Typowe problemy z Kaktusem Bożonarodzeniowym (Schlumbergera, Szlumbergera)

 


Kaktus Bożonarodzeniowy, zwany Szlumbergerą to jeden z niewielu kwiatów, który kwitnie zimą. Jest to roślina dość prosta w uprawie i praktycznie przez większość roku niewymagająca specjalnej opieki. Jednak czasami pojawiają się różne problemy, z brakiem kwitnienia włącznie.

Na początku trzeba sobie zdać sprawę, że większość problemów może wynikać z warunków w jakich uprawiamy kaktus w domu, jakże odmiennych od tych naturalnych. Ojczyzną rośliny są lasy tropikalne Ameryki Południowej. To epifity, które przystosowały się do wzrostu na innej roślinie. Większość składników pokarmowych czerpią z powietrza i deszczu bez kontaktu z glebą. Nic więc dziwnego, że mogą się różnie zachowywać w pomieszczeniach, zimą przecież ogrzewanych, gdzie powietrze jest raczej suche.

Dlaczego kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie?

Jak już ustaliliśmy kaktusy rosną na półkuli południowej i kwitną podczas tamtejszego wiosny/lata, u nas jest wtedy późna jesień/zima. Aby roślina zakwitła musimy stworzyć jej odpowiednie warunki. Od września przestajemy nawozić i umieszczamy ją w chłodnym i ciemnym miejscu - jasne pośrednie światło powinno być tam tylko przez 10 godzin dziennie. Kiedy zaczną pojawiać się pąki kaktusa przenosimy w cieplejsze miejsce, gdzie światła jest zdecydowanie więcej.

 Dlaczego Szlumbergera zakwita wcześniej lub później?

Wszystko zależy od odmiany:

  • Schlumbergera truncata (Szlumbergera ucięta) - zakwita w listopadzie
  • Schlumbergera buckleyi (Kaktus Bożonarodzeniowy) - kwitnie w grudniu
  • Schlumbergera gaertneri (Kaktus Wielkanocny) - kwitnie na wiosnę, ale nie zawsze na Wielkanoc (wiadomo święto ruchome)

Jeśli nie znamy nazwy odmiany, możemy ją rozpoznać po liściach. Szlumbergera ucięta ma kolce na końcówkach liści, kaktus bożonarodzeniowy ma gładkie, prostokątne segmenty liści, natomiast wielkanocny ma zaokrąglone segmenty liściowe o ząbkowanych grzbietach.


Jeśli mimo posiadania  właściwej odmiany, kaktus bożonarodzeniowy zakwitł za wcześnie, może być to spowodowane tym, że za wcześnie przeszedł w stan spoczynku. Kiedy końcówka lata jest chłodna, deszczowa i pochmurna, Szlumbergera może po prostu wcześniej przejść w stan uśpienia.

Korzenie kaktusa gniją

Ja już ustaliliśmy, w naturalnych warunkach rośliny te nie rosną w glebie. Czasami może się zdarzyć, że gleba w doniczce może być zbyt wilgotna, przelana, co może powodować gnicie korzeni. Jeśli mamy podejrzenie co do gnicia, to wyciągamy delikatnie roślinę z ziemi i sprawdzamy korzenie. Jeśli są czarne lub brązowe, papkowate a do tego ziemia pachnie stęchlizną to musimy roślinę ratować.  Ostrymi nożyczkami usuwamy zainfekowane części, płuczemy system korzeniowy czystą wodą a następnie odkładamy roślinę na papierowy ręcznik w ciepłym i suchym miejscu na 24-48 godzin. Po obeschnięciu korzeni, sadzimy roślinę do świeżej , dobrze przepuszczającej gleby. Doniczka musi mieć otwory drenażowe.


Dlaczego kaktus zrzuca pąki?

Bo są wrażliwe na wszelkie zmiany w otoczeniu: zmianę światła, temperatury, wilgotności.

  • samo przeniesienie kaktusa z warunków sklepowych do domu może spowodować opadanie pąków
  • optymalna temperatura uprawy to 18-23 stopnie, wyższa lub niższa również może powodować opadanie
  • częste przesuwanie rośliny, umieszczanie jej w miejscu gdzie może zostać potrącona, może powodować opadanie pąków
  • do kwitnienia potrzebuje wilgotnego powietrza, zbyt suche również sprawi że pąki opadną
  • nadmierne nawożenie może spowodować, że roślina wytworzy więcej pąków niż może później wykarmić i w konsekwencji te opadną

Dlaczego kaktus gubi liście?

Tutaj podobnie wpływ ma stresujące środowisko a zwłaszcza drastyczna temperatura: 

  • zbyt wysoka temperatura, jeśli np. wyniesiemy roślinę podczas upalnego lata na słońce
  • zbyt niska temperatura, jeśli np. roślina stoi w pobliżu drzwi wejściowych, lub otwartego okna a na zewnątrz jest zimno

Poza tym opadanie liści może powodować:

  • nadmierne podlewanie
  • zbita gleba, powinna być lekka i przepuszczalna

Dlaczego kaktus jest oklapnięty?

Najczęstszą przyczyną jest po prostu brak wody. Inna przyczyną może być uszkodzenie przez słońce. Jeśli Szlumbergera stała przez dłuższy czas w pełnym letnim słońcu, może więdnąć a liście dodatkowo często zmieniają kolor. Na szczęście w obu przypadkach roślinę można uratować. W pierwszym przypadku regularnie podlewamy a w drugim przenosimy roślinę w miejsce mniej narażone na bezpośrednio światło słoneczne. Po maksimum kilku tygodniach kaktus wróci do normy.

Dlaczego liście są pomarszczone?

Kiedy roślinie nic nie dolega, segmenty liści są jędrne w dotyku. Jeśli natomiast są pomarszczone:

  • roślinie brakuje wody
  • nadmierne podlewanie, prowadzące do gnicia korzeni. Przez uszkodzone korzenie roślina ma ograniczoną zdolność pobierania wody z gleby (nawet tej mokrej)
  • liście marszczą się z wiekiem, im roślina jest starsza tym problem występuje częściej. Najczyściej ta przypadłość dotyka liście bliżej podstawy rośliny (czyli najstarsze segmenty)


Pędy stają się zdrewniałe

Tutaj jest podobnie, chodzi o wiek rośliny. Pędy w naturalny sposób z czasem drewnieją, aby utrzymać ciężar całej rozrośniętej rośliny. Jeśli mamy obawy czy czasem się nie połamią, możemy pędy rośliny trochę przyciąć, a przycięte końcówki wykorzystać do rozmnożenia.

Dlaczego łodygi pękają

Znów dzieje się tak z powodu wieku rośliny i nadmiernej masy zielonej. Postępujemy podobnie, czyli przycinamy. Miejsca samoistnego wyłamywania mogą być punktem wnikania infekcji. Dlatego lepiej zapobiegać takiemu stanowi przez przycinanie.

Dlaczego liście stają się czerwone lub fioletowe?

  • nowy wzrost ma zawsze czerwonawy kolor krawędzi liści. W miarę wzrostu, liście ten kolor będą tracić. 
  • zmianę koloru może również powodować poparzenie słoneczne, kiedy roślina stoi zbyt długi czas na pełnym słońcu. 
  • czerwone zabarwienie może także powodować brak składników odżywczych, zwłaszcza magnezu. 
  • brak składników pokarmowych, a co za tym idzie zmian koloru liści, może być również związany z nadmiernie rozbudowanym systemem korzeniowym i co za tym idzie brakiem miejsca w doniczce. Wtedy należy roślinę przesadzić do większego pojemnika i zasilić
Dlaczego liście żółkną?

Tutaj jest całe spektrum przyczyn:

  • brak podlewania
  • przelanie i gnicie korzeni
  •  brak nawożenia
  • długa ekspozycja na bezpośrednie światło słoneczne
  • za mała doniczka

Kaktus słabo rośnie

Aby prawidłowo rósł potrzebuje regularnego nawożenia raz w miesiącu, z wyjątkiem okresu spoczynku i kwitnienia. Słaby wzrost może być również spowodowany zbyt małą ilością światła słonecznego a także przez zbyt małą doniczkę.

Korzenie są przerośnięte i wystają ponad doniczkę

Może do świadczyć o braku miejsca w doniczce i należy przesadzić roślinę do większego pojemnika. Jednak jeśli roślina prawidłowo rośnie i kwitnie taki zabieg nie jest konieczny, gdyż podczas przesadzania można Szlumbergerę łatwo uszkodzić, połamać. Dopiero słabe kwitnienie i wzrost powinien nas skłonić do przesadzenia.


Komentarze