Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią (tabela)?


Większość kwiatów cebulowych nie boi się spadku temperatury, dlatego sadzi się je późnym latem lub jesienią. Lepiej jednak sprawdzić wcześniej prognozę pogody. Kwiaty należy sadzić co najmniej 3 tygodnie przed nadejściem mrozów. Będą miały czas na zapuszczenie korzeni, a wiosną zachwycą pięknym kwitnieniem.

Wystarczająco sucha i ciepła jesień jest idealna do sadzenia cebul, które kwitną wiosną i wczesnym latem. Odpowiedni jest dla nich otwarty słoneczny teren, osłonięty od wiatru, z żyzną glebą, dość luźną i bez zastojów wody. Miejsce sadzenia należy najpierw odchwaścić, nawieźć złożonymi nawozami, a na koniec przekopać na głębokość 30-35cm.

Cebule sadzimy, kiedy temperatura gleby spada do 10 C. Najczęściej więc jest to wrzesień i październik. Teoretycznie można jeszcze sadzić w listopadzie, ale istnieje wtedy duże ryzyko przemarznięcia. Najlepiej późne sadzenia znoszą tulipany i lilie azjatyckie.

Na początek kilka zasad:

  • Cebule powinny być wolne od chorób i bez uszkodzeń.
  • Aby poprawnie określić głębokość sadzenia, musimy sprawdzić wielkość cebulki. Zakłada się, że głębokość otworu powinna być równa wysokości trzech cebulek. Wynika z tego, że im większa cebula tym głębszy otwór musimy zrobić. W tabeli dodałem orientacyjną głębokość sadzenia dla poszczególnych gatunków. Jeśli zasadzimy zbyt głęboko, kwiat nie będzie się rozwijał. Jeśli za płytko, to w przypadku bezśnieżnej i mroźnej zimy, cebula może przemarznąć.



  • Cebule powinno się zdezynfekować przed sadzeniem. Procedura ta ochroni je przed chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi. Można zanurzyć cebule na 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu, lub zastosować specjalne środki do namaczania materiału nasadzeniowego.
  • Wykopywanie cebul i ponowne ich sadzenie jest konieczne z kilku powodów. Po pierwsze, po długim pobycie w jednym miejscu pogarsza się jakość kwitnienia (kwiatów jest mniej i są małe). Po drugie podczas przesadzania zyskujemy dodatkowy materiał do sadzenia: przy cebuli matecznej rozwijają się małe cebulki. Po trzecie, niektóre kwiaty cebulowe np. mieczyki zamarzną pozostawione na zimę w gruncie.

 

Kwiat

Sadzenie

Głębokość w cm

Kwitnienie

Czosnek ozdobny

VIII-X

5-10

V-VII

Kamasja

VIII/IX

15

IV-V

Przebiśnieg

VII-IX

6-8

II-III

Śnieżnik

VIII/IX

5-10

III-IV

Zimowit

VIII

10-20

VII-VIII

Krokus

VIII-X

5-15

VII-VIII

Pustynnik

VIII-IX

15-20

VI-VII

Szachownica

VII-IX

10-30

IV-V

Śnieżyczka

V-IX

10

II-III

Galtonia

IX-X

15-20

VII-VIII

Hiacynt

VII-IX

10-12

IV-V

Kosaćce

VI-IX

10

III-IV

Turliban

VIII-X

10-15

V-VI

Śnieżyca wiosenna

V-IX

7-10

III-IV

Lilie

VIII-X

10-20

VII-IX

Szafirek

IX-X

5-10

IV-V

Narcyz

VIII-IX

10-15

IV-V

Śniadek baldaszkowy

VIII-X

10

IV-V

Puszkinia

VII-IX

10

IV-V

Cebulica

VII-IX

5-10

III-V

Tulipan

VIII-X

10-15

III-V

 

Jeśli pogoda jest sucha, nie zapominamy o podlaniu nasadzeń. Aby chronić cebule przed mrozami (dotyczy to szczególnie gatunków o małych cebulkach, które sadzimy płytko), należy miejsca sadzenia przykryć: suchymi liśćmi, słomą lub świerkiem.

Komentarze