona przed siewem. Teraz nie pozostało nic innego jak wysiać żyto. Siejemy z ręki, tak jakbyśmy siali trawę. Staramy się rozrzucić nasiona równomiernie po całej powierzchni. Teraz przegrabiamy, aby żyto zostało trochę przykryte ziemią. Dobrze jest też ziemię ubić odwrotną stroną grabi, aby woda nie wypłukiwała nasion. Oczywiście regularnie podlewamy. I tu jest największy problem poplonu w tunelu. Musimy podlewać, bo nie pada tam przecież deszcz. Żyto szybko kiełkuje i rośnie, szybciej kiedy jest ciepło, wolniej kiedy jest zimno, ale rośnie. Poplon zostawiłem na kilka miesięcy. W lutym rozrzuciłem na to obornik i przekopałem. Kopało się łatwo, ponieważ korzenie znakomicie rozluźniły glebę. To był chyba idealny moment, masy zielonej było sporo. A poza tym pomidory sadzę w kwietniu, więc do tego momentu, żyto zdąży się rozłożyć i użyźnić glebę.
Jeśli sezon w tunelu i szklarni kończysz tak jak ja późno polecam wysiać na poplon żyto. Jeśli jednak masz tunel opróżniony już we wrześniu, wysiej gorczycę. Oprócz dostarczenia składników pokarmowych odkazi również glebę. Gorczycę przekopujemy w momencie kwitnienia. Nie dopuszczamy, aby zawiązała nasiona.



  

Komentarze

  1. Bardxo dxiekuje za cenna poradę

    OdpowiedzUsuń
  2. Sucha zgniliznę wierzchołkowa podowu niedobór WAPNIA, a nie wapna XD Wapno odpowiada za odkwaszenie gleby więc wpływa ono głównie na zmianę ph.. Pomidory jak wiemy lubią gleby kwaśne, więc nie jest to dobry pomysł aby je stosować..

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz