Jak wapnować glebę w ogrodzie

 


Późna jesień to dobry moment na wapnowanie gleby. Wapno jest ważnym nawozem roślinnym, który zwiększa żyzność gleby i reguluje jej kwasowość. Jednak należy pamiętać, że nie wolno bezmyślnie dodawać go do gleby. Zbyt duża ilość wapna może mieć negatywny wpływ na rośliny. Gleba stanie się zasadowa, w wyniku czego niezbędne składniki pokarmowe nie będą przyswajane przez rośliny.

Jeszcze jedna rzecz o której należy pamiętać, nie powinno się wapnować razem z dodaniem do gleby obornika. Wtedy oba te nawozy słabo się rozkładają i nie dostarczają roślinom potrzebnych składników. Przyjmuje się, że wapnowanie i zasilanie obornikiem powinno dzielić przynajmniej 40 dni. Wapno nie zawsze jest bezpieczne dla roślin, ponieważ w dużym stężeniu może spalić korzenie. Dlatego zaleca się stosowanie tego nawozu właśnie jesienią.

Na początek należy określić kwasowość gleby, aby sprawdzić czy wapnowanie jest w ogóle wymagane. Najprościej byłoby sprawdzić pH gleby specjalnym miernikiem lub wykorzystując papierki lakmusowe. Nie każdy jednak dysponuje takim sprzętem. W takim przypadku warto rozejrzeć się, bo czasami sam ogród daje nam znać o nadmiernej kwasowości gleby:

  • powierzchnia gleby pokryta jest białawoszarą powłoką
  • w zagłębieniach i dołkach zbiera się rdzawa woda z brunatnożółtym osadem
  • rośliny wskaźnikowe: skrzyp, mniszek lekarski, koniczyna polny, szczaw polny, borówka brusznica i czernica, rumian polny itd.

Kwasowość można określić również za pomocą prostego eksperymentu. Na trochę ziemi pobranej z ogrodu wylewamy kilka kropel octu. Jeśli pojawia się bąbelki i syk, oznacza to, że gleba jest zasadowa lub obojętna i nie trzeba jej wapnować. Jeśli nie następuje żadna reakcja, to gleba jest kwaśna.


Najczęściej wapnuje się glebę na głębokość 20 cm, ale jeśli dodaje się niepełną dawkę to głębokość może wynosić tylko 4-6 cm. Wapno należy rozrzucić równomiernie. Po wapnowaniu glebę oczywiście trzeba przekopać lub przegrabić (przy mniejszych dawkach), aby wapno dotarło na daną głębokość.

Kwasowość gleby (pH)

Gleba ciężka i gliniasta

Gleba lekka i piaszczysta

Bardzo silnie zakwaszona (pH≤4)

5000-600 gram na gł. 20 cm na 1 m2

300-400

Silnie (pH = 4,1-4,5)

400-500

250-300

Średnio (pH = 4,6-5,0)

300-400

200-400

Słabo (pH = 5,1-5,5)

300-250

Nie wapnujemy

Neutralne (pH = 5,5-6,0)

Nie wapnujemy

Nie wapnujemy

Wapno nie jest przekopywane głęboko, ponieważ łatwo rozpuszcza się pod wpływem opadów.

Wybierając wapno do nawożenia warto sięgnąć po takie zawierające magnez, wręcz wskazane jest to na glebach lekkich, gdzie magnez jest szybko wymywany przez opady. Oprócz zmniejszenia kwasowości gleby magnez sprawi, że składniki odżywcze zawarte w glebie będą lepiej przyswajalne przez rośliny. Szczególnie tak ważne pierwiastki jak azot i fosfor.

Wapnowanie gleby można przeprowadzać raz na kilka lat. Ale warto co roku sprawdzać kwasowość i w razie niższego pH, ziemię zwapnować, nawet mniejszą dawką.  

Komentarze

Prześlij komentarz