Słonecznik z rozsady



Słonecznik należy do roślin letnich o największej średnicy kwiatu sięgającej od 20 do 50 cm. Pojedynczo, w grupach, w kompozycjach zamkniętych -  możliwości wykorzystania słonecznika w ogrodzie jest bez liku.

Ojczyzną kwiatu są ciepłe rejony Ameryki północnej, ale już pod koniec XVI w. sprowadzono go do Europy. Ogromna liczba odmian różni się wysokością (50-300cm), wielkością i barwą kwiatów. Obok form pojedynczych, pojawiły się także formy rozgałęzione.


Większość uprawia słonecznik wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu. Ja uprawiam słonecznik z rozsady. Słonecznik uprawiam dla nasion, którymi zimą dokarmiam sikorki. Uprawę z rozsady zacząłem dość przypadkowo. Po prostu słonecznik na jesieni sam się wysiał na polu. Na wiosnę ładnie wykiełkował i pomyślałem, czy go nie przesadzić. Po przesadzeniu świetnie się przyjął i ładnie rósł bez żadnych problemów.



Słonecznik wysiewam po 20 kwietnia. Dobrze znosi lekkie przymrozki, ale większe już mogłyby mu zaszkodzić. Dlatego nie warto się z siewem spieszyć. Wysiewam do multidoniczek. Ta na zdjęciach ma 180 otworów. Nasiona słonecznika bardzo dobrze kiełkują, ponad 90% wschodów. Warto podczas siania sprawdzać czy nie są puste, wystarczy lekko nacisnąć. Do doniczek nasypuje zwykłej ziemi, robię otwory, umieszczam po jednym nasionku i przysypuję. Regularnie podlewam. Słoneczniki już w fazie sadzonki są bardzo żarłoczne, dlatego warto je zasilać.



Kiedy będą już miały liście właściwe, wysadzam je na miejsce stałe. Sadzę w odstępach co 50 cm. Po posadzeniu podlewam. Słoneczniki z rozsady są tak wytrzymałe, że nie ważne czy sadzi się je w cieple i słońcu, stoją na baczności i nie więdną. Nawet nie potrzebują hartowania. Spróbujcie zrobić tak z innymi kwiatami. Weźcie sadzonki i posadźcie je w pełnym słońcu, gwarantuje, że oklapną. Później już nie podlewam, chyba, że jest już naprawdę sucho.



Ze względu na istotne zapotrzebowanie słoneczników na składniki pokarmowe, nie należy ich sadzić w bliskim sąsiedztwie innych roślin. Czy to kwiatów, czy warzyw (szczególnie korzeniowych i ziemniaków). Inne rośliny bardzo słabo rosną obok słoneczników. Warto zachować pół metra odstępu.
Tak więc jeśli do tej pory sialiście słonecznik do gruntu, polecam popróbować uprawiać go z rozsady. Albo jeśli powschodził wam zbyt gęsto, porozsadzać go pojedynczo. Na pewno się przyjmie.

Aktualizacja początek czerwca
Praktycznie 99% sadzonek się przyjęło.


 

Komentarze

  1. A ciekawe czy przy takiej zimie jak mamy w tym roku nie udałoby się np. wysiać rozsady teraz, a wysadzić do gruntu już duże rośliny w marcu? Mam dużo nasion, to może sobie spróbuję :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz