10 rzeczy do zrobienia w ogrodzie w czasie "babiego lata" (infografika)

 


Przyszła jesień. Temperatury coraz niższe, na pewno nie sprzyjają pracom w ogrodzie. Ale jesienią pojawią się również cieplejsze dni ze słoneczną, suchą pogodą, czyli "babie lato". Na co wtedy zwrócić uwagę i co w ogrodzie zrobić.

Suche i słoneczne dni warto wykorzystać na wykopanie warzyw korzeniowych, szczególnie ziemniaków. Warzywa wyjęte z ziemi szybko obeschną i będą się lepiej przechowywać.

Ładna pogoda sprzyja zebraniu ostatnich warzyw ciepłolubnych: pomidorów, papryki, cukinii, dyni, itd. Często o tej porze roku zbieramy zielone i jeszcze niedojrzałe pomidory. Kiedy będą przy zbiorze suche, jest mniejsze ryzyko, że później zaczną się psuć. Zebraną dynię warto pozostawić przez jakiś czas na zewnątrz. Słoneczna i ciepła pogoda będzie sprzyjała lepszemu wybarwieniu owoców, przy okazji skórka jeszcze stwardnieje co wydłuży przechowywanie dyni. 

Warto zrobić porządki na zagonach i rabatach. Usuwamy wszelkie resztki roślinne. Zawsze istnieje ryzyko, że na pozostawionych resztkach pojawią się (lub już są) patogeny, które mogą zacząć się namnażać. Bardzo często zdarza się, że patogeny przetrwają zimę i wiosną rozniosą się po całym ogrodzie. Zdrowe resztki można od razu przekopać lub dodać na kompost. Przy ciepłej aurze będą się szybko rozkładać. Natomiast jeśli nie mamy pewności czy resztki roślinne są pozbawione chorób, lub też pochodzą z roślin, które chorowały, najlepiej je zebrać i spalić.

Na opustoszałych po zbiorach zagonach warto wysiać rośliny na zielony nawóz. Poplon poprawi strukturę, gleby, zasili materią organiczną i uchroni przed erozją. Poplon można jesienią przekopać, albo zostawić do wiosny. Dobrze jest wysiać poplon po ziemniakach. Ta uprawa jest często atakowana zarówno przez choroby jak i przez szkodniki. Świetnie po ziemniakach sprawdzi się np. gorczyca która zadziała odkażająco (fitosanitarnie) na glebę oraz odstraszy szkodniki, szczególnie drutowce.

"Babie lato" wykorzystajmy na zbiór ostatnich owoców drzew: jabłek, gruszek, śliwek, także winogron. Zebrane jesienią śliwki będą idealne na powidła. Winogrona na pewno nabrały dużo słodyczy i nadadzą się np. na wino. Jabłka i gruszki późnych odmian są najlepsze do dłuższego przechowywania. Tylko trzeba je zbierać delikatnie, aby nie poobijać owoców. Nawet lekko uszkodzone, będą się szybko psuć.


Często przy zbiorach owoców stwierdzamy, że nasze drzewka są porażone przez choroby grzybowe (mączniak na liściach, plamy na owocach) i wypadałoby już jesienią się problemem zająć. Słoneczną i najlepiej bezwietrzną pogodą warto wykorzystać na opryski, w tym przypadku środkami grzybobójczymi. To też sprzyjający moment z tego względu, że większość środków słabo działa przy niskich temperaturach. Dlatego zastosowane podczas "babiego lata" będą skuteczniejsze.

Podobnie ma się rzecz ze szkodnikami. Dopóki jest ciepło są aktywne, kiedy zrobić się chłodniej, zaczną szukać zimowego schronienia, a często znajdują takie w glebie. Dlatego tutaj również warto opryskiwać rośliny, dopóki temperatury są wysokie i szkodniki przebywają na liściach, czy pędach. Dodatkowo na pniach drzew owocowych można założyć opaski z papieru falistego lub opaski lepowe w celu właśnie wyłapania szkodników schodzących do gleby na zimowanie.

Suchą pogodę warto wykorzystać na zebranie ostatnich nasion, nie tylko z kwiatów jednorocznych, ale również z bylin, ziół oraz warzyw. Zebrane w tym czasie nasiona łatwiej rozdzielić a później dosuszyć.

Także ogród ozdobny, kwiatowy, wymaga posprzątania. Na bieżąco wyrywamy uschnięte kwiaty i przycinamy byliny. Już teraz warto przygotować i zgromadzić materiały na zimowe okrycia: torf, słomę gałązki świerkowe, itd.

Sprzyjającą pogodę warto wykorzystać na przygotowanie piwnic i przechowalni. Gdy jest słonecznie i sucho takie pomieszczenia warto wywietrzyć, wysprzątać, zdezynfekować, umyć skrzynki i kosze, w których będziemy trzymać owoce i warzywa. I nie należy zapomnieć o zabezpieczeniu tych pomieszczeń przed gryzoniami.

Jak widać pracy może być sporo a ciepłe, jesienne dni szybko mijają. Dlatego warto sobie wszystko zaplanować i mieć nadzieję, że okres "babiego lata" będzie długi.


Komentarze