Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną?


Początek wiosny, wegetacja już ruszyła i lada chwila możemy spodziewać się pierwszych kwiatów w naszych ogrodach. Na początek zakwitną kwiaty cebulowe jak żonkile, narcyzy czy tulipany. Często jednak zdarza się tak, że z jakiś powodów kwiaty nie kwitną. Co jest tego przyczyną? Oto 10 możliwych powodów:
Słabe cebulki
Na jesień powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiedni materiał do sadzenia. Cebulki powinny być zdrowe, twarde, bez żadnych oznak chorób. Najlepiej gdyby miały małe korzonki. Jeśli w danym terminie nie pojawiły się jeszcze liście, wykopmy i sprawdźmy stan kilku cebulek. Jeśli są miękkie lepiej się ich pozbyć, bo nic z tego już nie będzie. Rzadko zdarza się, że kupne cebulki są jeszcze niedojrzałe, aby pączkować i kwitnąć w pierwszym roku. Mogą one jednak zakwitnąć w przyszłym roku.
Nieodpowiednia głębokość sadzenia
Każdy rodzaj cebulek ma odpowiednią głębokość sadzenia. Na przykład dla tulipanów przyjmuje się trzy długości cebulki. Jeśli kupujemy kwiaty na każdym opakowaniu powinna być informacja o głębokości. Zasadzone zbyt głęboko, mogą zbyt długo wychodzić z ziemi. Zasadzone zaś płytko, mogą nie mieć odpowiedniej ochrony przed nadmierną wilgocią czy silnym mrozem. Jeśli zasadziliśmy zbyt płytko, możemy wierzchnią warstwę gleby okryć ściółką, aby ochronić cebulki przed zimnem.
Zły czas sadzenia
Klimat i pogoda zrobiły się w ostatnim czasie nieprzewidywalne, dlatego czasami trudno jest trafić z odpowiednim momentem sadzenia i to nie tylko kwiatów, ale również np. czosnku. Zbyt wczesne sadzenie może sprawić, że jeszcze tego samego roku roślina wypuści liście, szczególnie w miejscach nasłonecznionych. Mogą one zimą przemarzać, co skutkuje później brakiem kwitnienia. Innym ryzykiem wczesnego sadzenia jest rozwój na cebulkach chorób grzybiczych. Dobrą zasadą jest sadzenie cebul, kiedy drzewa zaczynają mocno zrzucać liście.
Ryzyko rozwoju grzybów zmniejszy sadzenie do gleby o temperaturze 13-15oC. W takiej temperaturze cebulki powinny się dobrze ukorzenić przed zimą.
Zbyt mało miejsca
Kwiaty cebulowe najlepiej wyglądają sadzone nie pojedynczo, lecz w grupach. I tu pojawia się problem, którego możemy doświadczyć dopiero po kilku latach. Cebulki się rozmnażają i z czasem może ich być zbyt wiele na danej powierzchni. Zaczną konkurować ze sobą o słońce, wodę i składniki odżywcze. Nadmiar cebul zawsze można rozsadzić.
Brak kwitnienia może być również spowodowany zagłuszaniem kwiatów prze nadmiar chwastów, bylin płożących czy pobliską obecność drzew.
Nadmiar wilgoci
Większość kwiatów cebulowych lubi dobrze przepuszczalną glebę i miejsca gdzie woda nie tworzy zastoisk. Rodzaj przepuszczalności naszej gleby można sprawdzić w prosty sposób. W  miejscu gdzie chcemy zasadzić cebulki wykopujemy dziurę i napełniamy ją wodą. Jeśli woda wsiąknie po 30 minutach, to miejsce jest odpowiednie. Jeśli krócej(za bardzo przepuszczalna) lub dłużej(woda nie wsiąka i mogą rozwijać się grzyby) lepiej tam nie sadzić.
Za mało słońca
Każda odmiana kwiatów cebulowych ma inne warunki świetlne. Większość jednak lubi miejsca nasłonecznione, a wiosną jest to szczególnie ważne. Odpowiednie miejsce powinno mieć przynajmniej 6 godzin słońca. Niektóre cebulki radzą sobie również w półcieniu.
Usuwanie liści
Po kwitnieniu powinniśmy usuwać uschnięte liście i nie dopuścić do wiązania nasion. Po kwitnieniu liście zbierają energię , aby cebulka mogła zakwitnąć w przyszłym roku. Kiedy liście więdną i usychają, ich prac jest już skończona i trzeba je usunąć.
Nadmiar nawozu
Kwiaty cebulowe powinno się zasilać na jesień. Nigdy nie zasilamy podczas kwitnienia, jest wtedy już za późno. Roślina nie może sobie w tym czasie poradzić z nadmiarem składników i choruje, często jest również uszkadzana cebulka.
Zmienne temperatury
I znów wracamy do zmienności klimatu. Może zdarzyć się tak, że ciepły styczeń czy luty sprawi, że cebulki zaczną wschodzić. Później może przyjść ochłodzenie, które uszkodzi wrażliwsze rośliny. Jeśli zapowiadane są znaczne spadki temperatury, należy kwiaty zabezpieczyć ściółką.
Szkodniki
Najczęściej świeże liście i pąki zjadają dzikie zwierzęta: sarny, jelenie czy króliki. Problem może występować na nieogrodzonych, otwartych terenach. Cebulki zaś mogą paść ofiarą gryzoni. Aby temu zapobiec umieszcza się w glebie kosze i w nich sadzi cebulki. Gryzonie nie będą miały do nich dostępu.




Komentarze