Trzy przypadki kiedy zlikwidować truskawki

 


Kto nie lubi truskawek? Każdego roku z utęsknieniem czekamy na pierwsze truskawki z naszego ogrodu. W sumie to dość prosta w uprawie roślina, jednak zdarza się, że nie przynosi dobrych plonów. Owoców jest mało, są drobne, lub tracą na smaku. Jakie są tego powody i kiedy powinniśmy naszą plantację truskawek zlikwidować.

Pierwszy powód truskawki po prostu się zestarzały. Truskawki to nie są długowieczne rośliny. Po 3-4, maksymalnie po 5 latach uprawy są już stare i należy je odmłodzić. Najczęściej truskawki sadzimy jesienią i już następnego roku dają pierwsze plony. Po dwóch latach plon truskawek jest maksymalny. Jednakże już od trzeciego roku ilość owoców zaczyna spadać, a same owoce stają się coraz drobniejsze. Taki stan rzeczy oznajmia nam, że trzeba posadzić nowe, młode rośliny. A żeby nie było tak łatwo, to nowych roślin nie należy sadzić w tym samym miejscu. Jeśli mamy małą ilość krzaczków, to dobrym pomysłem jest uprawa truskawek w skrzyniach, czy na grządkach podwyższonych. Wtedy po tych 3-4 latach, kiedy odmładzamy truskawki, można po prostu z takiej skrzyni ziemię wyrzucić, nawieźć nowej i posadzić truskawki w tym samym miejscu, ale już w świeżej glebie.

Drugi powód to niewłaściwe miejsce. Posadziliśmy nowe truskawki, dbamy o nie, nawozimy, podlewamy, ściółkujemy, a mimo to owoców jest mało i są słabej jakości. Być może powodem jest wybór niewłaściwego miejsca. Truskawki nie lubią zacienionych miejsc, uwielbiają słońce. Więc posadzenie ich od północnej ściany budynku lub obok drzew i krzewów, które zasłaniają słońce, niekorzystnie wpłynie na truskawki. Tak więc na sadzenie truskawek nadają się miejsca:

  • dobrze nasłonecznione, osłonięte, o żyznej glebie
  • bez zastoisk wody, czyli woda nie zbiera się tam po ulewnych deszczach, lub po wiosennych roztopach
  • płaski teren, bez różnic wysokości, gdzie owoce będą dojrzewać w tym samym czasie i nie będą zróżnicowane pod względem wielkości

 Inna rzecz to niewłaściwy płodozmian. Tak jak wyżej truskawek nie należy sadzić po truskawkach. Na to samo miejsce mogą wrócić dopiero po 3-4 latach. Kolejnym istotnym czynnikiem są inne rośliny, po których chcemy sadzić truskawki. Nie należy ich sadzić po roślinach, które są atakowane przez takie same szkodniki i choroby. Można tutaj wymienić: 

  • rośliny psiankowate: np. pomidory, papryka, ziemniaki (choroby)
  • kalafior (choroby)
  • burak ćwikłowy (choroby)
  • także kwiaty np. astry, mieczyki, lilie (szkodniki — nicienie) 
  • krzewy jagodowe: porzeczki, maliny, agrest (ich system korzeniowy niekorzystnie wpływa na truskawki)

Oczywiście taka sama zasada działa, jeśli chcemy posadzić truskawki w sąsiedztwie wyżej wymienionych roślin.

Po czym więc można i warto sadzić truskawki:

  • rzodkiewka i rzepa
  • kapusta i warzywa kapustne, oprócz wymienionego wcześniej kalafiora
  • czosnek, cebula
  • nawozy zielone (poplon) typu gorczyca rzodkiew oleista, facelia, owies

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwa ostatnie punkty, bo są to rośliny o działaniu niejako oczyszczającym glebę z chorób grzybowych i nicieni. Zresztą poleca się również sadzić czosnek czy cebula pomiędzy truskawkami.

I ostatni powód, chyba najgorszy, to choroby. Najgorszy, bo o ile z poprzednimi można w dość łatwy sposób sobie poradzić, tak w przypadku chorób, jeśli nie zadziałamy, kiedy pojawią się pierwsze oznaki, cała nasza plantacja można być stracona. Truskawki są często atakowane przez choroby grzybowe. Ich występowaniu sprzyjają:

  • gęste nasadzenie, brak pielenia co ogranicza ruch powietrza i powoduje wzrost wilgoci co sprzyja chorobom
  • porażone rośliny sąsiednie, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się chorób. Dlatego po zaobserwowaniu objawów należy leczyć także te zdrowe rośliny
  • niekorzystne warunki pogodowe, czyli coś, na co wpływu nie mamy. Zimna, wilgotna, deszczowa pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Tutaj można jeszcze dodać nadmierne podlewanie.
  • Niewłaściwe nawożeni, zwłaszcza nadmiar nawozów azotowych


Najgroźniejsze i najczęściej występujące choroby truskawek to:

  • szara pleśń — objawia się gniciem owoców
  • czerwona plamistość liści — objawia charakterystycznym szybkie żółknięciem i czerwienieniem liści, które zamierają jeszcze przed zbiorami
  • biała plamistość liści — truskawki są osłabione, przestają rosnąć i tworzyć owoce, na liściach występują charakterystyczne białe plamki z czerwoną obwódką
  • werticilioza — choroba atakująca system korzeniowy i prowadząca do więdnięcia rośliny

Im szybciej spostrzeżemy objawy, tym większe prawdopodobieństwo uratowania roślin. Jeśli jednak nie zareagujemy, wtedy konieczne stanie likwidacja wszystkich roślin, albo tego, co z nich zostanie. Takie rośliny powinny zostać zniszczone, spalone. Nie należy ich wyrzucać na kompost. Również nie jest wskazane pobieranie nowych sadzonek rozłogowych z roślin porażonych chorobami (mimo że te młode rośliny wyglądają na zdrowe).

Komentarze

  1. truskawki aż tak żyznej gleby nie wymagają

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli szukasz dobrych sadzonek truskawek, to polecam markę niewczas.co

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz