Domowe sposoby na szkodniki kapusty


 Kapusta ma wielu wrogów. Wszechobecne mączliki, gąsienice, pchełki, ślimaki potrafią bardzo szybko podziurawić liście i zniszczyć uprawy. Oczywiście istnieje wiele rożnych środków chemicznych, które w mig rozprawią się z nieproszonymi gośćmi. Jeśli jednak nie chcemy się truć jedzeniem, można skorzystać z domowych sposobów, z których wiele jest całkiem skutecznych w pozbyciu się szkodników, lub chociaż w ograniczeniu ich liczby.

W myśl zasad "lepiej zapobiegać niż leczyć", można zastosować proste środki, aby szkodniki niechętnie odwiedziły nasze uprawy:

  • dokładnie czyszczenie zagonów i usuwanie resztek po uprawie kapusty
  • przekopywanie ziemi późną jesienią po uprawie kapusty
  • zabezpieczenie gleby wokół kapust np. kartonem przed złożeniem w ziemi jaj przez śmietkę
  • okrywanie kapusty siatką o drobnych oczkach lub włókniną, aby ograniczyć dostęp motylom czy pchełkom
  • regularne odchwaszczanie upraw
Obok kapusty można sadzić rośliny, które odstraszają szkodniki:

  • czosnek, swoim zapachem odstrasza śmietkę kapuścianą
  • koper i pomidory, odstraszają mączliki,
  • szałwia, zapachem odstrasza piętnówkę kapustnicę
  • ogórecznik, chroni przed atakiem ślimaków
  • piołun, mięta, wrotycz, odstraszają śmietkę i bielinka kapustnika

Uwaga, wszelkie opryski należy wykonywać pod wieczór, kiedy nie ma już dużego słońca, aby nie doszło do poparzenia opryskanych liści.



Podaną ilość składników można oczywiście proporcjonalnie zmniejszyć.

Napar z liści tytoniu

Stosuje się przeciwko pchełkom. 200 gram liści zalewa się 10 litrami gorącej wody i parzy przez 2-3 godziny. Następnie płyn należy odcedzić, dodać 1 łyżkę mydła ogrodniczego, lub zwykłego płynu do naczyń i opryskiwać rośliny.

Odwar z łodyg selera

Stosuje się przeciwko śmietce kapuścianej (nie lubi zapachu selera). 4 kg łodyg selera zalać 10 litrami wody i gotować przez ok. 30 minut. Odstawić na 2-3 godziny do wystygnięcia. Przed użyciem odwar należy przefiltrować. Na 10 litrów wody dodajemy 2 litry naszego odwaru. Aby uzyskać lepszą przyczepność do liści dodajemy  mydło ogrodnicze, lub płyn do naczyń, można też dodać 100 ml mleka o niskiej zawartości tłuszczu. Opryskujemy także ziemię wokół łodyg kapusty.

Ocet

Stosuje się przeciwko pchełkom. Na 10 litrów wody dodajemy 1 szklankę octu 10%. Uwaga, spryskujemy naszym preparatem najpierw jedną roślinę. Jeśli nic się z nią nie dzieje, możemy opryskiwać resztę kapust. 

Napar z mniszka lekarskiego

Stosuje się na pchełki. 500 gram świeżych liści i korzeni drobno posiekać, lub nawet zmielić czy zblendować. Papkę zalać 10 litrami wody, wymieszać, przefiltrować i dodać 1 łyżkę mydła lub płynu do naczyń.

Napar pomidorowo-czosnkowy

Stosuje się przeciwko pchełkom i gąsienicom. 1 szklankę liści i 1 szklankę czosnku drobno posiekać i dodać do 10 litrów wody. Odstawić na dobę, później odcedzić, dodać mydło lub płyn do naczyń i opryskiwać. 

Napar z rumianku

Stosuje się przeciwko mączlikowi i gąsienicom. 1 kg liści i kwiatów zalać 10 litrami gorącej wody. Odstawić na 12 godzin, później odcedzić i rozcieńczać w stosunku 1:3. Dodać oczywiście płynu lub mydła dla lepszej przyczepności.



Wywar z liści ziemniaczanych

Stosuje się przeciwko pchełkom. 4 kg liści zalewamy 10 litrami wody i gotujemy przez 15 minut. Wywar przed użyciem schłodzić, przefiltrować i rozcieńczyć w stosunku 1:1. 

Napar z krwawnika

Stosuje się przeciwko mączlikowi i gąsienicom. 800 gram łodyg, liści i kwiatów zalać wrzącą wodą o odstawić na pół godziny. Następnie dodać 10 litrów wody i odstawić na 4 dni. 

Roztwór mleka z jodem

Stosuje się przeciwko mączlikowi. Do 10 litrów wody wlać 500 ml odtłuszczonego mleka i dodać 10 kropli jodyny. Roztworem opryskuje się kapustę.

Wyciąg z papryki

Stosuje się przeciwko ślimakom. 100 gram ostrej papryki posiekać, zalać litrem wody o odstawić na 2 dni. Następnie odcedzić i rozcieńczyć - na 10 litów wody wlewa się pół szklanki wyciągu. Można dodać mydło lub płyn do naczyń. Uwaga, nieskorzy twierdzą, że taki oprysk pogarsza smak kapusty.

Gnojówka z obornika kurzego

Stosuje się przeciwko pchełkom. Do wiadra wrzucamy kurzy obornik, zalewamy wodą i odstawimy na 5-6 dni. Gnojówkę rozcieńczamy w stosunku 1:20 i opryskujemy rośliny. Mamy podwójną korzyść, bo również w ten sposób zasilamy kapustę.

Naftalina z piaskiem lub popiołem

Stosuje się przeciwko śmietce kapuścianej. Należy wymieszać naftalinę z piaskiem lub popiołem w stosunku 1:5 i taką mieszanką posypać ziemie w promieni 5 cm od łodygi kapusty.

Popiół drzewny

Stosuje się przeciwko pchełkom, śmietce i ślimakom. Popiołem można opylać liście kapusty jak i ziemie wokół niej. Dzięki popiołowi dokarmiamy również kapustę.

Ściółkowanie gleby

Stosuje się na ślimaki i śmietkę. Wyściółkowanie gleby wokół kapusty igłami świerkowymi, pokrzywą, zmielonymi skorupkami jajek, sprawi, że ślimaki niechętnie będą podchodzić do roślin, gdyż mogą się pokaleczyć. Z kolei wyłożenie ziemi kartonem sprawi, że śmietka nie będzie miała możliwości złożenia jaj w pobliżu łodygi kapusty.

Wadą domowych środków jest konieczność częstego powtarzania zabiegów. Efekt niestety jest niestabilny i musi być stale odnawiany. Jednak zaletą jest smaczna i zdrowa kapusta, którą bez obaw możemy jeść. 

Komentarze

  1. Czy napar z krwawnika pozostawiony na 4 dni ma sfermentować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może sfermentować, ale lepiej odstawić napar do chłodnego pomieszczenia bez dostępu słońca i pozwolić żeby dobrze naciągnął

      Usuń

Prześlij komentarz