Kiedy przycinać hortensje?


Hortensje należy przycinać w zależności od gatunku, jaki posiadamy w ogrodzie. Dlatego zanim zaczniemy ciąć, dobrze jest dowiedzieć się jaką hortensję mamy. Prawidłowe ciecie pozwoli uzyskać obfite kwitnienie. Jednak jeśli przytniemy w niewłaściwym czasie, możemy się kwitnienia całkowicie pozbawić.

Rodzaj
Kiedy przycinać
Na czym kwitnie
Hortensja ogrodowa
Po kwitnieniu (lato, jesień)
Na starych pędach
Hortensja dębolistna
Po kwitnieniu (lato, jesień)
Na starych pędach
Hortensja bukietowa
Późną zimą, wczesną wiosną
Na nowych pędach
Hortensja krzewiasta
Późną zimą, wczesną wiosną
Na nowych pędach
Hortensja piłkowana
Po kwitnieniu (lato, jesień)
Na starych pędach
Hortensja pnąca
Po kwitnieniu (lato, jesień)
Na starych pędach


Hortensja ogrodowa kwitnie czerwiec, lipiec, sierpień. Cięcie ograniczamy do usunięcia przekwitłych kwiatostanów i martwych pędów.
Hortensja dębolistna kwitnie lipiec-sierpień. Podobnie usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany i martwe pędy.
Hortensja bukietowa kwitnie sierpień-wrzesień. Młode krzewy przycinamy bardzo wczesną wiosną skracając pędy nad 4-5 pąkiem. Starsze krzewy możemy ciąć niżej, nad 2-3 pąkiem.
Hortensja krzewiasta kwitnie lipiec-sierpień. Przycinamy wczesną wiosną tnąc nad drugim pąkiem.
Hortensja piłkowana kwitnie lipiec-sierpień. Cięcie przeprowadzamy tylko kosmetyczne. Po przekwitnięciu usuwamy tylko kwiatostany i chore lub połamane pędy.
Hortensja pnąca kwitnie czerwiec-lipiec. Nie wymaga żadnego cięcia. Po przekwitnieniu usuwamy tylko kwiatostany oraz suche i chore pędy.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekwitłe kwiatostany hortensji dębolistnej i bukietowej zostawić na zimę i usunąć dopiero wiosną. Przysypane śniegiem, pięknie zdobią ogród.





Komentarze

  1. Krótko, zwięźle i na temat. Bardzo przydatne informacje. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. OO, mam nadzieję, że i wy mi o tym poradzicie, bo jak wiadomo, kwiaty te są jednak wymagające. Ja sama sprawdzam na przykład takie https://mimookolicznosci.pl/hortensja/ wpisy, bo chcę dobrze się tymi kwiatkami zaopiekować. Mam nadzieję, że mi się to z czasem uda. A Wy? Jak Wam się wydaje, dbacie o swoje roślinki?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz