Co można sadzić obok pomidorów w gruncie i szklarni

 


 Pomidory sadzi się w znacznej odległości od siebie. Przyjmuje się, że powinny rosnąć minimum 40 cm od siebie, aby miały sporo miejsca, lepszy dostęp światła do owoców i lepsze wietrzenie. Te kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni wokół pomidorów możemy obsadzić innym roślinami. Są takie, które będą dobrze oddziaływały na pomidory, ale i takie, których nie powinniśmy obok pomidorów sadzić.

Zacznijmy od tego co można sadzić w gruncie. Dobrym sąsiedztwem pomidorów są rośliny poprawiające strukturę gleby. Rośliny strączkowe jak fasola oraz nawozy zielone, np. gorczyca i facelia.

Pomidory dobrze sąsiadują z wszelkim roślinami typu: sałata, pietruszka, seler, szpinak, szczaw. A także z ziołami: tymiankiem, miętą, szałwią a w szczególności z bazylią (jej zapach odstrasza szkodniki). Co ciekawe zwykła pokrzywa to też dobre sąsiedztwo: odstrasza szkodniki glebowe, wydłuża okres przydatności owoców do spożycia a nawet poprawia smak owoców. Może dlatego wskazane jest nawozić pomidory gnojówką z pokrzyw.

Dobrym towarzyszem jest również kapusta, chociaż trzeba pamiętać, że jej liście bardzo się rozkładają. Tutaj mamy jednak odwrotną zależność. Miejsc gdzie są posadzone pomidory nie lubią motyle, szkodniki kapusty, np. bielinek kapustnik. Może to pomóc ograniczyć zabiegi zwalczające te szkodniki na kapuście. Dobrze komponuje się również kapusta pekińska, która ma bardziej zwarty pokrój.


Dobre towarzystwo, to również cebula i czosnek, które wydzielają substancje ograniczające ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Warzywa korzeniowe: marchew, buraki i rzodkiewka, również dobrze komponują się z pomidorami.

Rośliny dyniowate: melony, arbuzy i dynie również są dobrymi "partnerami" z pomidorami.

Ciekawym pomysłem jest połączenie truskawek i pomidorów. Dobrze gdyby truskawki były wcześniejszych odmian i zdążyły dojrzeć zanim pomidory się rozrosną. Można również odwrócić sytuację i zasadzić pomidory, które nie rosną zbyt wysokie, aby nie zabierały truskawką całego światła.

Świetnym towarzyszem pomidorów są aksamitki, które znakomicie odstraszają szkodniki glebowe.

Pora na rośliny, których nie powinniśmy sadzić z pomidorami. Z ziół będzie to koper i melisa. Ze strączkowych - groch. Z kapustnych: kalafior, brokuł, kalarepa. Jednak najbardziej pomidory powinny unikać kukurydzy i ziemniaków. Po pierwsze obie te kultury są wymagające pod względem składników odżywczych. Po drugie są porażane przez te same choroby, np. zarazę ziemniaczaną. I po trzecie są atakowane przez te same szkodniki, np. stonkę czy drutowce.

Przy sadzeniu różnych roślin w sąsiedztwie pomidorów pod osłonami, musimy pamiętać, że pomidory lubią określone warunki. Dobre oświetlenie, umiarkowaną temperaturę powietrza, dobre wietrzenie i podlewanie tylko pod korzeń. I wybierając sąsiadów dla pomidorów powinniśmy wybierać rośliny o podobnych wymaganiach. Przede wszystkim powinniśmy sadzić szybko rosnące warzywa: sałaty, rzodkiewkę oraz cebulę i czosnek. Zanim pomidory się rozrosną i zaczną dojrzewać zdążymy już większość tych roślin zjeść.

Kapusty, truskawki, zioła lepiej sadzić na obrzeżach, wzdłuż ścieżek, aby pomidory nie ograniczały im dostępu do słońca.

Ciekawym zagadnieniem jest sadzenie pod osłonami pomidorów o ogórków. Rośliny te preferują odmienne warunki:

Pomidory:

  • lubią umiarkowane temperatury i suche powietrze
  • wymagają regularnej wentylacji
  • wymagające pod względem nawożenia
  • podlewane pod korzeń 
Ogórki:

  • lubią wysoką temperaturę i wysoką wilgotność
  • nie lubią przeciągów
  • mogą się obejść bez obfitego nawożenie
  Dlatego lepiej sadzić te rośliny w osobnych szklarniach. Można też spróbować wygospodarować miejsce, gdzie ogórki będą miały odpowiednie warunki. Na przykład gdzieś bliżej ściany, gdzie będzie mniejszy przewiew i większa wilgotność.

Pomidory i papryki mają dość podobne wymagania. Jednak są porażane przez te same choroby i atakowane przez te same szkodniki. Jednak jeśli jesteśmy w stanie zapewnić należytą ochroną obu roślinom nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić je obok siebie. Należy jednie pamiętać, aby wysokie pomidory, nie zacieniały niższych papryk.

I na koniec oczywiście aksamitki, które pod osłonami jeszcze lepiej sprawdzą się niż w gruncie jako odstraszasz szkodników glebowych.

Jak widać jest mnóstwo roślin, które możemy sadzić obok pomidorów. Wybierając odpowiednie sąsiedztwo możemy liczyć nie tylko na lepsze i zdrowsze zbiory samych pomidorów, ale również na lepsze zbiory roślin, które sadzimy obok.




Komentarze

  1. Kiedyś również zastanawiałam się nad tym aby mieć je u siebie w ogrodzie ale może i w przyszłości się zdecyduję. W tym momencie najbardziej ciekawią mnie jednak meble ogrodowe z https://ogrodolandia.pl/ i tak naprawdę jest to sklep gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałem o tym, dziękuję za dodatkowe informacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie zapominajmy też o opryskach naszych roślin. Jest to bardzo ważne zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w profesjonalnych gospodarstwach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz