Jakie kwiaty cebulowe należy wykopać przed zimą?

 


W naszych szerokościach geograficznych kwiaty cebulowe pochodzące z ciepłych rejonów świat, zimą nie potrafią przeżyć. Aczkolwiek w chłodniejszej porze roku potrzebują okresu spoczynku czy też hibernacji. Dlatego należy je wykopać i przechowywać zazwyczaj w ciemnym i przede wszystkim wolnym od mrozu pomieszczeniu.

Alstremeria. W regionach o łagodniejszych zimach można pozostawić roślinę w ziemi, ale należy ją okryć. Po pierwszych mrozach odcinamy część nadziemną i przykrywamy gałązkami świerkowymi lub suchymi liśćmi, na wierzch możemy położyć folie lub przysypać ziemią. Bezpieczniej jest jednak alstremerię wykopywać. Roślinę wykopujemy wraz z bryłą ziemi, umieszczamy w pudełku i przysypujemy ziemią. Trzymamy w ciemnym i chłodnym, ale wolnym od mrozu miejscu.

kanna


Agapant. Jesienią wykopujemy roślinę bardzo ostrożne, aby nie uszkodzić korzeni.. Umieszczamy ja w szerokim pojemniku i przykrywamy ziemią. Przechowujemy do wiosny w chłodnym miejscu. Jeśli roślina rosła w doniczce zabieramy ja do domu. 

Begonia. We wrześniu należy przerwać dokarmianie i ograniczyć podlewanie. Kiedy część nadziemna usycha, przestajemy w ogóle podlewać. Zostawiamy w tym stanie na dwa tygodnie, kiedy bulwy gromadzą składniki odżywcze. Później wykopujemy bulwy (delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni) i przechowujemy na suchym podłożu torfowym, w temperaturze10-15ºC. Jeśli rosły w doniczkach, przechowujemy je na takim samym podłożu, na jakim rosły. Bulwy umieszczamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Bulwy nie powinny wyschnąć. 3-4 razy zimą nawilżamy podłoże, podlewając wodą wzdłuż krawędzi pojemnika.

Dalie. Wykopujemy po pierwszych przymrozkach. Łodygi przycinamy na wysokości 30-40 cm od bulwy. Po wykopaniu bulwy oczyszczamy z ziemi i dokładnie oglądamy, aby wyeliminować chore egzemplarze. Wstępnie suszymy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Później umieszczamy bulwy w temperaturze 5-7ºC, w piwnicy o wilgotności 60-80%. Możemy też je umieścić w workach wypełnionych torfem. Zapobiegnie to wysychaniu bulw.



Frezja. Wykopujemy po przymrozkach. Cebule przechowujemy w miejscu suchym i ciepłym – 15-20ºC.

Iksja. Po zakończeniu kwitnienia ograniczamy podlewanie. Po zaschnięciu części nadziemnej (sierpień-wrzesień) wykopujemy i przechowujemy.

Jaskier. Wykopujemy po obumarciu liści. Strząsamy nadmiar gleby i moczymy bulwy w wodzie ze środkiem grzybobójczym przez 30 minut. Dobrze suszymy i przykrywamy trocinami, torfem, mchem lub drobnym piaskiem. Przechowujemy w temperaturze 6-8ºC.

Kalie. We wrześniu ograniczmy podlewanie. Warto je wykopać już przed przymrozkami. Po wykopaniu korzenie razem z łodygami suszymy przez 10 dni. Następnie usuwamy łodygi i korzenie, bulwy myjemy w wodzie z środkiem grzybobójczym i suszymy kolejne 2 tygodnie. Umieszczamy w papierowych torbach i przechowujemy w pomieszczeniu o niskiej wilgotności w temperaturze 5-7ºC.

Kanna - Paciorecznik. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy cebule wraz z bryłą ziemi. Przechowujemy w suchej piwnicy w temperaturze 7-8ºC. Cebule umieszczamy w pudełkach i przysypujemy ziemią, torfem lub piaskiem.



Krokosmia. Wykopujemy pod konie października. Nie spieszymy się z tą czynnością, ponieważ jesienią cebule gromadzą składniki odżywcze. Otrząsamy z ziemi, odcinamy liście i łodygi w odległości 5 cm od cebuli i suszymy przez kilka dnia. Umieszczamy w pudełkach lub torbach papierowych, posypujemy torfem i przechowujemy w temperaturze 5-7ºC.   

Mieczyki. Wykopujemy miesiąc po zakończeniu kwitnienia. Po wykopaniu sprawdzamy czy nie są porażone chorobami. Przez miesiąc suszymy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a następnie umieszczamy w  ciemnym i chłodnym miejscu o temperaturze 7ºC.

Tygrysówka. Wykopujemy po obumarciu części nadziemnej. Wykopujemy bardzo ostrożnie, gdyż każde skaleczenie może powodować gnicie. Cebule suszymy przez miesiąc. Następnie umieszczamy je w skrzynkach wypełnionych torfem lub piaskiem i trzymamy w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 5-7ºC. cebule muszą być przysypane, gdyż szybko wysychają i umierają.

Komentarze