Zastosowanie łupin orzechów w ogrodzie


Wielu nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez orzechów. Ich łupiny czyli defacto odpad można zastosować ponownie np. w ogrodzie.

Najpopularniejsze orzechy jakie zjadamy to włoskie, ziemne i pistacjowe. Łupiny orzechów włoskich możemy ponownie wykorzystać, ale należy z nimi uważać. Podobnie jak liście (Jakie liście można kompostować?), również same orzechy zawierają substancję zwaną juglon. Powoduje ona spowolnienie wzrostu innych roślin a nawet ich obumieranie. Dlatego jeśli chcemy zastosować je np. jako ściółkę, lepiej rozłożyć łupiny w miejscach gdzie nie ma roślin, np. na ścieżkach. Łupiny orzechów włoskich nie należy również kompostować.


Orzechy ziemne, wcale nie są orzechami tylko strąkami z nasionami, dojrzewającymi w ziemi. Dlatego z nimi również trzeba rozważnie postępować. Na ich skorupach mogą znajdować się szkodliwe bakterie glebowe czy nicienie, które mogą zaszkodzić naszym roślinom. Jednak takie ryzyko jest znikome. Łupiny orzeszków ziemnych kiepsko sprawdzają się w odkrytym terenie. Są zbyt lekkie i mogą być wywiewane przez wiatr. Za to sprawdzą się w warunkach domowych, dobrze jest je wcześniej zmielić:

  • Ściółkujemy rośliny doniczkowe
  • Zmielone łupiny, wymieszane z glebą spulchniają ją i zapewniają lepsze oddychanie korzeniom roślin
  • Dodane do gleby w wiszących pojemnikach, redukują ich masę. Możemy dodać do ziemi nawet 30% łupin
  • Świetnie sprawdzą się dodane do ziemi w pojemnikach stojących w ciepłych miejscach, gdzie gleba szybko przesycha. Pomogą dłużej utrzymać wilgoć
  • Jeśli mamy twardą, gliniastą glebę, dodane do niej łupiny rozbija twarde grudki i poprawią jej strukturę

Łupiny orzeszków ziemnych zawierają niewiele składników odżywczych i nie wpływają na rośliny bezpośrednio, tylko pośrednio, poprawiają strukturę gleby i utrzymanie wilgoci.


Niesolone łupiny orzechów pistacjowych mogą być używane w ogrodzie na wiele sposobów. Jeśli mamy solone pistacje, ich łupiny musimy najpierw wypłukać a potem wysuszyć. Sól jest toksyczna dla roślin i powoduje ich więdniecie.

  • Łupin możemy użyć jako ściółki w ogrodzie. Można zastosować je same albo wymieszać z innym materiałem np. korą. Pomogą utrzymać wilgoć, zwiększyć żyzność gleby i zapobiec rozwojowi chwastów. Ze względu na swoją twardość będą długo się rozkładać i nie będzie potrzeby częstego uzupełniania ściółki
  • Świetnie sprawdzą się jako ściółka i wypełnienie roślin doniczkowych. Tutaj nie trzeba ich mielić, bo łupiny wyglądają w doniczce bardzo estetycznie. Ograniczymy również w ten sposób nadmierne parowanie wody
  • Możemy ich użyć jako drenaż w doniczkach. Wysypujemy na spód centymetrową warstwę łupin, dodajemy ziemie i sadzimy rośliny. Woda, która nie zostanie pobrana przez rośliny, spłynie do warstwy łupin i utrzymamy w ten sposób system korzeniowy z dala od nadmiaru wilgoci. Zaletą łupin jest to, ze ostatecznie ulegną rozkładowi i przy przesadzaniu nie trzeba będzie ich wyciągać z ziemi w przeciwieństwie do kamieni czy keramzytu
  • Solone łupiny możemy wykorzystać jako odstraszacz ślimaków w ogrodzie. Rozsypujemy je wokół roślin, tworząc swoistą barierę. (Sposoby na ślimaki)

Ze względu na swoją twardość skorupy orzechów pistacjowych nie powinny być wyrzucane w całości na kompost, będą się wolno rozkładać. Przed kompostowaniem należy je zmielić, lub namoczyć przez dzień w wodzie, wtedy zmiękną. 

I na koniec ciekawostka. Jak łatwo otwierać orzechy pistacjowe



Komentarze