Czy warto obrywać dolne liście kapusty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna. Są chwile, kiedy terminowe obrywanie dolnych liści pomaga uratować zbiory i ma pozytywny wpływ na rozwój kapusty. Czasami jednak ta procedura może zaszkodzić. Dlatego warto uważnie obserwować kapustę, szczególnie starsze liście, zanim przystąpimy do ich usunięcia.
Na początek zacznijmy od choroby zwanej bakteriozą. Na dolnych, najstarszych liściach pojawiają się żółte plamy często w kształcie litery V lub trójkąta. Jeśli w porę zauważymy te objawy choroby i oberwiemy porażone liście, być może uratujemy zbiory i obejdzie się bez środków chemicznych. Choroba nieleczona powoduje zamieranie całej rośliny.
Wiele szkodników kapusty zimuje w ziemi. Wiosną wychodzą z gleby i przenoszą się na dolne liście kapusty. Warto sprawdzać czy na spodniej ich stronie nie ma jaj lub larw szkodników. Oberwanie takich liści również pomoże uratować plony.
Innym powodem dla którego warto usunąć dolne liście jest ich gnicie. Wszystko może zacząć się od deszczowego i chłodnego lata lub nadmiernego podlewania. W takich warunkach gleba wokół kapusty jest stale mokra, poza tym woda gromadzi się na powierzchni liści. Wszystko to negatywnie wpływa na roślinę. Aby problem nie rozprzestrzenił się na cała główkę, należy zepsute liście usunąć. Podobnie zaleca się usunięcie wysuszonych lub pożółkłych liści.
Czasami główka kapusty rośnie luźno, nie twardnieje. Aby temu zaradzić, obrywa się dolne liście. Wtedy roślina przestaje zużywać składniki odżywcze na ich odżywianie a kieruje do kapuścianej głowy.
Wczesne odmiany kapusty często po stwardnieniu główki pękają. Niektórzy próbują sztucznie opóźnić dojrzewanie odcinając dolne liście. W teorii roślina zatrzymuje formowanie główki i skupia swoje siły, aby przywrócić utraconą zieloną masę. Nowe liście zaczynają rosnąć w miejsce starych. Istnieje jednak inny sposób aby uniknąć pękania główki kapusty. Lekko podnosimy kapustę z ziemi ruszamy we wszystkie strony. Pozrywamy w ten sposób trochę korzeni i zakłócimy odżywianie kapusty i jej wzrost. Kapusta przez pewien czas będzie wyglądała normalnie, ale przestanie rosnąć. Należy ją później zebrać.
Jeśli podczas sadzenia kapusty umieścimy sadzonki zbyt blisko siebie, z czasem rośliny zaczną sobie przeszkadzać. Duże dolne liście zaczną powstrzymywać wzrost sąsiednich roślin. W takim przypadku warto liście oberwać.
Przy normalnym rozwoju kapusty, braku szkodników i chorób, dolnych liści nie trzeba obrywać:
- dolne liście utrzymują optymalny poziom temperatury i wilgotności, bez nich główka staję się bardziej podatna na warunki atmosferyczne.
- liście są pokryte woskową powłoką, która działa jak warstwa ochronna i pomaga zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników. Usuwając liście pozbawiamy roślinę naturalnych mechanizmów obronnych.
- po usunięciu liści, roślina zaczyna wytwarzać nowe i marnuje na to składniki odżywcze. 
- dolne liście chronią kapustę przed zanieczyszczeniem, szczególnie po deszczu, główki nie będą oblepione ziemią.
Podsumowując, obrywamy liście, kiedy jest to konieczne. Jeśli prowadzimy prawidłowo naszą uprawę taki zabieg nie będzie konieczny. Mi zdarza się obrywać liście kapusty najczęściej z powodu nadmiernego zagęszczenia i zagłuszania innych warzyw w pobliżu. Oberwane liście dostają kury.

Komentarze