Prawidłowy odstęp (rozstawa) pomiędzy drzewami i krzewami owocowymi

 


Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Łatwiej wtedy przyjmują się nawet sadzonki z odkrytą bryłą korzeniową. Jedną z najważniejszych rzeczy, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę podczas sadzenia, jest ilość miejsca niezbędna roślinom sadowniczym do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Gęstość sadzenia, czyli rozstawa zależy od gatunku, podkładki, odmiany i rodzaju gleby. Poniżej przedstawiam tabele z zalecanymi odległościami pomiędzy roślinami. Podane rozstawy są oczywiście orientacyjne. Przy czym wydaje się, że najlepiej sadzić odmiany o mniejszych gabarytach: półkarłowe lub karłowe. Zajmują one mniej miejsca i będzie można obsadzić teren większą ilością drzewek i krzewów. Należy również wziąć pod uwagę, że jeśli sadzi się tylko jeden rząd drzew lub krzewów, to można zastosować trochę mniejszą odległość w rzędzie, bo rośliny będą miały wolną przestrzeń z dwóch stron. Co do żyzności gleby to na glebach żyznych sadzimy rośliny rzadziej (w lepszych warunkach bardziej się rozrosną) a na glebach słabszych gęściej (trudniej będzie im osiągnąć znaczne rozmiary).

Jeśli nie mamy zamiaru sadzić drzew i krzewów w rzędach, tylko swobodnie po całym ogrodzie to należy wziąć pod uwagę wielkość korony, jaką osiągnie dorosłe drzewo. Tak więc: 

  • korony jabłoni, grusz, śliw i moreli silnie rosnących osiągają średnicę 4-5 m
  • korony jabłoni półkarłowych - 3-4 m
  • korony karłowych odmian jabłoni i grusz - 2-3 m
  • korony wiśni i brzoskwiń - ok. 3 m
  • korony porzeczek i agrestu - 1,5-2 m

Czyli całkowicie wyrośnięta grusza i jabłoń odmian silnie rosnących zajmuje powierzchnię 15-20 m², śliwa i morela około 15 m², jabłoń półkarłowa 12-15 m², wiśnia i brzoskwinia około 10 m², natomiast karłowe odmiany jabłoni i grusz 4-8 m².



Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od granicy ogrodu lub działki, oczywiście, jeśli teren poza nie należy do nas. I tutaj podobnie trzeba brać pod uwagę to, jak silnie rozrosną się nasze drzewa i krzewy owocowe.  A więc dla większości krzewów owocowych, minimalna odległość sadzenia od granicy naszej własności powinna wynosić ok. 1 m, dla wiśni, brzoskwiń, grusz, jabłoni karłowych 2 m, dla śliw, moreli, jabłoni i grusz silnie rosnących 3 m, dla czereśni i orzecha włoskiego nawet 5 m. 

Komentarze